Роздивися костюми дітей. Спитай у батьків, які народи мешкають на Донеччині. За необхідністю звернися до додаткової літератури.



Одягни ляльку


 

Виконуй правила догляду за одягом.

Знайди зайве


Підбери латку до одягу

 



До теми «Готуймось до зими»

«Щоб язичок був слухняним»

Ма- ма- ма – надворі вже зима.

Іг- іг- іг – скрізь летить пухнастий сніг. Ні – ні – ні – візерунки на вікні.

Оз – оз – оз – тріщить лютий мороз. На – на – на – стоїть ялинка запашна. Ік – ік – ік – незабаром свято Новий рік.

Прийшла до нас бабуся У білому кожусі. Поля причепурила – Пухнастим снігом вкрила. Вгадайте, хто вона Бабуся чепурна? (Зима) Зелену сукню маю, Ніколи не міняю, Один-єдиний раз на рік Її я прикрашаю. (Ялинка) Дві дощечки, дві сестри Несуть мене із гори. (Лижі)
Я падаю на ваші хати. Я білий-білий, волохатий. Я приліпаю вам до ніг І називаюсь просто     (сніг). В зимовий, студений час Люблять всі малята нас. З гірки ми рушаєм в путь, А на гірку нас везуть. (Санчата)
Узори вишиває Без голки і без нитки. Улітку спочиває, А взимку – дуже рідко. (Мороз) Срібна зірка біла-біла На долоню теплу сіла. І як сіла, то й розтала – Голуба водиця стала. (Сніжинка)
Росте вона холодною зимою, Росте вона додолу головою, А тільки сонечко засяє – Вона заплаче і розтає. (Бурулька) Він – не лялька й не людина, На снігу стояти звик. В нього ніс – смачна морквина, Хто це? Звісно,      (сніговик).

 

* * * Загадки

* * * Вірші про зиму

«Наша ялинка» За вікном летять сніжинки І сідають на вікні. Ми танцюєм круг ялинки І співаємо пісні. (Н.Забіла) «На ялинку» Білим полем, через ліс, З пагорбка в долинку Дід Мороз гостинці ніс Діткам на ялинку. (А.Музичук)

«Вже зима в дорозі» Спить під листям їжачок, Під камінчиком – жучок, Дідусь – під кожухом, Зайчик вкрився вухом. Вже зима в дорозі На скрипучім возі. (О.Богемський) «Грудень» Дорожний майстер грудень Мости будує всюди, Вкриває ріки кригою, Воює із відлигою: Дороги підморожує Ще й снігом припорошує, Щоб на дзвінких санчатах Новому року мчати. (Т.Коломієць)
«Січень» - Я народивсь на Рік Новий, Люблю мороз і сніг, І тчу я килим зимовий – Дарунок мій для всіх. Я холод не послаблюю, З хурделицями мчу, Морозом, наче шаблею, Січу! Січу! Січу! «Лютий» Із братом Січнем схожі ми, Хоча і не близнята. Без нас не буде і зими, Як нас без мами й тата. Зима відходить. Їй сліди Я замітаю вчасно! Лечу – туди, біжу – сюди, Тому й лютую часто.
Напам’ять Сіли на санчата ми Під веселий сміх А назустріч вітер нам, А назустріч – сніг.  

Хлопчик і сніжинка

З неба летіла додолу сніжинка. Вона була легка, ніжна, прозора, мов пушинка. І красива, мов зірка.

На землі стояв хлопчик. Він бачив, як падає сніжинка, і думав:

«Ось вона впаде комусь під ноги, і її затопчуть». Ні, не треба падати сніжинці на землю.

Не треба її затоптувати.

Хлопчик простягнув долоню. Він захотів приголубити сніжинку. А вона впала на добру, теплу його руку й розтала. Хлопчик із жалем дивиться на долоню.

А там блищить крапелька, мов сльозинка.

(В.Сухомлинський)

Як дзвенять сніжинки

Це було зимового вечора. Сонце сховалось за обрій. Зарожевів сніговий килим. Стало тихо-тихо. Замерехтіли зорі в глибокому небі.

Раптом із півночі насунула чорна хмара. Пливе над снігами. Потемнів сніговий килим. Падають сніжинки на землю. Тихо лягають на поле, на ліс, на дорогу. Я прислухаюсь до тихого снігопаду й чую


ніжний дзвін. Немов десь далеко-далеко бринить велика кришталева чаша, до якої доторкається срібний молоточок.

Що воно дзвонить? Іду, прислухаюся. Дзвін лине від маленької ялинки, що росте на шкільному подвір’ї. Вслухаюся й дивуюся.

То дзвенять маленькі сніжинки. Висять на ялинкових гілочках, доторкаються одна до другої, немов срібні дзвіночки. І дзвенять, дзвенять, аж місяць прислухається.

(В.Сухомлинський)

До теми «Зимові розваги»

Чистомовка Ас-ас-ас – прийшла зима до нас, Озу-озу-озу – не бійтеся морозу, Са-са-са- яка кругом краса. Зани-зани-зани – вдягайте ковзани. Баба Снігова Стоїть баба снігова, Біла в баби голова, Очі в неї – дві вуглини, Ніс у баби із морквини, Гріє руки під полою, І ляка зайців мітлою, Щоб вухаті не ходили, Носа в неї не від’їли (К.Михеїв)

* * *

Уяви собі, наших улюблених, милих сніговичків раніше зображали величезними, злими сніговими монстрами. І недарма – адже колись зими були затяжними і набагато холоднішими, тож приносили в домівки чимало клопоту.

На Русі сніговиків ліпили з давніх-давен та поважали, як і володаря зими Мороза. Сніговиків просили про зменшення лютих морозів. Наші предки вірили, що хурделицею, снігопадами керують духи-жінки. Тому і ліпили на своїх подвір’ях снігових баб. Цікаво, що інші європейці завжди вважали снігову бабу чоловіком. Християнська легенда розповідає, що сніговики – це янголи. Адже сніг – дар з неба. Ці зимові герої передають Богові прохання людей. Тому зі «свіжого» снігу ліпили маленького сніговичка і шепотіли йому сокровенні бажання. Вважалося, як тільки фігурка розтане, бажання буде доставлено на небеса та неодмінно здійсниться.

Давайте пограймося.


«Крижана гора»

1. Цілий день ми на дворі, цілий день ми на горі. Вгору і вниз, вгору і вниз! Гей, поїхали, тримайся!

2. Нічого, що Дід Мороз щипає вуха нам і ніс!

Вгору і вниз, вгору і вниз! Гей, поїхали, тримайся!

3. Добре, що є гора, позаду нашого двору!

Вгору і вниз, вгору і вниз! Гей, поїхали, тримайся!

«Сніг – сніжок»

Сніг – сніжок, по доріжці стелиться. Сніг – сніжок, біла метелиця.

Сніг – сніжок, замело доріжки. Сніг – сніжок, тане на долоньці.

Діти біжать.

Ми наліпимо сніжків, разом пограємо.

І один в одного сніжки весело кидаємо.

Кидають сніжки.

Нам тепло на дворі, не замерзли вушка. Накатаємо ми сніг білий ком величезний!

Катають ком.

«Снігова баба»

1. Ми зліпили це диво в п'ять хвилин. Як звуть таке диво?

2. На, візьми мітлу, встань прямо!

Подивись – но вправо – вліво, на дітей!

3. До нашої Баби близько – близько підійдемо. Нашій Бабі низький – низький шлем уклін.

4. Ми над Бабою посміємося: Ха-ха-ха! Хороша ти наша Баба, хороша!

Що за гамір? Що за гра? Ліпить бабу дітвора

Ой же, баба снігова, Біла в баби голова.


 


До теми «Зимовi свята»

Легенда про святого Миколая

Нічого не бракувало малому Миколі – ні гарної одежі, ні смачної їжі. Та він був сирота, бо рано вмерли тато й мама. Хлопчик ріс під опікою чужих людей. Часто виходив він на вулицю зі свого гарного будиночка і грався з дітьми. Це були діти вбогих батьків і жили в темних, глиняних хатах, спали на долівці і нерідко йшли голодні спати. Часто траплялось, що їх батько не заробив навіть на шматок хліба для них. Жалів їх Микола і не знав, як їм допомогти.

Був у Миколи старий учитель, що вчив його молитися, читати і писати. Одного разу читав він разом із учителем Святе Письмо:

«Коли ти робиш добро, то нехай твоя правиця не відає, що робить лівиця…».

Микола замислився. – Як це розуміти? – спитав учителя.

Коли робиш добре іншому, то не треба про це нікому оповідати.

Краще не хвалитися своїми добрими вчинками.

Була пізня осінь. Микола знав, що багато діток його околиці сидять у голоді й холоді. Он родина старого Олександра. Мати лежить хвора, у Петруся нема постільців, а сьогодні вранці він бачив, як мала Софійка збирала на дорозі ломаччя, бо не було чим затопити в печі.

Ввечері Микола тихесенько, щоб слуги не бачили, побіг до комори, набрав у торбинку муки, налляв пляшечку олії, набрав повні кишені яблук та сухих слив, у дров'янику набрав кілька товстих полін, а у своїй скрині відшукав пару теплих панчіх та нові постільці. Все це склав у велику торбу і сховав під своє ліжко.

Коли прийшла йому пора йти спати, він попрощався зі своєю старою нянею Аникією та вдав, що засинає. Перехрестила Аникія Миколу, причинила двері та й пішла у свою кімнату. Тихесенько, як мишка, вислизнув Микола з ліжка. Накинув на себе кирею, взяв торбу з харчами і підійшов до хатини старого Олександра.

Пробрався до порога, положив торбинку та й побіг назад. Ніхто не побачив, як Микола повернувся. Всі спали. Вранці старий Олександр знайшов торбу коло свого порога і не міг натішитись дарунками. Хто це міг зробити і кому дякувати, не знав.

З того часу Микола часто робив такі дарунки бідним у своїй околиці. Люди молили Бога за невідомого, що допомагає їм, а ніхто не догадувався, що то був Микола. Миколині слуги стали помічати, що зникають харчі, одежа та паливо з комор і стали пильнувати Миколиного добра. Одного разу, коли Микола тільки навантажив торбу та вийшов зі свого подвір'я, старий слуга наздогнав його, бо думав, що то злодій. І так стало відомо, що вже кілька місяців хтось дає бідним дарунки.

 

Минули роки, виріс Микола, вивчився і не хотів зберігати свого майна. Віддав усе бідним людям, сам став священиком і скрізь чинив тільки добро. За це Господь дав йому силу творити ще більше і більше добра. Він лікував хворих, допомагав в'язням. Всі знали і любили Миколу, а коли він вмер, то причислили його до святих. З того часу всі згадують святого Миколу, свято його відносять до зимового місяця грудня та в честь його в цей день роблять дарунки і то роблять їх так, як колись Микола складав дарунки бідному Олександрові.

Дивиться з неба святий Микола на людей і серце його радіє, як і тоді, коли він ще жив на землі. Коли хтось хоче дістати подаруночок і своєю поведінкою заслужив на це, то може помолитись до святого Миколи, а він напевно послухає і передасть це прохання батькам чи друзям того, хто просить. А вони це, звичайно, виконають, але так, як і святий Микола, – покладуть даруночок, щоб ніхто не бачив. А десь далеко в небі у ту ніч ви почуєте срібні дзвіночки: на санчатах їде святий Микола і заглядає в кожне віконечко, чи не забули дати подарунки всім його любим діточкам! А як забули, то нагадує їхнім батькам. Але ніхто, ніхто не повинен бачити, як ці дарунки готуються.

Їдуть санчата поміж зірочками, переїжджають із хмарки на хмарку, дзвоники ніжно дзвонять, а старий місяць весело посміхається. Він знає, що в цю ніч всі мусять бути щасливі! І ті, що роблять подарунки, і ті, кому їх роблять.

Бо найбільше щастя в житті – це робити добро.

Добрий Миколай Хто всім бідним помагає? Хто добра не забуває? Миколай! Будьте ж, діти, завжди чемні, Помагайте тим, хто темний… Любіть маму, любіть тата, Діда, бабцю, сестру, брата І любіть свій рідний край - Вас полюбить Миколай! Подарунки приготує, Всіх нас добре почастує. Треба лиш не забувати Бога й рід свій шанувати. (Г.Бойко) Новорічне свято На новорічне свято Зійшлось гостей багато: В таночку під ялинкою- Снігурочка з Калинкою, Дідусь Мороз і коники, Ведмедики і слоники, Малятко й Лис Микита, І вовчик Сіра Свита, І Гавчик, і Мальвіна, П`єро і Буратіно… Вони в танку кружляють І щастя всім бажають.

* * *


Наша ялинка Летять, летять сніжинки, Льодинки-морозинки, І весело кружляють, І стеляться до ніг. Ялинку ми прибрали, Прикраси почіпляли. Горять на ній яскраві І райдужні вогні. А Дід Мороз гостинці Приніс нам у торбинці. Він буде разом з нами Наспівувать пісні. Снігуроньки й лисички, Білчата невеличкі, Ведмедики, зайчата, І півничок, і кіт — Усі у коло стали І дружно заспівали: — Вітаєм з Новим роком І шлем усім привіт! На колядку Глянь, дитино, Глянь, кохана, Наступає нiч різдвяна. Будуть зорі Мерехтіти, На колядку Йтимуть діти. Йтимуть діти Із козою, Із козою-дерезою. Із ведмедем Волохатим, З колядою Йтимуть в хату. Глянь, дитино, Глянь, кохана, Йде у гості Ніч різдвяна. (О.Мень)
Прийшла баба з вітрами Та з білими снігами. Привела з собою Діда з бородою. (Зима, Дід Мороз) Основа соснова. В середині-світ. Влітку в ньому сонечко, Взимку на нім лід. (Вікно)
Росте вона зимою Донизу головою Тоненькою, прозорою, Біло-голубою. (Бурулька) Взимку ляже спати Дядько волохатий, Лиш тоді устане, Як весна настане. (Ведмідь)

 

 
* * * Загадки

 

 

ЗМІСТ

Донбас – мій рідний край...................................................................... 5

Дружба......................................................................................................... 9

Школа. Клас............................................................................................. 13

Навчальне приладдя. Лічба................................................................ 16

У країні ввічливості. Чарівні слова.................................................. 19

Родина....................................................................................................... 23

Людина. Частини тіла........................................................................... 27

Гігієна........................................................................................................ 29

Різнокольорова осінь.......................................................................... 31

Овочі.......................................................................................................... 34

Фрукти. Ягоди.......................................................................................... 36

Кольори.................................................................................................... 38

Схоже і відмінне в кольорах.............................................................. 41

Дім.............................................................................................................. 43

Меблі.......................................................................................................... 46

Посуд......................................................................................................... 48

Їжа............................................................................................................... 53

Взуття......................................................................................................... 57

Одяг............................................................................................................ 60

Готуймося до зими................................................................................ 63

Зимові розваги....................................................................................... 66

Зимовi свята............................................................................................ 68

 Рідна школа…………………………………………………………………..72

Склад. Наголос………………………………………………………………………….…..72

Наш клас……………………………………………………………………….75

Звуки [о], [а] та букви на їх позначення……………………………………75

На уроці………………………………………………………………...………79

Звук [и] та буква и на його позначення…………………………………….79

Перерва………………………………………………………………………...84

Чергові по класу………………………………………………………………..84

Мої друзі………………………………………………………………………..87

Пом’якшена вимова приголосних [ж’], [ш’] перед і................................ 87

Мій дім.Обереги......................................................................................... 90

У їдальні...................................................................................................... 93

Звук [й']. Буквосполучення йо………………………………………………….…………...93

Традиційна їжа.......................................................................................... 97

Завжди твердий звук [ч] та буква ч на його позначення..................... 97

Свійські тварини...................................................................................... 100

М’який знак (ь)…………………………………………………………………………………100

Рослини....................................................................................................... 105

М’який знак (ь). М’яка вимова приголосних перед о…………………………………...105

 Пори року.Весна……………………………………………………………….109

Звуки [дж], [дз] [дз’] та буквосполучення дж, дз та їх позначення..... 109

 Дикі тварини............................................................................................. 112

Звуки [ц], [ц’] та буква ц на їх позначення............................................... 112

Людина.Частини тіла............................................................................... 115

Зміна приголосних [г], [к], [х] перед і........................................................ 115

 Здоров'я людини.У лікаря.................................................................... 118

Апостроф………………………………………………………………………………...……118

Місто,село………………………………………………………………………………….122

Транспорт…………………………………………………………………………………..125

Магазини……………………………………………………………………………..……..128

Дзвінкі приголосні………………………………………………………………..……………128

Пошта………………………………………………………………………………….….….131

Моя родина.Як ми допомогаємо один одному…………………………...135

Профессії. Профессії та заняття членів моєї сім'ї……………………...139

Дозвілля…………………………………………………………………………………....142

 

Додатковий матеріал.................................................................................. 148

До теми «Рідний край – Донеччина моя».............................................................. 148

До теми «Школа. Клас»................................................................................................ 152

До теми «Навчальне приладдя. Лічба».................................................................. 155

До теми «У країні Ввічливості. Чарівні слова».................................................... 155

До теми «Родина».......................................................................................................... 158

До теми «Людина. Частини тіла».............................................................................. 163

До теми «Різнокольорова осінь»............................................................................. 165

До теми «Овочі».............................................................................................................. 167

До теми «Фрукти, ягоди»............................................................................................. 168

До теми «Кольори. Схоже і відмінне в кольорах»............................................. 169

До теми «Дім».................................................................................................................. 170

До теми «Меблі».............................................................................................................. 171

До теми «Посуд»............................................................................................................. 172

До теми «Їжа»................................................................................................................... 175

До теми «Взуття»............................................................................................................ 180

До теми «Одяг»................................................................................................................ 183

До теми «Готуймось до зими».................................................................................. 187

До теми «Зимові розваги».......................................................................................... 189

До теми «Зимовi свята»............................................................................................... 191

 



 


Дата добавления: 2019-09-08; просмотров: 214; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!