Інформаційна частина змісту модуля 5/1



Тема 1.1. Поняття комп’ютерної графіки.

Засоби офісної технології – це комплекс програм, який отримав широке використання серед різних категорій користувачів. Найвідомішими серед них є: текстові редактори, графічні системи, електронні таблиці, системи управління базами даних.

Під словами “графічне зображення” розуміються найрізноманітніші малюнки, креслення, графіки і ін., які виходять на екрані комп'ютера, а також можуть бути виведений на друк. На екрані малюнки можуть бути статичними (нерухомими) або динамічними (що рухається). Останнім часом машинна графіка виділилася в самостійний розділ інформатики з численними додатками. Засобами машинної графіки створюється не тільки друкарська продукція, але і рекламні ролики на телебаченні, мультфільми.

Всі комп'ютерні зображення розділяють на два типи: растрові і векторні.

Растрова графіка. Растрові графічні зображення формуються в процесі перетворення графічної інформації з аналогової форми в цифрову, наприклад, в процесі сканування існуючих на папері або фотоплівці малюнків і фотографій, при використовуванні цифрових фотографій і відеокамер, при перегляді на комп'ютері телепередач з використанням ТБ-тюнера і так далі.

Можна створити растрове графічне зображення і безпосередньо на комп'ютері з використанням графічного редактора, завантажити його з CD-ROM або DVD-ROM-дисків або «викачати» з Інтернету.

Растрове зображення зберігається за допомогою точок різного кольору (пікселів), які утворюють рядки і стовпці. Кожний піксель має певне положення і колір. Зберігання кожного пікселя вимагає певної кількості бітів інформації, яке залежить від кількості кольорів в зображенні.

Піксель – мінімальна ділянка зображення, колір якого можна задати незалежним чином. Якість растрового зображення залежить від розміру зображення (кількості пікселів по горизонталі і вертикалі) і кількості кольорів, які можна задати для кожного пікселя.

Як приклад розглянемо чорно-біле (без градацій сірого) зображення всміхненої пики розміром 16x16. Легко підрахувати, який інформаційний об'єм файла потрібен для зберігання цього зображення. Загальна кількість пікселів рівна 256. Оскільки використовуються всього два кольори, то для зберігання кожного пікселя необхідний 1 біт. Таким чином, файл матиме об'єм 56 бітів, або 32 байт.

Растрові зображення дуже чутливі до масштабування (збільшенню або зменшенню). При зменшенні растрового зображення декілька сусідніх крапок перетворяться в одну, тому втрачається помітність дрібних деталей зображення. При збільшенні зображення збільшується розмір кожної крапки і з'являється східчастий ефект, який можна побачити неозброєним оком.

Векторна графіка. Векторні графічні зображення є оптимальним засобом зберігання високоточних графічних об'єктів (креслення, схеми і ін.), для яких має значення збереження чітких і ясних контурів. З векторною графікою ви стикаєтеся, коли працюєте з системами комп'ютерного креслення і автоматизованого проектування (САПР), програмами обробки тривимірної графіки і ін.

Векторні зображення формуються з об'єктів (крапка, лінія, коло, прямокутник і ін.), які зберігаються в пам'яті комп'ютера у вигляді графічних примітивів і їх математичних формул, що описують. Наприклад, графічний примітив крапка задається своїми координатами (X,Y), лінія – координатами початку (XI,Y1) і кінця (X2,Y2), коло – координатами центру (X,Y) і радіусом (R), прямокутник – координатами лівого верхнього кута (X1,Y1) і правого нижнього кута (X2.Y2) і так далі. Для кожного примітиву задається також колір. Наприклад, малюнок, розглянутий вище у векторному графічному редакторі може бути заданий за допомогою чотирьох примітивів (кола, 2-х крапок і кривої лінії).

Перевагою векторної графіки є те, що файли, що зберігають векторні графічні зображення, мають порівняно невеликий об'єм.

Важливо також, що векторні графічні зображення можуть бути збільшений або є зменшений без втрати якості. Це можливо, оскільки масштабування зображень проводиться за допомогою простих математичних операцій (множення параметрів графічних примітивів на коефіцієнт масштабування).

Для обробки зображень на комп'ютері використовуються спеціальні програми – графічні редактори. Графічні редактори також можна розділити на дві категорії: растрові і векторні.

Растрові графічні редактори є якнайкращим засобом обробки фотографій і малюнків, оскільки растрові зображення забезпечують високу точність передачі градацій кольорів і півтонів.

Серед растрових графічних редакторів є прості, наприклад стандартний додаток Paint, і могутні професійні графічні системи, наприклад Adobe Photoshop.

До векторних графічних редакторів відносяться графічний редактор, вбудований в текстового редактора Word. Серед професійних векторних графічних систем найбільш поширена CorelDRAW. Сюди також можна додати Macromedia Flash MX.

Графічний редактор – це програма створення, редагування і переглядання графічних зображень.

Для створення малюнка традиційними методами необхідно вибрати інструмент малювання (це можуть бути фломастери, кисть з фарбами, олівці, пастель і багато що інше). Графічні редактори також надають можливість вибору інструментів для створення і редагування графічних зображень, об'єднуючи їх в панелі інструментів.

Інструменти малювання об'єктів. Графічні редактори мають набір інструментів для малювання найпростіших графічних об'єктів: прямої лінії, кривої, прямокутника, еліпса, багатокутника і так далі. Після вибору об'єкту на панелі інструментів його можна намалювати в будь-якому місці вікна редактора. Наприклад, для малювання лінії необхідно вибрати на панелі інструментів інструмент Лінія, перемістити курсор на певне місце вікна редактора і клацанням миші зафіксувати крапку, з якої повинна починатися лінія. Потім слід перетягнути лінію в потрібному напрямі і, здійснивши повторне клацання, зафіксувати другий кінець лінії. Такі інструменти є і в растровому, і у векторному графічних редакторах, проте принципи роботи з ними дещо розрізняються. В растровому графічному редакторі об'єкт перестає існувати як самостійний елемент після закінчення малювання і стає лише групою пікселів на малюнку. У векторному редакторі намальований об'єкт продовжує зберігати свою індивідуальність і його можна масштабувати, переміщати по малюнку і так далі.

У векторному редакторі існує група інструментів угрупування і розгрупувала об'єктів. Операція угрупування об'єднує декілька окремих об'єктів в один, що дозволяє проводити надалі над ними загальні операції (переміщати, видаляти і так далі). Можна і, навпаки, розбивати об'єкт, що складається з декількох об'єктів, на самостійні об'єкти (розгрупувати).

Виділяючи інструменти. В графічних редакторах над елементами зображення можливі різні операції: копіювання, переміщення, видалення, поворот, зміна розмірів і так далі. Для того, щоб виконати яку-небудь операцію над об'єктом, його спочатку необхідно виділити.

Для виділення об'єктів в растровому графічному редакторі звичайно є два інструменти: виділення прямокутної області і виділення довільної області. Процедура виділення проводиться аналогічно процедурі малювання. Виділення об'єктів у векторному редакторі здійснюється за допомогою інструменту виділення об'єкту (на панелі інструментів зображується стрілкою). Для виділення об'єкту достатньо вибрати інструмент виділення і клацнути по будь-якому об'єкту на малюнку.

Інструменти редагування малюнка. Інструменти редагування дозволяють вносити в малюнок зміни: стирати частини малюнка, змінювати кольори і так далі. Для стирання зображення в растрових графічних редакторах використовується інструмент гумка, яка стирає фрагменти зображення (пікселі), при цьому розмір гумки можна міняти.

У векторних редакторах редагування зображення можливе тільки шляхом видалення об'єктів, що входять в зображення, цілком. Для цього спочатку необхідно виділити об'єкт, а потім виконати операцію вирізати.

Палітра кольорів.Операцію зміни кольору можна здійснити за допомогою меню Палітра, що містить набір кольорів, що використовуються при створенні об'єктів. Розрізняють основний колір, яким малюються контури фігур, і колір фону. В лівій частині палітри розміщуються індикатори основного кольору і кольору фону, які відображають поточні установки (в даному випадку встановлений чорний основний колір і білий колір фону). Для зміни основного кольору необхідно здійснити ліве клацання на вибраному кольорі палітри, а для кольору фону – праве клацання.

Текстові інструменти . Текстові інструменти дозволяють додавати в малюнок текст і здійснювати його форматування. У векторних редакторах теж можна створювати текстові області, в які можна вводити і форматувати текст. Крім того, для введення написів до малюнків можна використовувати так звані винесення різних форм.

Масштабуючи інструменти. В растрових графічних редакторах масштабуючи інструменти дозволяють збільшувати або зменшувати масштаб представлення об'єкту на екрані, але не впливають при цьому на його реальні розміри. Звичайно такий інструмент називається Лупа. У векторних графічних редакторах можна легко змінювати реальні розміри об'єкту за допомогою миші.

Формати графічних файлів. Формати графічних файлів визначають спосіб зберігання інформації у файлі (растровий або векторний), а також форму зберігання інформації (алгоритм, що використовується, стиснення).

Стиснення застосовується для растрових графічних файлів, оскільки вони мають звичайно достатньо великий об'єм. При стисненні графічних файлів алгоритм стиснення включається у формат графічного файлу.

Існують різні алгоритми стиснення, причому для різних типів зображення доцільно застосовувати відповідні типи алгоритмів стиснення.

Для стиснення малюнків типу аплікації, що містить великі області однотонного зафарбовування, найбільш ефективне застосування алгоритму стиснення, який замінює послідовність величин (пікселів однакового кольору), що повторюються, на дві величини (піксель і кількість його повторень). Такий алгоритм стиснення використовується в графічних файлах форматів BMP і PCX.

Для малюнків типу діаграми доцільне застосування іншого методу стиснення, який використовує пошук в малюнку «візерунків», що повторюються. Такий алгоритм використовується в графічних файлах форматів TIFF і GIF і дозволяє стиснути файл у декілька разів.

Для стиснення відсканованих фотографій і ілюстрацій використовується алгоритм стиснення JPEG. Цей алгоритм використовує той факт, що людське око дуже чутливе до зміни яскравості окремих точок зображення, але набагато гірше помічає зміну кольору. Дійсно, при глибині кольору 24 бита комп'ютер забезпечує відтворення більше 16 млн. різних кольорів, тоді як людина навряд чи здатна розрізнити і тим більше назвати більше сотні кольорів і відтінків.

Застосування методу JPEG дозволяє стискати файли в десятки разів, проте може приводити до необоротної втрати інформації (файли не можуть бути відновлений в первинному вигляді).

Деякі формати графічних файлів є універсальними, оскільки можуть бути оброблений більшістю графічних редакторів. Деякі програми обробки зображень використовують оригінальні формати, які розпізнаються тільки самою створюючою програмою. Перевага оригінальних форматів файлів полягає в тому, що вони дозволяють зберігати зображення при меншому розмірі файла.

Розглянемо деякі формати графічних файлів більш детально. Bit MaP image (BMP) – універсальний формат растрових графічних файлів, використовується в операційній системі Windows. Цей формат підтримується графічними редакторами багато кого, у тому числі редактором Paint. Рекомендується для зберігання і обміну даними з іншими додатками.

Tagged Image File Format (TIFF) – формат растрових графічних файлів, підтримується всіма основними графічними редакторами і комп'ютерними платформами. Включає алгоритм стиснення без втрат інформації. Використовується для обміну документами між різними програмами. Рекомендується для використовування при роботі з видавничими системами.

Graphics Interchange Format (GIF) – формат растрових графічних файлів, підтримується додатками для різних операційних систем. Включає алгоритм стиснення без втрат інформації, дозволяючий зменшити об'єм файла у декілька разів. Рекомендується для зберігання зображень, створюваних програмним шляхом (діаграм, графіків і так далі) і малюнків (типу аплікації) з обмеженою кількістю кольорів (до 256). Використовується для розміщення графічних зображень на Web-сторінках в Інтернеті.

Portable Network Graphic (PNG) – формат растрових графічних файлів, аналогічний формату GIF. Рекомендується для розміщення графічних зображень на Web-сторінках в Інтернеті.

Joint Photographic Expert Group (JPEG) – формат растрових графічних файлів, який реалізує ефективний алгоритм стиснення (метод JPEG) для відсканованих фотографій і ілюстрацій. Алгоритм стиснення дозволяє зменшити об'єм файла в десятки разів, проте приводить до необоротної втрати частини інформації. Підтримується додатками для різних операційних систем. Використовується для розміщення графічних зображень на Web-сторінках в Інтернеті.

Windows MetaFile (WMF) – універсальний формат векторних графічних файлів для Windows-додатків. Використовується для зберігання колекції графічних зображень Microsoft Clip Gallery.

Encapsulated PostScript (EPS) – формат векторних графічних файлів, підтримується програмами для різних операційних систем. Рекомендується для друку і створення ілюстрацій в настільних видавничих системах.

CorelDRaw files (CDR) – оригінальний формат векторних графічних файлів, що використовується в системі обробки векторної графіки CorelDraw. Якщо ви збираєтеся працювати з графічним файлом тільки в одному даному додатку, доцільно вибрати оригінальний формат. Якщо ж належить передавати дані в інший додаток, інше середовище або іншому користувачу, варто використовувати універсальний формат.

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 254; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!