Внутрішня ставка (норма) дохідності



Внутрішня ставка (норма) дохідностіє найбільш складним (щодо розрахунку) показником ефективності реальних інвестиційних проектів. Вона характеризує рівень дохідності конкретного інвестиційного проекту, що виражається дисконтною ставкою грошового потоку, і приводиться до поточної вартості грошових інвестиційних витрат.

Рис. 3. Графік формування чистого грошового потоку для реального інвестиційного проекту протягом його життєвого циклу

 

Внутрішня ставка дохідності (ВСД) = дисконтній ставці (i), при якій
ЧПД = 0.

Тобто розрахунки ВСД здійснюються за формулою

 

,                                     (44)

 

де ЧГПt – сума чистого грошового потоку окремими інтервалами загального періоду експлуатації інвестиційного проекту; n – кількість інтервалів у загальному розрахованому періоді t.

При визначенні ВСД припускається повна капіталізація всієї суми, чистого грошового потоку з майбутнім рівнем дохідності, який дорівнює ВСД.

Приклад 28. Використовуючи результати й умови прикладу 29 (30 і 31), необхідно визначити внутрішню ставку дохідності проектів «А» та «Б».

Розв’язання

1.  Для проекту «А» треба розрахувати розмір необхідної ставки дисконтування (iHA), для якої поточна вартість грошового потоку (8758 у.о) за 2 роки буде приведена до суми інвестованих коштів (7000 у.о) у проект «А»:

 

,     .

 

Тобто розмір необхідної ставки дисконтування (iна) = ВСДа = 11,9%.

2.  Для проекту «Б» слід визначити розмір необхідної ставки дисконтування (iнб) ), для якої поточна вартість грошового потоку (8221 у.о) за 4 роки буде приведена до суми інвестованих у проект «Б» грошей (6700 у.о):

 

,     .

 

3. Із порівняння внутрішньої ставки дохідності (ВСД) для проектів «А» (ВСДА) = 11,9% і «Б» (ВСДБ) = 5,6% бачимо, що для проекту «А» вона в  рази більша, ніж для «Б». Це вказує на суттєві переваги проекту «А» при його оцінюванні за цим показником.

Якщо підприємство володіє декількома альтернативними реальними проектами (№1, №2, №3 і т.д.), розробляється таблиця порівняння
(табл. 10).

Таблиця 10

Таблиця порівняння основних показників ефективності альтернативних варіантів інвестиційних проектів

Перелік альтернативних варіантів інвестиційних проектів, що розглядаються

Показники ефективності інвестиційних проектів

чистий приведений дохід

індекс дохідності

індекс рентабельності

період окупності

внутрішня ставка дохідності

кількісне значення показника рангова значимість серед проектів, що розглядаються кількісне значення показника рангова значимість серед проектів, що розглядаються кількісне значення показника рангова значимість серед проектів, що розглядаються кількісне значення показника рангова значимість серед проектів, що розглядаються кількісне значення показника рангова значимість серед проектів, що розглядаються
№1                    
№2                    
№3                    
і т.д.                    

 

Під час складання цієї таблиці окремі показники ефективності приводяться в одиниці вимірювання, що можна зіставити, а ранжування
(гр. 3, 5, 7, 9, 11 табл. 10) формується за регресією, тобто для найкращого проекту надається ранг «1», для другого – «2» і т.д.).

Тоді узагальнена оцінка альтернативних проектів за критерієм ефективності виконується 2-ма способами:

1) на основі сумування рангів усіх показників;

2) на основі окремих показників, які для підприємства є пріоритетними.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 423; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!