Засади організації та діяльності прокуратури



Основні принципи організації діяльності прокуратури закріплено в ст. 6 Закону "Про прокуратуру"

1. Принцип єдності означає, що всі прокуратури, які діють в Україні, складають єдину систему. Кожний прокурор наділений у межах своєї компетенції єдиними повноваженнями та правовими засобами їх реалізації. Вищий прокурор може доручити нижчому виконання своїх обов'язків, прийняти на себе виконання обов'язків нижчого прокурора, змінити або скасувати будь-яке його рішення, крім випадків, спеціально передбачених законом.

Централізація системи органів прокуратури про­являється в тому, що нижчі прокурори підпорядковуються вищим прокурорам і Генеральному прокурору України. Накази, розпорядження й інструкції, що видає Генеральний прокурор України, є обов'язковими для всіх органів прокуратури.

2. Принцип законності - це головна загальноправова основа діяльності всіх суб'єктів правозастосування, у тому числі й прокуратури. Це означає, що органи прокуратури здійснюють свої повноваження на підставі додержання Конституції України та чинних законів.

3. Принци

п незалежності органів прокуратури по­лягає в тому, що свої повноваження вона здійснює, дотримуючись Конституції України та чинних на території республіки законів, незалежно від будь-яких органів державної влади, посадових осіб, а також рішень громадських об'єднань чи їх органів.

4. Принцип захисту прав і свобод громадян реа­лізується на засадах їх рівності перед законом незалежно від національного чи соціального походження, мови, освіти, ставлення до релігії політичних переконань, службового чи майнового стану та інших ознак.

5. Принцип обов'язкового реагування на будь-які порушення закону. Це означає, що прокуратура України завжди і неухильно повинна вживати всіх передбачених законом заходів для виявлення, своєчасного усунення порушень закону, поновлення порушених прав і притягнення винних до відповідальності.

6. Принцип гласності полягає в тому, що проку­ратура інформує державні органи влади, громадськість про стан законності та заходи щодо її зміцнення.

7. Принцип деполітизації. Працівники прокуратури не можуть належати до будь-яких політичних партій чи рухів.

60. Основні повноваження прокуратури України за Конституцією

Відповідно до положень ст. 121 Конституції на прокуратуру України покладено:
1) підтримання державного обвинувачення в суді; Конституційні функції прокуратури України мають певні юридичні особливості. Так, функція підтримання державного обвинувачення в суді є однією з пріоритетних функцій прокуратури України. її зміст полягає в публічному обвинуваченні прокурором підсудного і привселюдній вимозі справедливого покарання підсудного; допомозі суду в кваліфікованому вирішенні справи; приверненні уваги громадськості до причин і умов скоєння злочину і пошуку шляхів упередження злочинів.

2)представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом; Підставою представництва у суді Інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження, а інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.Порядок здійснення представництва інтересів громадянина або держави в суді залежить від підсудності справи, в якій прокурор бере участь.

3) нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство; Нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство, спрямований на забезпечення встановленого Конституцією та законами України порядку виявлення й розкриття злочинів, розгляду заяв і повідомлень про них, законності здійснення оперативно-розшукової діяльності, слідства, правомірності прийнятих зазначеними органами рішень. При цьому прокуратура здійснює правозахисну діяльність в інтересах суспільства, держави, прав і свобод людини, законних Інтересів фізичних і юридичних осіб.

4)нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також, при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов''язаних з обмеженням особистої свободи громадян.

 

61.Система органів прокуратури України та принцип їх побудови

Систему органів прокуратури складають: Генеральна прокуратура України, прокуратури Автономної Республіки Крим, областей, містКиєва і Севастополя та на правах обласних Дніпровська екологічнапрокуратура, Центрального, Південного, Західного, Кримського регіонівз нагляду за додержанням законів у воєнній сфері, а такожміські, районні, міжрайонні, спеціалізовані прокуратури на правахрайонних.

Територіальні прокуратури створені тафункціонують відповідно до адміністративно-територіального устрою України, а спеціалізовані - за предметно-галузевим принципом і вокремих сферах життєдіяльності. Органи прокуратури у своїй сукупності складають злагоджену триланкову систему. На її вершині знаходиться Генеральна прокуратура України. Другу ланку системи утворюють прокуратури Автономної Республіки Крим, областей, містКиєва і Севастополя, прокуратури регіонів та Дніпровська екологічнапрокуратура. Третя ланку системи - міські, районні, міжрайонні, спеціалізованіпрокуратури.

Систему органів прокуратури очолює Генеральний прокурор України,який призначається на посаду Президентом України за згодоюВерховної Ради України строком на п’ять років. Він затверджує штатнучисельність органів прокуратури України в межах фонду заробітної плати.

Принципи:

Принцип єдності означає, що всі прокуратури, які діють в Україні,

складають єдину систему.

Централізація системи органів прокуратури проявляється в тому,

що всі нижчестоящі прокурори підпорядковуються вищестоящим прокурорам і Генеральному прокурору України.

Принцип законності означає, що органи прокуратури здійснюють свої повноваження напідставі додержання Конституції України та чинних законів.

Принцип захисту прав і свобод громадян реалізується на засадах їх рівності перед законом незалежно від національного чи соціальногопоходження.

Принцип деполітизації полягає в тому, що працівники прокуратурине можуть належати до будь-яких політичних партій чи рухів.

 

62. Представництво прокуратурою інтересів громадян і державив суді

Представництво прокуратури - це правовідносини, у яких прокурор (представник)виступає в суді від імені держави або громадянина щодо захисту порушенихправ, свобод і інтересів.

Отже, представництво прокуратурою інтересів громадян і держави

в суді слід розглядати як напрям прокурорської діяльності, що одержаластатус конституційної функції прокуратури. Характерно, що цядіяльність прокуратури, як уже було сказано, тісно пов’язана з наглядомза додержанням і застосуванням законів. Необхідно виділити низку особливостей такого представництва: по-перше, представництво ґрунтуєтьсябезпосередньо на нормі Конституції України, тим часом як

інші представництва здійснюються на підставі доручень, адміністративних або законодавчих актів; по-друге, особливістю прокурорськогопредставництва є те, що його здійснює орган, який не має свого інтересуі завжди стоїть на варті законності.

Суб’єктами реалізації представництва інтересів громадян і держави,а також контролю за його здійсненням є:

а) Генеральний прокурор України та його заступники, а також прокурори Управління представництва інтересів громадян і держави в судах;

б) прокурори Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва

і Севастополя, Дніпровської екологічної прокуратури, а також регіонів з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері;

в) прокурори міських, районних, міжрайонних прокуратур і прокурори спеціалізованих прокуратур.

 

Правовий статус прокурора

64. Дисциплінарна відповідальність прокурора

Підставою дисциплінарної відповідальності є вчинення дисциплінарного правопорушення (проступку), під яким розуміється винне порушення трудових (службових) обов'язків.

У ч.3 ст. 48 Закону України від 5 листопада 1991 р. "Про прокуратуру" зазначено: за порушення закону, неналежне виконання службових обов'язків чи скоєння ганебного вчинку прокурори і слідчі несуть відповідальність згідно з Дисциплінарним статутом прокуратури України. В ст. 8 Дисциплінарного статуту прокуратури України закріплено, що дисциплінарні стягнення щодо прокурорсько-слідчих працівників, а також працівників навчальних, наукових та інших установ прокуратури застосовуються за невиконання чи неналежне виконання службових обов'язків або за проступок, який порочить його як працівника прокуратури.

 

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 427; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!