Лiкувально-профiлактичний заклад



МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНИЙ ЗАКЛАД «ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МЕДИЧНА АКАДЕМІЯ МОЗ УКРАЇНИ»

КАФЕДРА МЕДИКО-СОЦІАЛЬНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ І РЕАБІЛІТАЦІЇ ФПО

ОСНОВИ МЕДИКО-СОЦІАЛЬНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ І РЕАБІЛІТАЦІЇ ХВОРИХ ТА ІНВАЛІДІВ

 

Список скорочень

 

ВВВ – Велика Вітчизняна війна

ВЛК – військово-лікарська комісія

ЗОЗ – заклад охорони здоров’я

ЛН – легенева недостатність

ЕТН – експертиза тимчасової втрати працездатності

ЛКК – лікарсько-консультативна комісія

ЛН – листок непрацездатності

ЛПЗ – лікувально-профілактичний заклад

МКХ – міжнародна класифікація хвороб

МСЕ – медико-соціальна експертиза

МСЕК – медико-соціальна експертна комісія

МОЗ – Міністерство охорони здоров’я

СНІД – синдром набутого імунодефіциту

ТВП – тимчасова втрата працездатності

ТН – тимчасова непрацездатність

ХСН – хронічна серцева недостатність

ЧАЕС – Чорнобильська атомна електростанція

 

ВСТУП

 

В Україні започаткована масштабна реорганізація у системі охорони здоров’я. У чотирьох регіонах України перший рівень надання медичної допомоги дорослому і дитячому населенню здійснюють лікарі загальної практики – сімейної медицини. Постійно удосконалюється в Україні нормативно-правова база медико-соціальної експертизи і реабілітації хворих та інвалідів. Тільки за останні роки вийшов цілий ряд Постанов КМ України, Наказів МОЗ України та Постанов Фондів соціального страхування направлених на удосконалення медико-соціальної експертизи, реабілітації та соціального захисту населення.

У провідних спеціалізованих медичних центрах України впроваджуються сучасні медичні технології, в т.ч. пересадка органів, шунтування і стентування судин, застосування інтенсивної хіміотерапії та замісної гормональної терапії, які суттєво покращують можливості реабілітації багатьох хворих і інвалідів та потребують інших підходів до медико-соціальної експертизи.

В зв’язку з цим зростає роль взаємодії лікарів первинної ланки надання медичної допомоги та ЛКК з лікарями експертних установ з метою систематичного підвищення їх знань з питань медико-соціальної експертизи та підвищення якості обстеження і оформлення медичної документації хворих, які направляються для експертизи стійкої втрати працездатності.

Враховуючи все сказане, викладачами кафедри медико-соціальної експертизи і реабілітації факультету післядипломної освіти Державного закладу «Дніпропетровська медична академія МОЗ України» підготовлений навчально-методичний посібник «Основи медико-соціальної експертизи і реабілітації хворих та інвалідів» для лікарів-інтернів, лікарів «загальної практики-сімейної медицини», лікарів МСЕК і ЛКК в якому були враховані сучасні підходи до лікування та реабілітації хворих та інвалідів, сучасні вимоги до оформлення медичної документації при направленні на МСЕК та винесенні експертних рішень стосовно групи інвалідності та індивідуальної програми реабілітації.

Автори сподіваються, що використання навчально-методичного посібника буде сприяти, в першу чергу, належній підготовці лікарів-інтернів до майбутньої самостійної практичної роботи, він буде корисним як для лікарів ЛПЗ, так і для лікарів-експертів і реабілітологів МСЕК де кожен з них зможе знайти потрібні їм у практичній роботі рекомендації з експертно-реабілітаційних питань.

Усі критичні зауваження і пропозиції щодо поліпшення якості даного посібника будуть прийняті авторами з вдячністю і враховані в подальшій роботі.

Розділ 1.

 

ЗAГAЛЬНI ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ МЕДИЧНОЇ ДОКУМЕНТАЦIЇ ПРИ НАПРАВЛЕННІ ХВОРИХ НА МСЕК ТА ПРИ ВИНЕСЕННІ ЕКСПЕРТНИХ РІШЕНЬ

Згiдно з «Положенням про медико-соціальну

Експертизу», затвердженому Постановою КМ України від

3 грудня 2009 р. №1317 (Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ №752 від 18.08.2010 р., №762 від 20.07.2011 р., №485 від 31.05.2012 р., №482 від 26.06.2015 р, №874 від 21.10.2015 р., №569 від 31.08.2016 р.) медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров’я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.

Експертне рiшення, що виноситься МСЕК є пiдсумком спiльної дiяльностi ЛПЗ та МСЕК. Його якiсть, обгpyнтованiсть залежать вiд якостi спiльної роботи на етапах ЛКК i МСЕК. Це накладає певні обов’язки на заклади, які приймають участь у проведенні експертизи.

 

Лiкувально-профiлактичний заклад

На ЛПЗ покладається обов’язок повного, всебiчного обстеження хворого, що пiдтверджує cтiйкий або незворотнiй характер захворювання.

Важливим обов’язком лікуючого лікаря ЛПЗ є правильне, юридично обгрунтоване оформлення медичної документації при направленні хворого до МСЕК (направлення на МСЕК – ф.088/о, виписки із історії хвороби стаціонарного хворого – ф.027/о виписки із амбулаторної карти – ф.025/о, результатів лабораторних, інструментальних, променевих обстежень і т.п.).

Оформлення медичної документації в ЛПЗ проводиться у відповідності з Наказом МОЗ України «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування» від 14.02.2012 р. №110, із змінами.

Медико-соцiальна експертиза повинна проводитися пiсля повного i всебічного медичногo обстеження, проведення необхiдних дослiджень, встановлення    клiнiко-функцiонального дiагнозу, соціально-психологiчного діагнозу, професiонально-трудового прогнозу, отримання результатiв відновного лiкyвання, соцiально-трудової реабiлiтації та iнших даних, що пiдтверджують cтiйкий або безповоротний характер захворювання».

Одним з основних документiв, що використовуються МСЕК при винесеннi експертного рiшення, є «Направлення на МСЕК» (ф.088/о). В «Направленнi на МСЕК» повиннi бути чiтко викладенi данi, що клiнiчно тапараклiнiчно обгрунтовують необхiднicть вирiшення питань про встановлення групи інвалідності.

При направленнi на МСЕК хворого з вперше встановленим дiагнозом, повинно бути проведене необхiдне лiкування в стацiонарних умовах; виписка з icторії хвороби повинна бути додана до форми 088/о.

У стаціонарі необхідно провести:

– об’єктивну реєстрацiю основних проявiв захворювання, а також параклiнiчнi дослiдження, що пiдтверджують дiагноз i уточнюють його функцiональну частину;

– реєстрацiю всіх супутнiх захворювань з формулюванням дiагнозів вiдповiдно до прийнятих сучасних класифiкацiй i вiддзеркалення ступеня функцiональних порушень.

На перше мiсце виноситься дiагноз, що дає пiдставу для встановлення iнвалiдностi. Всі супутнi дiагнози повиннi бути оформленi вiдповiдно до вимог медико-соцiальної експертизи.

Особливо важлива функція по експертизі стійкої втрати працездатності в ЛПЗ відводиться ЛКК.

 

Задачі ЛКК:

1) контроль правильностi встановлення дiагнозу;

2) контроль якостi обстеження;

3) контроль якостi лiкування в кожному конкретному випадку;

4) аналіз ефективності лiкування;

5) встановлення наявності ознак інвалідності;

6) дотримання єдиних iзМСЕК принципів обстеження та дiагностичних висновків, ЛКК несе юридичну відповідальність за достовiрнiсть даних, представлених у формi 088/о та якiсть оформлення іншої медичної документації.

Типовi помилки ЛКК при направленнi хворих до МСЕК:

1) вiдсутнiсть повного параклiнiчного обстеження cyпутньої патології;

2) вiдсутнiсть повного обсягу лiкування;

3) вiдсyтнicть ознак iнвалiдиоcтi;

4) відсутність облiку соцiальних критepіїв;

5) невикористовування раціонального працевлаштування, перепрацевлаштування, профорiєнтації до направлення хворих на МСЕК;

Дефекти в заповненнi посильної документацiї до МСЕК можуть викликати:

1) необхiднiсть дообстеження;

2) вiдмови у визначеннi iнвалiдностi;

3) винесення МСЕК неадекватних трудових рекомендацiй;

4) невиправдане подовження термінів експертизи;

5) збiльшення кiлькостi обгpунтованих скарг та звернення хворих.

Задачi МСЕК при прийомi документiв:

1) контроль повноти обстеження в ЛПЗ;

2) контроль формулювання дiагнозiв у ЛПЗ;

3) контроль якостi «Направлення на МСЕК

 


Дата добавления: 2019-02-22; просмотров: 291; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!