Мауглі». Історія і образ мауглі. Єдність людини і природи.



Народився письменник 30 грудня 1865 в Бомбеї (Індія) у родині професора місцевої школи мистецтв Джона Локвуда Кіплінга й Аліси (Макдональд) Кіплінг. навчання до Англії. Протягом 6 років він жив у приватному пансіоні. У 12 років батьки влаштовують його в приватне девонське училище, щоб він зміг потім вступити в престижну військову академію. 1882 року Кіплінг повертається до Індії і приймається за роботу журналіста.

«Книги джунглів» створені за мозаїчним принципом. Вони складаються з п'ятнадцяти фрагментів, із яких лише вісім пов'язані з історією Мауглі, але й ті не розташовані в логічній послідовності, а чергуються з оповіданнями про Білого Котика та маленького мангуста Ріккі-Тіккі-Таві, а також іншими історіями. Ці фрагменти є самостійними, але утворюють єдиний художній світ.

Основні персонажі збірки — хлопчик Мауглі, ватажок вовчої зграї Акело, ведмідь Балу, пантера Багіра, мудрий пітон Каа, жорстокий і самотній тигр Шер-Хан, його незмінний супутник, підступний і лицемірний шакал Табакі. У «Книгах джунглів» автор поєднав поезію і прозу.

в «Книзі Джунглів» щастя та нещастя закономірно чергуються. Оповідь побудована швидше на законах природи, аніж казки.

У книзі Кіплінга під незвичайним кутом зору показані реальні закони природи. Уся книга підпорядкована правильному ритму: порушення закону — поновлення закону. Якщо тигр Шер-Хан зазіхає на один із найважливіших законів джунглів — не полювати на людину, він має бути покараний, і невдовзі його перемагає людське дитинча Мауглі. Якщо сірі мавпи порушують заборону (їм. не можна втручатися у справи джунглів), то як покарання їм з'являється Страх — величезний пітон Каа. У «Книзі джунглів» цей епізод розкривається в оповіданні «Полювання Каа», в якому Бандар-Логи викрадають Мауглі, помітивши його схожість із мавпами. Якщо люди переходять межу у відносинах із джунглями, вони зазнають наступу джунглів. Якщо беззаконні дикі собаки вриваються в джунглі, знищуючи все на своєму шляху, то вони самі мають бути знищені.

В останньому оповіданні книги має бути відновлено закон, порушений у першому. З'ясовується неможливість для людини жити у джунглях. Оспівуючи природне життя, автор усе ж таки стверджує перевагу людини як володаря природи.

Отож Людське дитинча, голе й безпомічне, потрапляє до Вільного племені вовків, знаходить собі Матір Вовчицю і Батька Вовка, братів і друзів серед тварин: ведмедя Балу, що навчає усіх дітей-звіреняток, і мудру сміливу пантеру Багіру. Його виховують за Законами Джунглів, за величними законами Природи, яким і ми, люди, повинні навчатись... 

Мауглі»

   На початку твору Людське дитинча потрапило до вовчої печери і стало рідним її господарям тому, що не боялося ніколи посміхатися,дивлячись у вічі вовкам, котрі не витримували погляду навіть маленької дитини,котра почала їсти разом з іншими. Мауглі ріс швидко, міцнів. Вовчиця дала йому імя мавглі, що в перекладі означає «жабеня». Перед його зором опускають голову не лише вовки, а й інші звірі: Балу, Багіра, Акела.

Коли Мауглі підріс, Шерхан почав виношувати план помсти над ним. Звірі не навидять його за те, що не можуть витримати його погляду, за те, що він розумний,виймав колючки з лап вовків, зате, що він – Людина. Але пантера застерігає його і повчає, як убити тигра. Вона радить йому бути рзсудливішим і йти у долину і принести трохи Червоної Квітки.(вогонь). Мавглі добуває Червону Квітку, вириває з рук селянського сина і помічає, як він схожий до людей. Згадує про те, що перш ніж став вовком, він лежав поблизу Червоної Квітки, де йому було тепло і затишно. Потім Мауглі позвали на Скулю Ради, де Шер-Хан вимагав віддати йому Людське дитинча, бо перш за все – це його здобич. Але за Мауглі заступилися Акела і Багіра. Акела запропонував Зграї дозволити Мауглі повернутися вільно до своїх і не вбивати його. Але Зграя не згодилася. Тоді Мауглі зрозумів, як його ненавиділа Зграя. Він підвівся , взяв горшик з вогнем і кинув його на землю . Розжарені вуглинки швидко почали обсмалювати суху шерсть вовків. Вони тремтіли від страху. Тепер Мауглі став господарем. Але вирішив повернутися до свого племені. Він врятував Акела, а Шер-Хана вбив. І тут раптом відчув, що в грудях,щось защеміло, дихання перехопило, він почав схлипувати, і сльози полилися по обличчю. Попрощавшись з своїми Батьком і Матір’ю, він пішов до людей. «Почало світати, коли Мауглі самотньо сходив з гори назустріч невідомим створінням, які звуться людьми».

Орієнтовний план

  1. Людське дитинча потрапляє до лігва вовків.
  2. Тигр Шер-Хан вимагає свою здобич —людське дитинча.
  3. Мати Вовчиця залишає хлопчика собі та називає його Жабеням — Мауглі.
  4. Батько Вовк і мати Вовчиця приводять Мауглі' разом зі своїми вовченятами на Племінну Раду.
  5. Шер-Хан вимагає від Племінної Ради повернути йому людське дитинча.
  6. Вождь зграї Акела нагадує про дію Закону щодо заступництва двох її членів.
  7. Ведмідь Балу заступається за Мауглі та береться навчати його Закону Джунглів.
  8. Пантера Багіра вносить викуп за життя хлопчика .
  9. Батько Вовк навчає Мауглі.
  10. Багіра вчить хлопчика лазити по деревах, пояснює йому закони полювання .
  11. Шер-Хан очолює змову проти Акели та Мауглі.
  12. Багіра пояснює Мауглі відмінність людей від мешканців Джунглів і радить йому здобути Червону Квітку.
  13. Мауглі, здобувши Червону Квітку, іде на Раду.
  14. Людина захищає вождя Акелу і проганяє Шер-Хана та його прихильників.
  15. Мауглі прощається з батьками і йде до людей.
герой Характеристика
Батько Вовк. Вважає необхідним, щоб усі дотримувались Законів, піклується про свою сімю
Мати Вовчиця. Сміливо висловлює свою думку про тигра Шер-Хана та його поведінку; захищає своїх дітей; любляча мати; «Сам він утече, а от нам з нашими дітьми доведеться перебиратися звідси, коли люди підпалять траву. «Ніхто не наважувався ставати їй на дорозі, бо вона була хитра, як Табакі, смілива, як дикий буйвол, і нестримна, як поранений слон. Але голос у неї був солодший за дикий мед... »
Ведмідь Балу. Розумний, користується авторитетом серед звірів. Трохи лінькуватий, «...сонливий бурий ведмідь, який навчав вовченят Закону Джунглів, ...мав право блукати скрізь...»
пантера Багіра Розумна, кмітлива. “Знай, що коли-небудь ти повернешся до людей, як я повернулася у рідні джунглі
Акела ватажок Зграї. Мудрий, добрий, розважливий. «Зроблено добру справу... Люди і їхні діти дуже розумні, з часом він може стати нам у пригоді»
Шакал Табакі. Блюдолиз, робить різні капості, розносить плітки, схильний до сказу, огидний, підступний, хитрий, кмітливий. "Для такої нікчемної особи, як я, всяка обгризена кістка – вже справжній бенкет"
Шер-Хан полює на людську худобу, не поважає законів Джунглів, хитрий, підступний, зухвалий,боязкий. «Віддайте мені людське поріддя, інакше я полюватиму тут довіку і ви не дістанете від мене навіть кісточки. Він - людина, і я ненавиджу його всією істотою»

 

Характеристика Мауглі


Дата добавления: 2019-07-17; просмотров: 1685; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!