Керування виробництвом АПК як технологічним комплексом



Схема прийняття рішень на прикладі птахівництва. Аналіз процесів у пташнику, як об’єктів керування.

 

Технологічні об’єкти керування залежать від багатьох факторів, які слід враховувати при виборі керування процесом, як у автоматичному режимі так і в режимі поради. Це добре видно на схемі прийняття рішень (рис. 5.1.) на прикладі такої галузі, як птахівництво. До речі, по останнім опублікованим даним Україна у світі по розвитку птахівництва займає почесне 6-те місце. А птахівництво це сама розвинута промислова галузь у світі у виробництві продуктів харчування.

 

Рис. 5.1. Схема прийняття рішень в птахівництві

 

Основним у цій схемі є блок аналізу варіантів і виробітку дорадчих гіпотез. Для того, щоб виробити рекомендації для керування виробництвом в режимі поради на цей блок поступає інформація з блоку контролю, керування і стабілізації процесів, що проходять на технологічному об’єкті – промисловому пташнику. Сюди поступає і обробляється інформація по температурі повітря, тривалості світлового дня, вологості повітря, концентрації СО2, середньої маси птиці і середньої маси яйця. Крім цього важливими є інформація з блоку кормових сумішей для годівлі птиці, а також про договори на поставку кормів і препаратів, які захищають птицю від тих хвороб, що є у пташнику.

 Не завжди виробниче питання може бут вирішене без даних, які поступають з баз даних, де накопичена інформація соціально-економічного спрямування і зооветеринарна інформація.

Рішення задач виконується за допомогою методів, алгоритмів і програм, які зберігаються у блоці математичного моделювання. І врешті-решт необхідні дані, які поступають з блоку менеджменту і маркетингу. Інформація цього напрямку дає змогу визначити тактику виробництва на кожний день. Це дає змогу контролювати ціну продукту, собівартість яєць, рентабельність продукції, організовувати технологічні перерви в роботі підприємства. Це коли після 510 днів життя курей-несучок їх забивають на м'ясо, виконують дегазацію, дератизацію, чистку від бруду і пуху приміщень. Частину персоналу в цей час відправляють у відпустку. Це приводить до зменшення затрат, стабілізації економічних параметрів роботи підприємства та ін.

Практика показала, що незначні відхилення технологічних параметрів роботи підприємства приводить до стресів в житті біологічних об’єктів і, як результат, до чималих економічних збитків. Так перерва в електропостачанні пташника на 15 хв. показала, що через добу, а саме такий час формування яйця, середня яйценосність пташника зменшилась на 30%. При вирощування шампіньйонів затримка в подачі СО2 на підкормку на 10 хвилин призвела до зменшення урожайності на 7 %.

Таким чином аналіз процесів, як технологічних об’єктів керування, може відбуватися по такому алгоритму:

1. Визначається критерій ефективності об’єкту керування. Критерії ефективності можуть бути як для окремих технологічних процесів, так і для виробництв в цілому. Такими критеріями можуть бути економічні критерії оцінки, як то максимізація прибутку, або мінімізація собівартості продукції, з урахуванням затрат кормів і енергії. В даний час витрати енергії на виробництві є дуже важливим чинником при оцінці собівартості продукції.

2. Розробляється математична модель опису технологічного процесу, як об’єкту керування в статиці і динаміці. Це, як правило, багато параметричні залежності вихідних параметрів об’єктів від вхідних. Математичні моделі повинні бути простими, адекватними технологічному процесу і забезпечувати розв’язання задачі керування. Моделі створюють з використанням аналітичних і статистичних методів.

3. На основі моделі і на реальному об’єкті проводиться дослідження статичних характеристик технологічного об’єкту керування в результаті чого:

a. А) визначають можливі діапазони варіювання параметрів моделі при керуванні ним;

b. Б) визначають можливе число стаціонарних етапів процесу;

c. В) проводять аналіз стійкості стаціонарних етапів процесу;

4. Оцінюють вплив основних режимних параметрів на робочі області технологічного об’єкту керування;

5. Проводять дослідження нелінійності коефіцієнтів підсилення і можливості лінеаризації статичних характеристик об’єкту. На цьому етапі використовують методи математичного моделювання для цілей керування, регресійний аналіз дослідних даних, метод групового врахування аргументів (МГВА), методи нечітких множин та ін.

6. Будується інформаційна схема технологічного об’єкту керування, яка охоплює технічні фактори робочих і аварійних ситуацій, технологічні і техніко-економічні чинники впливу на технологічний об’єкт керування.

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 124; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!