Тематичне і жанрове багатство творів Маршака. Поетична енциклопедія для дітей от а до я. Сатира і гумор у творчості письменника



Самуїл Якович Маршак (1887-1964) - поет, драматург, перекладач, літературний критик.
Він народився у Воронежі в сім'ї заводського техніка, талановитого винахідника. провів у містечку Острогозьку під Воронежем. У гімназії. він переїхав до Петербурга, вступив на навчання в одну з кращих гімназій. Через кілька років для завершення освіти Маршак поїхав вчитися до Англії, спочатку в політехнікумі, потім у Лондонському університеті.

З початку 1920-х брав участь в організації дитячих будинків у Краснодарі, створив дитячий театр, в якому почалося його творчість дитячого письменника.
У 1923 році, повернувшись до Петрограда, він написав свої перші оригінальні казки у віршах

Творча спадщина. Поезії для дітей : «Дім, який побудував Джек», «Отакий роззява», «Багаж»П’єси: «Кицин дім», «Казка про козлика» «Казка про дурненьке мишеня», «Терем-теремок», «Дванадцять місяців», Азбука «Весела подорож від А до Я»,Перекладацька діяльність.

Особливості творів С.Маршака

Звернення до жанрів усної народної творчості: примовок, дражнилок, потішок, скоромовок, казок. Комічні ситуації, яскраві гумористичні характеристики, смішна словесна гра,

Повтори, властиві для народних пісень і казок.С. Маршак, вільно використовуючи теми, образи, мотиви народних казок, завжди зберігає їхнє ідейне звучання, моральні оцінки. Казки Маршака дотепно викривають самозакоханість, міщанську обмеженість, егоїзм, лінощі, душевну черствість.Улюблені герої Маршака чесні та працьовиті, розумні та добрі, вони стійко зносять незгоди, не відступають перед труднощами. В характері кожної людини поєднуються як позитивні, так і негативні риси.

Поетична енциклопедія для дітей «Веселі подорожі від «А» до «Я»».

Протягом свого творчого життя С. Я. Маршак написав для дітей декілька віршованих «Азбук». Остання з них з'явилася у 1952 р. Це — «Весела подорож від А до Я». Тонке відчуття музикальності рідної мови, вміння віртуозно воло­діти словом дали поетові змогу оживити букви алфавіту, надати кожній з них своєрідної емоційної забарвле­ності. Вдало знайдені образи, що передають графічне зобра­ження букв: «два стовпи навкоси», з'єднані пояском,— це буква «А»; буква «Б» «стоїть з простягнутою рукою, зігнувши бубликом ногу»; буква «Г» подібна кочерзі, а «Є» схожа на вухо.

    Інколи графічна характеристика букви поєднується із зву­ковою. Так, буква «Ж» «широка і схожа на жука», до того ж вона і звучить так, наче передає дзижчання жука: «ж-ж-ж-ж!» Поет, який вмів цінувати слово, закликає і дітей прислу­хатись до звучання рідної мови, відчути «смак» слів, їх емо­ційну насиченість. Своїми віршами він переконливо доводить, що букви можуть бути то «смачними», приємними, лагідними, то колючими. Дуже привабливою є буква «а», з якої починаю­ться такі «смачні» слова, як «антонівка», «апельсин», «абри­кос», «ананас», «айва». А буква «з», яку можна знайти «в зем­лі, в алмазі, в бірюзі, в зорі, в зимі, в морозі», насичує вірші радісним дзвоном.      

  «Весела подорож від А до Я» — це книга, яка прищеплює смак до краси рідної мови і любов до рідноїкраїни.

Сатира і гумор у творчості С.Маршака ( «Багаж», «Ось такий неуважний»).

СЯ. Маршак пише і веселі, гумористичні вірші, що задо­вольняють природну потребу дитини у сміху, забавах, грі. Він розповідає дітям смішну пригоду з дамою, якій, замість зда­ного у багаж маленького песика, що втік, видають зовсім ін­шого, великого пса, і химерну історію про неуважного дивака, що потрапляє у комічні ситуації, і казку про дурненьке ми­шеня, якому з численних няньок сподобалася тільки кішка, яка «солодко співала». Інколи в цих забавних історіях прихована мораль: засудження вередливості, добродушна насмішка над неуважною людиною. Та основна їх цінність у тому, що вони викликають у дитини веселу посмішку, створюють хороший на­стрій, прищеплюють життєрадісне світосприймання. Запам'ятовуючи смішні характеристики різних няньок з «Казки про дурне мишенятко», з задоволенням вимовляючи дотепні рядки з вірша «Багаж», граючись словами, діти вча­ться говорити чітко і ясно, переживають радість пізнання змі­сту слів, засвоюють музику рідної мови.

    Маршак цінує дотепний жарт свіже, гостре слово. Кращі його вірші забарвлені гумором, що набуває найрізноманітніших відтінків.

 


Дата добавления: 2019-07-17; просмотров: 536; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!