Тема 8. Визначення походження дітей та особисті немайнові права та обов’язки батьків і дітей.



Контрольні питання:

1. Встановлення походження дітей.

2. Встановлення батьківства в добровільному та судовому порядках.

3. Оспорювння батьківства та материнства.

4. Характеристика батьківських прав і обов’язків.

5. Позбавлення батьківських прав.

6. Обов’язок дітей піклуватися про батьків.

Нормативні акти:

1. Сімейний кодекс України від 10 січня 2002 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2002. – № 21-22. – Ст. 135; з наступними змінами і доповненнями.

2. Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 р. // Відомості Верховної Ради України. –2003.-№ 40-41.- Ст. 356.; з наступними змінами і доповненнями.

3. Постанова Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 р. № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» Постанова Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 р. № 3.

Література основна:

1. Науково-практичний коментар Сімейного кодексу України / За ред. Ю.С. Червоного.-К.: Істина, 2003. - 464 с.

2. Ромовська З.В. Сімейний кодекс України: Науково-практичний коментар.- 2-ге вид., перероб. і доп. -К.: Видавнічий Дім «Ін Юре», 2006.- 568 с.

3. Сімейне право України / За ред. О.В. Дзери. - К.: Вентурі, 1997.- 272 с.

4. Сімейне право України. Підручник / За ред. Ю.С. Червоного.- К.: Істина., 2004. – 400 с.

5. Сімейне право України: Підручник / За ред. В.С. Гопанчука. – К.: Істина, 2002. – 304 с.

6. Сімейне право України: Підручник / За заг. ред. В.І. Борисової та І.В. Жилінкової.- К.: Юрінком Інтер, 2004.- 264 с.

 

Література додаткова:

1. Левківський Б.К. Врегулювання немайнових правовідносин подружжя за сімейним законодавством України та РФ // Актуальні проблеми права: теорія і практика. – Луганськ. 2002, № 3.

2. Левківський Б.К. Права та обов’язки батьків по вихованню дітей: Історико-правовий аспект // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України – Київ. 2003, № 2.

3. Левківський Б.К. Наслідки порушення батьками обов’язків по вихованню дітей // Держава і право. – Київ. 2003, № 20.

4. Левківський Б.К. Відповідальність усиновителів за неналежне виконання покладених на них обов’язків // Держава і право. – Київ. 2003, № 21.

5. Богданова Г.В. Права и обязанности родителей и детей.-М.:Книга сервис», 2003.

 

Задачі:

 

№1

Подружжя Савіних перебувало в шлюбі 10 років, але дітей не мали через хворобу дружини. У лікарні їм порадили імплантувати  дитину, яка була б зачата чоловіком з іншою жінкою. Савіни погодилися на імплантацію, але після народження дитини жінка, яка народила немовля, заявила, що вона та її чоловік є батьками дитини, бо вона народила її в шлюбі.

Вирішить спір.

№2

Павлов Руслан одружився з Майковою Іриною. Через чотири роки у них народилась донька. Ще через два роки після цього Павлов потрапив до лікарні, де після обстеження було встановлено, що він не може мати дітей. Після розмови з дружиною з’ясувалося, що донька народилася після позашлюбного зв’язку з іншим чоловіком.

Чи може Павлов Руслан відмовитися від батьківства?

 

№3

Самойлов Василь протягом двох років приходив на квартиру до Рижової Жанни. В травні 2008 року у неї народилася дитина. Рижова звернулася до суду з позовом про встановлення батьківства і стягнення аліментів. Позивачка вказала, що протягом двох років Самойлов Василь приходив до неї додому, а також іноді після народження дитини приділяв їй увагу: грався, подарував іграшку. Василь заперечував проти позову, пояснюючи, що він є студентом, перебуває у батьків на утриманні, спільне господарство з Рижовою не вів і взагалі не мав коштів на це, тому як не отримує стипендію, в пологовий будинок не приходив, своєю дитину не називав. Ходити до позивачки припинив за півроку до народження дитини. Після народження декілька разів заходив до неї, тому що боявся погроз її брата.

Як вирішити спір?

                                                                  №4

Після смерті дружини Юрій Гончаров залишився із дворічним сином Романом. Ростити одному маленьку дитину йому було не під силу. Познайомившись із Тетяною Івановою, Юрій Гончаров зробив їй пропозицію вийти за нього заміж з умовою всиновлення нею його сина. Після реєстрації шлюбу в органі РАЦСу Тетяна, в судовому порядку, всиновила Романа зі зміною прізвища і імені його матері в книзі записів народжень і у свідоцтві про його народження на свої прізвище і ім'я.

Через чотири роки після реєстрації шлюбу в Тетяни і Юрія народилася дочка Ольга. Відношення Тетяни до Романа відразу ж змінилося. Вона забороняла йому гратися, коли Ольга спить і заборонила підходити до її ліжечка. Якщо він порушував її заборону, то вона била його тим, що потрапляло під руку. Від такого відношення до нього його матері через півроку він занедужав і потрапив у дитячу лікарню.

При огляді Романа в лікарні лікар виявив на тілі хлопчика безліч синців. Він розказав про це Юрію Гончарову і попередив, що повідомить про жорстоке ставлення Тетяни до свого сина в орган опіки і піклування.

1. Є чи підстави для позбавлення Тетяни Іванової батьківських прав у відношенні до всиновленого Романа?

2. Хто вправі подати в суд позов про позбавлення Тетяни Іванової батьківських прав стосовно Романа ?

№5

Після народження доньки Т. С. Миколаєва відчула погіршення стану здоров'я, у зв'язку із чим була поміщена на стаціонарне лікування в лікарню і не змогла самостійно зробити заяву про народження дитини в орган РАЦСу. З'ясувалося, що орієнтовний строк її лікування будуть становити біля двох місяців. Чоловіка Ніколаєва не мала. Через два тижні після початку лікування знайома Николаєвой подала на її прохання до органу РАЦСу заява про реєстрацію народження Николаєвой дитини, пред'явивши при цьому довідку медичної установи про народження дитини і документи, що засвідчують особистість батьків дитини. Однак працівники органа РАЦСу відмовилися прийняти цю заяву в зареєструвати народження, зажадавши особистого прибуття Николаєвой після закінчення лікування, незалежно від його тривалості.

Дайте правову оцінку діям працівників органа РАЦСу. Як вони повинні були діяти в цій ситуації? Чи встановлений законом строк державної реєстрації народження дитини?

№6

Між подружжям Токарєвих виникла суперечка із приводу навчання 7-рычноъ доньки Ольги. Батько наполягав на навчанні доньки в гімназії з викладанням ряду предметів англійською мовою, мати ж категорично заперечувала проти цього, вважаючи, що у Ольги слабке здоров'я, а навчальне навантаження в гімназії їй не бажано. Бабуся і дідусь Ольги підтримали в суперечці зятя.

Який вихід пропонує закон при відсутності згоди між родителями з питань, що ставиться до виховання дітей?

№7

Військовослужбовець Е. С. Гнатюк, що перебував у тривалому плаванні, після повернення довідався про народження в його дружини дочки, батьком якої він не був, хоча й був записаний в якості такого у свідоцтві про народження. Гнатюк вирішив не заперечувати проти актового запису про своє батьківство. По закінченні 5 років відносини в родині загострилися, шлюб подружжя Гнатюк був розірваний судом. Слідом за цим Гнатюк пред'явив до суду позов про заперечення свого батьківства відносно дівчинки, але в позові йому було відмовлено у зв'язку із пропуском строку позовної давності.

Чи правомірно вирішив суд?

 

Семінарське заняття № 8.


Дата добавления: 2020-01-07; просмотров: 210; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!