Охарактеризуйте різні види імунітету та визначте їх значення в житті дитини???.



Неспецифічний вроджений імунітет. Перешкоджають проникненнючужинців в організм шкіра й слизові оболонки. Злущування відмерлихклітин епітелію шкіри і рух ворсинок слизових оболонок видаляють їх,а руйнують — бактерицидні речовини секретів потових і сальних залоз,слизу епітелію тощо.Якщо чужорідні агенти проникли в організм, до них прямуютьфагоцити і знищують агресорів .У разі проникнення великої кількості чужинців або масової загибеліфагоцитів у бою з ними кістковий мозок прискорює розмноження таких клітин, і нові силистають до боротьби. Так діє клітинний імуні-тет. Він тісно пов’язаний з гуморальнимифакторами імунітету — певними білками,які постійно присутні в крові. Одні білки при-кріплюються до мембрани мікроорганізму,позначаючи чужинця — це полегшує фагоцитоз.Інші беруть участь у руйнуванні мембраничужорідної клітини. Боротися з вірусамидопомагають організму білки плазми кровіінтерферони.Фагоцити й гуморальні фактори імунітету,які діють на першій стадії боротьби, впливають на всіх агресорів у ті самі способи. Ці за-гальні способи захисту є успадкованими, тобтовродженими. Тому такий імунітет називаютьнеспецифічним вродженим.Специфічний набутий імунітет. Організмн завжди може впоратися з чужоріднимиагентами за допомогою неспецифічного імуні-тету. Отже, він застосовує інші методи — такі,що діють на агресорів у відповідності до їх особливостей. У цих специфічних реакціях організму також вирізняють дві ланки — гуморальнуй клітинну. Гуморальний імунітет здійснюєтьсязавдяки В-лімфоцитам, а клітинний — Т-лімфо-цитами.Гуморальними факторами специфічнихімунних реакцій є антитіла — білкиімуно-глобуліни. Їх виробляють В-лімфоцити у відповідь на антигени — речовини, які організмсприймає як чужорідні. Зазвичай це певні біл-ки в оболонках агресорів або токсини, які вонивиробляють. В-лімфоцити реагують на кожнийантиген утворенням антитіла, що відповідаєсаме цьому антигену. Якою є функція антитіл?Ці білки з’єднуються з антигеном і утворюютькомплекси «антиген–анти тіло» — відбуваєтьсянейтралізація і антигена, і агресора. Клітини пам’яті протягом місяців, а інколи й роками зберігають

здатність реагувати на вторгнення «знайомого» антигена. Вони невитрачають часу на його розпізнавання, імунна відповідь виникаєодразу, й антитіл виробляється більше. Так формується специфічний набутий імунітет . Штучний набутий імунітет. Є інфекції, перша зустріч з якимиможе стати для людини смертельною. Щоб створити проти них імунітет, роблять щеплення — уводять в організм людини вакцину. Ценевелика кількість убитих чи послаблених збудників хвороби аборечовин, що є продуктами їх життєдіяльності. Таке зараження непризводить до хвороби. Проте на введення вакцини розвиваєтьсяповноцінна імунна реакція: виробляються специфічні до даногозбудника антитіла й утворюються клітини пам’яті. Тому після вакцинації організм зустрічає живих збудників, що вторглися, у всеозброєнні. Так унаслідок введення вакцин створюється штучний набутий імунітет .

Будова легенів. Механізм дихання. Дихальний об’єм, частота дихання. Динаміка їх змін з віком???.

Легені людини мають вигляд конуса, основа якого звернена до діафрагми. Вони вкриті оболонкою — плеврою. Верхівка легень виступає над ключицею в ділянку шиї. Легені мають опуклу реберну поверхню (іноді на легенях є відбитки від ребер), увігнуту діафрагмальну і серединну поверхню, обернену до серединної площини тіла. Ця поверхня називається медіастинальною (середостінною). Всі органи, що розташовані між легенями посередині складають середостіння (mediastinum). На середостінній поверхні легень розташовані їх ворота, куди заходить бронх, входять і виходять судини і нерви. На медіастінальній поверхні лівої легені є досить глибока серцева яма, а на передньому краї — серцева вирізка. Основна частина серця розташована саме тут — зліва від серединної лінії.Легені складаються з часток, розділених глибокими вирізками. Права легеня більша за розміром і за об'ємом, вона має 3 частки, ліва — дві(зумовлено тим, що у лівій частині знаходиться серце). Частки легень — окремі, певною мірою ізольовані, анатомічно відокремлені ділянки легень з власним частковим судинно-нервовим комплексом. Частки легень діляться на бронхолегеневі сегменти. Вкожному сегменті виділяють кілька дольок.Середня висота правої легені у чоловіків — 27,1 см і 21,6 см (у жінок), в той час як лівого — 29,8 і 23 см відповідно. Середня маса однієї легені дорослого коливається від 374 до 1914 грамів. Загальна ємність коливається від 1290 до 4080 мл і в середньому становить 2680 мл.У дітей тканина легень блідно-рожевого кольору. У дорослих тканина легень поступово темніє за рахунок часточок вугілля, пилу, які відкладаються у сполучнотканинній основі легень. Структура тканини легень має особливу будову, тому належать вони до паренхіматозних органів. Глибина дихання визначається об’ємом вдихуваного і видихуваного повітря. Під час спокійного вдиху до організму за один раз надходить близько 500 мл повітря — стільки ж повітря й видихується. Цейоб’єм називають дихальним об’ємом легенів (ДО).У спокійному стані людина робить 16-20 дихальних рухів за хвилину. В альвеоли атмосферне повітря надходить завдяки вдиху, а виходить з них із зміненим складом за допомогою видиху.

Під час глибокого вдиху водночас скорочуються міжреберні м'язи, діафрагма, а також деякі м'язи грудної клітки і плечового поясу, що піднімають ребра вище, ніж за спокійного вдиху. Під час глибокого видиху розслаблюються зовнішні міжреберні м'язи і діафрагма, скорочуються міжреберні м'язи, крім того, скорочуються м'язи черевної стінки. Завдяки цьому діафрагма ще більше випинається в бік грудної порожнини, об'єм якої зменшується.

Вдих і видих є взаємопов’язаними безумовними рефлексами. Частотадихання залежить від концентрації вуглекислого газу в крові, на яку реагують клітини дихального центру. дихання регулюється й нервовою системою, і гуморально.Гуморальний чинник є дуже важливою складовою цієї регуляції:частота дихальних рухів залежить від кількості вуглекислого газув крові. Якщо його концентрація в крові, яка надходить до дихального центру, перебільшує норму, центр вдиху збільшує частоту імпульсів, що надсилаються до дихальних м’язів.Дихання стає частішимі глибшим, виникає задишка і кров насичується киснем.


Дата добавления: 2019-09-13; просмотров: 376; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!