Тема 4.1 Табличний процесор MS Excel. Робота з листами книг.



Електронні таблиці – це спеціальні програми, призначені для роботи з даними в табличній формі:

- Для проведення розрахунків над даними

- Для побудови діаграм на основі табличних даних

- Для сортування і пошуку даних на основі певного критерію

- Для проведення аналізу даних і прорахунку сценаріїв типу «що, якщо?»

- Для створення баз даних

-  Для друку таблиць і їх графічного уявлення.

Перші ЕТ з'явилися в 1979 році.

ЕТ є призначений для економістів, бухгалтерів, інженерів, науковців – всіх тих кому доводиться працювати з великими масивами числової інформації.

На сьогоднішній день самої популярної ЕТ є Microsoft EXCEL. Ця програма входить до складу Microsoft OFFICE. Назва EXCEL відбулася т Executable Cells – обчислювані комірки. Хоча деякі затверджують, що від французького слова Excellent – прекрасно.

- Завантаження Microsoft EXCEL здійснюється так само, як і WORD:

- Пуск – Програми – Microsoft EXCEL.

- Вид екрану стандартний для додатків WINDOWS:

- Рядок заголовка, в якій міститься назва програми і поточного документа.

- Рядок меню з основними командами.

- Панелі інструментів – Стандартна, Форматування і Рядок формул.

Робоче поле, яке складається з комірок. Кожна комірка має свою адресу: ім'я стовпця і номер рядка на перетині яких вона знаходиться. Наприклад: А1, С234, Р55. Стовпців всього 256 (останній IV), рядків – 65636.

Зліва і внизу екрану знаходяться смуги прокрутки. Зліва від нижньої смуги прокрутки знаходяться вкладки з назвами робочих листів. То ми бачимо тільки шматок величезної таблиці, яка формується в пам'яті ПК.

Документи, які створюються за допомогою EXCEL, називаються робочими книгами і мають розширення .XLS. Нова робоча книга має три робітників листа, які називаються ЛИСТ1, ЛИСТ2 і ЛИСТ3. Ці назви вказані на ярликах листів в нижній частині екрану.

Для переходу на інший лист потрібно клацнути на назві цього листа. На робочому листі можуть розташовуватися таблиці даних діаграми (як елемент таблиці або на окремому листі).

Дії з робочими листами:

- Перейменування робочого листа. Встановити покажчик миші на корінець робітника листа і двічі клацнути лівою клавішею або викликати контекстне меню і вибрати команду Перейменувати.

- Вставка робочого листа. Виділити ярлик листа, перед яким потрібно вставити новий лист, Вставка –Лист, або за допомогою контекстного меню.

- Видалення робочого листа. Виділити ярлик листа, Правка – Видалити, або з допомогою контекстного меню.

- Переміщення і копіювання робочого листа. Виділити ярлик листа і перетягнути на потрібне місце (з натискуючою клавішею CTRL – скопіювати) або через буфер обміну.

 Робоче поле складається з рядків і стовпців. Рядки нумеруються числами від 1 до 65536. Стовпці позначаються латинськими буквами: А, В, З ., АА, АВ . , IV, всього – 256. На перетині рядка і стовпця знаходиться комірка. Кожна комірка має свою адресу: ім'я стовпця і номер рядка, на перетині яких вона знаходиться. Наприклад, А1, СВ234, Р55. Для роботи з декількома комірками їх зручно об'єднувати їх в «діапазони».

Діапазон – це комірки, розташовані у вигляді прямокутника. Наприклад, А3, А4, А5, В3, В4, В5. Для запису діапазону використовується «:»: А3:В5 15:15 15.8:20 – всі комірки в рядках з 8 по 20.

А:А – всі комірки в стовпці А.

Н:Р – всі комірки в стовпцях з Н по Р.

На адресу комірки можна включати ім'я робочого листа: Лист8!А3:В6.

 

Тема 5.1 Табличний процесор MS Excel. Робота з формулами.

Формула – це арифметичний або логічний вираз, по якому проводяться розрахунки в таблиці. Формули складаються з посилань на комірки, знаків операцій і функцій. Ms EXCEL має свій в розпорядженні дуже великий набір вбудованих функцій. З їх допомогою можна обчислювати суму або середнє арифметичне значень з деякого діапазону комірок, обчислювати відсотки по внескам і т.д.

Створення формул

Існує безліч прийомів створення формул. Ми почнемо розгляд цієї теми з методів введення простих формул, що включають тільки одну математичну операцію. Наприклад, в робочому листі вимагається помножити ціну на кількість і визначити вартість товару. Щоб одержати в осередку С2 розмір визначити вартість товару, слід активізувати цей осередок, ввести знак рівності, а потім — адреси осередків A2 і B3, сполучених знаком множення (*). Введена в осередок формула повинна мати наступний вигляд:

= A2* B3

Введення формули завершується натисненням клавіші [Enter], після чого в осередку з'являється результат обчислень. Проте фактичним вмістом осередку як і раніше буде формула, яка відображається в рядку формул при активізації осередку, а також в режимі редагування вмісту даного осередку (встановити цей режим дозволяє функціональна клавіша [F2]).

Недолік цього способу полягає у тому, що при складанні складних формул часто припускаються помилки і неточності, наприклад можна невірно вказати адресу осередку. Коли на робочому листі знаходяться тисячі чисел, вірогідність помилок істотно зростає.

У основу іншого способу встановлений надійніший метод — наведи і клацни, — яким знаменита програма Excel. Цей прийом є традиційним для всіх програм управління електронними таблицями. Для того, щоб вставити у формулу адресу осередку достатньо замість введення його з клавіатури клацнути мишею по цьому осередку.

При будь–якому способі створення формул для контролю введення можна користуватися рядком формул, який активізується натисненням клавіші [=].

Обчислення суми є однією з тих операцій, які найчастіше застосовуються при виконанні економічних і технічних розрахунків. У Excel є швидкий спосіб підсумовування вмісту декількох осередків рядка або стовпця за допомогою кнопки автосума, розташованої на стандартній панелі інструментів.

Виділіть осередки, що містять числа, які потрібно скласти (можна включити в область, що виділяється, і порожній осередок, призначений для розміщення результату підсумовування). Потім клацніть на кнопці автосума. Excel підсумує значення і помістить результат в перший порожній осередок справа або знизу (незалежно від того, виділили ви її чи ні).

Введення формул завжди починається із знака рівності. Після введення формули у відповідній комірці з'являється результат обчислення, а саму формулу можна побачити в рядку формул..

Оператор Дія Приклади
+ Складання = А1+В1
Віднімання = А1–В2
* Множення = В3*С12
/ Ділення = А1 / В5
^ Зведення в ступінь = А4^3
=,<,>,<=,>=,<> Знаки відносин =А2<D2

У формулах можна використовувати дужки для зміни порядку дій.

 

Помилки у формулах.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 315; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!