Тема 4. АНАЛІЗ ПЛАТОСПРОМОЖНОСТІ  І ЛІКВІДНОСТІ



1. Сутність ліквідності і платоспроможності, їх значення для оцінки             

 фінансового стану підприємства

2. Аналіз ліквідності балансу підприємства

3. Аналіз платоспроможності підприємства

 

Сутність ліквідності і платоспроможності, їх значення для оцінки фінансового стану підприємства

 В умовах ринкових відносин, особливе місце серед показників, які характеризують фінансовий стан підприємства, належить показникам платоспроможності та ліквідності.

Підходи науковців до визначення сутності платоспроможності підприємства можна звести до такого:

Платоспроможність визначається як здатність підприємства своєчасно і в повному обсязі виконувати свої зобов’язання перед внутрішніми та зовнішніми партнерами, а також державою.

Основними ознаками платоспроможності є:

1) наявність у достатньому обсязі коштів на поточному рахунку;

2) відсутність простроченої кредиторської заборгованості.

Оцінка платоспроможності необхідна не тільки для підприємства з метою аналізу й прогнозування його подальшої фінансової діяльності, а й для його зовнішніх партнерів і потенційних інвесторів. Як правило розрізняють і досліджують поточну і перспективну платоспроможність.

 Поточна платоспроможність може бути визначена за даними балансу шляхом порівняння суми його платіжних коштів із строковими зобов'язаннями. З'ясуємо, що належить до платіжних засобів і до строкових зобов’язань підприємства. Найбільш правильно до платіжних засобів відносити грошові кошти, короткострокові цінні папери та частину дебіторської заборгованості, щодо надходження якої є впевненість. До строкових зобов’язань підприємства доцільно включати поточні пасиви: короткострокові кредити банків, кредиторську заборгованість за товари, роботи, послуги тощо.

Перевищення платіжних засобів над строковими зобов’язаннями свідчить про платоспроможність підприємства у широкому її розумінні.

 Перспективну платоспроможність можна визначити порівнянням повільних реальних активів з довгостроковими пасивами.

Аналіз платоспроможності проводять як зовнішні, так і внутрішні користувачі інформації. Внутрішні користувачі розраховують показники платоспроможності з метою оцінки та прогнозування фінансової діяльності підприємства на перспективу. Зовнішні користувачі аналітичної інформації, зокрема: банківські установи – з метою оцінки рівню кредитоспроможності підприємства; інвестори, ділові партнери повинні мати інформацію стосовно фінансових можливостей підприємства за умов надання йому комерційного кредиту, позик або відстрочки платежу.

Оцінка платоспроможності проводиться на основі характеристики ліквідності поточних активів. Незважаючи на те, що на практиці поняття ліквідності та платоспроможності тісно взаємопов’язані , вони не є тотожними.

Ліквідність у загальному розумінні означає - здатність цінностей перетворюватися у грошові кошти. Фірма, оборотний капітал якої складається переважно з грошових коштів, короткострокової дебіторської заборгованості і легко реалізованих цінних паперів, звичайно вважається більш ліквідною, чим фірма, оборотний капітал якої складається переважно з запасів.

Ступінь ліквідності визначається тривалістю часового періоду, протягом якого ця трансформація може бути здійснена. Чим коротше період, тим вища ліквідність цього виду активів.

Слід зауважити, що в складі поточних активів є такі їх елементи, які можна швидко продати, але зі значною знижкою в ціні, до таких елементів відносять виробничі запаси, при реалізації яких підприємство отримує 40 і менше відсотків від їх облікової вартості.

У зв’язку з цим ліквідність необхідно розглядати:

1) як час, необхідний для продажу активів;

2) як суму, одержану від продажу активу.

Саме від рівня ліквідності залежить як перспективна так і поточна платоспроможність. Отже, ліквідність і платоспроможність як уже відзначалось не тотожні, хоча й дуже близькі поняття, причому ліквідність є більш місткою категорією, ніж платоспроможність.

Отже, основною ознакою ліквідності є формальне перевищення (у вартісній оцінці) оборотних активів над короткостроковими пасивами. Чим більше це перевищення, тим сприятливіший фінансовий стан підприємства з позиції ліквідності.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 280; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!