Контрольні запитання і вправи



1 Які пластмаси називають термопластичними, а які – термореактивними? Яким чином будова полімеру впливає на ці властивості?

2 Які речовини є складовими пластмас? Яких властивостей надають пластмасам різні добавки?

3 Напишіть рівняння реакцій полімеризації: а) пропену; б) стирену; в) метилметакрилату; г) тетрафлуоретилену.

4 Опишіть галузі використання: а) поліетилену; б) полівінілхлориду; в) фенолоформальдегідних смол.

5 Поясніть, чому політетрафлуоретилен називають «органічною платиною».

6 Який з полімерів є більш стійким до старіння: флуоропласт чи поліетилен? Чому?

7 У якого з двох полімерів вища електропровідність: поліпропілену чи полівінілхлориду? Чому?

Практична частина

 

Мета роботи – Температура плавлення ознайомитися з властивостями термопластичних пластмас.

Обладнання і реактиви: лабораторний штатив, штатив для пробірок, пробірки, пробіркотримач, пробки з газовідвідними трубками, жерстяна пластинка, тигельні щипці, скляна паличка, хімічний стакан, синій лакмусовий папір, льод, зразки пластмас: поліетилен, полівінілхлорид, полістирол, поліметилметакрилат, бромна вода, розчини: аргентум нітрату (0,1 Н), калій перманганату (0,1 Н).

 

Увага! Всі досліди необхідно виконувати у витяжній шафі!

ДОСЛІД 3.20.1 Відношення пластмас до нагрівання

Жерстяну пластинку зі шматочком поліетилену потримати за допомогою тигельних щипців над полум’ям. Провести нагрівання зразка протягом декількох секунд і спробувати за допомогою скляної палички змінити його форму і витягнути нитки. Після охолодження знову нагріти зразок і спробувати змінити його форму. Дослідити відношення до нагрівання інших зразків пластмас.

 

ДОСЛІД 3.20.2 Горіння пластмас

Зразок поліетилену внести, тримаючи тигельними щипцями, в полум’я. Після займання зразка вийняти його з полум’я і потримати над жерстяною пластинкою. Чи продовжує горіти зразок, якщо його винести з полум’я? Яким полум’ям горить поліетилен?

Дослідити горіння інших зразків пластмас, звернувши увагу на колір полум’я, наявність запаху, здатність зразка горіти як у полум’ї, так і поза ним.

 

ДОСЛІД 3.20.3 Дослідження продуктів розкладу           пластмас

У суху чисту пробірку помістити декілька гранул поліетилену, закрити пробірку пробкою з газовідвідною трубкою і закріпити її похило в лапці штатива, почати нагрівати пробірку. Коли з’являться ознаки розкладу поліетилену, помістити газовідвідну трубку у пробірку з бромною водою на 1-2 хвилини, а потім - у пробірку з розчином калій перманганату на такий самий час.

У суху чисту пробірку помістити декілька гранул полівінілхлориду, закрити пробірку пробкою з газовідвідною трубкою і закріпити її похило в лапці штатива, почати нагрівати пробірку. Коли з’являться ознаки розкладу полівінілхлориду, піднести до отвору газовідвідної трубки синій лакмусовий папір, змочений водою. Після цього занурити газовідвідну трубку у пробірку з розчином аргентум нітрату на декілька секунд.

У суху чисту пробірку помістити декілька гранул полістиролу, закрити пробірку пробкою з газовідвідною трубкою і закріпити похило в лапці штатива. Газовідвідну трубку опустити в пробірку-приймач, яку помістити у хімічний стакан з охолоджувальною сумішшю. Почати нагрівати пробірку і спостерігати за утворенням і конденсацією парів мономера у пробірці-приймачі. Зібрати приблизно 1 мл мономера.Розглянути отриманий мономер, зробити припущення про ступінь його чистоти. Розділити зразок на дві частини. До однієї частини додати декілька крапель бромної води, закрити пробкою і збовтати пробірку. До другої частини зразка додати декілька крапель розчину калій перманганату, закрити пробкою і збовтати пробірку.

Дослідити продукти розкладу поліметилметакрилату так само, як продукти розкладу полістиролу. Що спостерігається?

Пояснити результати дослідів, скластисхеми відповідних хімічних реакцій. Результати спостережень занести в таблицю за такою формою:

 

Пор. номер Пластмаса Структурна ланка Відношення до нагрівання Характер горіння Реакція на продукти розкладу
1          
2          
3          
4          

 

Зробити висновки про властивості пластмас.

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 142; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!