Досудове розслідування: поняття та форми



Досудове (попереднє) розслідування — це одна із стадій кримінального процесу, сутність якої полягає в тому, що уповноваженими на те посадовими особами та органами держави у відповідних формах здійснюється суворо регламентована законом діяльність, спрямована на досягнення мети кримінального судочинства

Формами досудового розслідування кримінальних правопорушень є дізнання і досудове слідство. Дізнання - це форма досудового розслідування, в якій здійснюється розслідування кримінальних проступків. Досудове слідство - форма досудового розслідування, в якій здійснюється розслідування злочинів. Указані форми розрізняються між собою за предметною сферою, процесуальним порядком реалізації та колом органів, які здійснюють відповідну діяльність.

 

68. Оперативно-розшукову діяльність та її завдання

О перативно-розшукова діяльність - це система гласних і негласних пошукових, розвідувальних та контрроз- відувальних заходів, що здійснюються із застосуванням оперативних та оперативно-технічних засобів.

Її завданням є пошук і фіксація фак­ тичних даних про протиправні діяння окремих осіб та груп, відповідальність за які передбачена КК, розвідувально-підривну діяльність спеціальних служб іноземних держав та організацій з метою припинення правопорушень та в інтересах кримінального судочинства, а також отримання інформації в інтересах безпеки громадян, суспіль­ ства і держави.

Оперативно-розшукова діяльність здійснюється винятково визначеними законом спеціальними підрозділами Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України, органів Прикордонної служби України, Управління державної охорони, органів Державної податкової служби, органів та установ Державного департаменту України з питань виконання покарань, розвідувального органу Міністерства оборони України

 

 

Органи досудового розслідування

1. Органами досудового розслідування (органами, що здійснюють дізнання і досудове слідство) с слідчі підрозділи:

1) органів внутрішніх справ;

2) органів безпеки;

3) органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства;

4) органів державного бюро розслідувань.

2. Досудове розслідування здійснюють слідчі органу досудового розслідування одноособово або слідчою групою.

3. При досудовому розслідуванні кримінальних проступків у встановлених законом випадках повноваження слідчого органу досудового розслідування можуть здійснюватися співробітниками інших підрозділів органів внутрішніх справ, органів безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства.

4. Орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.

Так, слідчі органів внутрішніх справ здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, крім тих, які віднесені до підслідності інших органів досудового розслідування. Таким чином, підслідність слідчих підрозділів органів внутрішніх справ є найширшою.

Слідчі органів безпеки здійснюють досудове розслідування злочинів проти основ національної безпеки України, у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, контрабанди, тероризму та ін.

Статус слідчого. Слідчий апарат, його структура

Загальними вимогами до осіб, які призначаються на посаду слідчих, є громадянство України та наявність необхідних ділових і моральних якостей.

Вимога про наявність вищої юридичної освіти осіб, що призначаються на посади слідчих, міститься лише у Законі України «Про прокуратуру». Що ж стосується СБУ, МВС та податкової міліції, то положення про призначення на посади слідчих осіб, які мають вищу юридичну освіту, містяться у підзаконних нормативних актах цих відомств.

Слідчі СБУ і МВС окрім цього проходять відповідно вій­ськову службу в СБУ і державну службу в МВС.

71.Міліція: завдання, структура і повноваження

Міліція в Україні — це державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.

Основними завданнями міліції є такі:

забезпечувати особисту безпеку громадян, захищати їх права,свободи і законні інтереси;запобігати правопорушенням і припиняти їх;охороняти і забезпечувати громадський порядок;виявляти і розкривати злочини, розшукувати осіб, які їх вчинили;забезпечувати безпеку дорожнього руху;захищати власність від злочинних посягань;виконувати адміністративні стягнення;брати участь у поданні соціальної та правової допомоги громадянам, сприяти в межах своєї компетенції державним органам, підприємствам, установам і організаціям у виконанні покладених на них законом обов'язків.
Структура
Кримінальна міліція - це підрозділи, покликані здійснювати карний розшук, боротьбу з організованою злочинністю, кримінальний пошук, слідчу роботу і дізнання
Міліція громадської безпеки - це підрозділи, покликані здійснювати охорону громадського порядку та забезпечення громадської безпеки
Транспортна міліція - це підрозділи, що забезпечують охорону громадського порядку та боротьбу з проявами злочинності на залізничному, водному та повітряному транспорті
Міліція охорони - підрозділи, які створюються для охорони об'єктів та іншого майна, зокрема вантажів, а також грошових знаків, цінних паперів, інших цінностей, що перевозяться, інкасації в місцях, не охоплених централізованою службою інкасації і перевезень цінностей Національного банку України, забезпечення особистої та майнової безпеки громадян на договірних засадах. Структурно вказаний підрозділ міліції керований Державною службою охорони при МВС України

 

 

Державна фіскальна служба

Державна фіска́льна служба (ДФС) — центральний орган виконавчої влади України, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України.

Утворена Постановою Кабінету Міністрів від 21 травня 2014 р. шляхом реорганізації Міністерства доходів і зборів.

ДФС реалізовує:

  1. державну податкову політику,
  2. державну політику у сфері державної митної справи,
  3. державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування,
  4. державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.

 

 

 

СБУ

– це державний правоохоронний орган спеціального призначення, що забезпечує державну безпеку Укр.

Діяльність Служби безпеки регламентується Законом від 25 березня 1992 р. «Про Службу безпеки України», у якому визначені завдання, правові засади, система й повноваження цього правоохоронного органу.

Цим же Законом визначені основні її завдання: здійснювати захист: а) державного суверенітету України; б) її конституційного ладу й те­ риторіальної цілісності; в) економічного, науково-технічного й оборонного потенціалу України; законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб. До завдань Служби безпеки України також входять попередження, виявлення, припинення й розкриття злочинів проти миру й безпеки людства, тероризму, корупції й організованої злочинної діяльності у сфері управління й економіки та інших протиправних дій, які безпо­ середньо створюють загрозу життєво важливим інтересам держави (ст. 2 вказаного Закону). Саме вказані повноваження і є підставою для віднесення Служби безпеки України до правоохоронних органів. Органи Служби безпеки являють собою централізовану систему, очолювану Головою Служби безпеки України, який підпорядкований Президенту України. Єдність і централізація цього органу зумовлені єдиною законністю, спільністю завдань, а також єдиноначальністю в системі.

Правові підвалини діяльності Служби безпеки України становлять Конституція, закони України («Про оперативно-розшукову діяльність», «Про контррозвідувальну діяльність», «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю»), КК, КПК та інші нормативні акти, відомчі накази, положення й інструкції, які регламен­ тують діяльність підрозділів цього правоохоронного органу

 

 

74.Органи установи юстиції України

Органи юстиції України - це система органів виконавчої влади, яку очолює Міністерство юстиції України, призначенням якої є формуван­ ня та забезпечення реалізації державної правової політики та виконан­ня інших завдань, визначених законодавством.

До системи органів юстиції належать Міністерство юстиції України та його територіальні органи: а) головні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севасто­ полі; б) районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції.

 Міністерство юстиції України (Мін’юст України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координу­ ється Кабінетом Міністрів України. Мін’юст України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому по­ рядку головні управління юстиції Міністерства юстиції України в Ав­ тономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції. Головні управління юстиції Міністерства юстиції України в Авто­ номній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління юстиції) підпорядковуються Мін’юсту та є його територіальними органами.

У своїй діяльності органи юстиції керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України, а територіальні органи юстиції також - наказами Мін’юсту, а також наказами вищестоящих головних управлінь юстиції.

Основними завданнями Мін'юсту України є:

- організація здійснення державної політики, підготовка пропозицій щодо проведення в Україні правової реформи, сприяння розвитку правової науки;

- підготовка пропозицій щодо вдосконалення законодавства, розроблення проектів нормативних актів та міжнародних договорів з правових питань, здійснення правової експертизи проектів нормативних актів, державна реєстрація нормативних актів, систематизація законодавства України;

- забезпечення захисту прав і свобод людини і громадянина;

- організаційне та матеріально-технічне забезпечення судів загальної юрисдикції, організація виконання судових рішень, роботи з кадрами, експертне забезпечення правосуддя;

- організація роботи нотаріату, діяльності щодо реєстрації актів громадянського стану;

- розвиток правової інформації, формування у громадян правового світогляду;

- здійснення міжнародно-правового співробітництва.

 

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 288; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!