Індекс (коефіцієнт) дохідності



 

2.1. Для одноразово здійснюваних інвестиційних витрат (ІВо) цей індекс (ІДо) визначається за формулою

,                                         (39)

де ІДо – індекс (коефіцієнт) дохідності для одноразово здійснюваних інвестиційних витрат; ЧГПt – сума чистого грошового потоку для окремих інтервалів загального періоду експлуатації інвестиційного проекту; ІВо– сума одноразових інвестиційних витрат на реалізацію інвестиційного проекту.

Приклад 26. Використовуючи результати прикладу 25 для 2-ох інвестиційних проектів «А» і «Б», необхідно визначити індекс дохідності для кожного з них.

Розв’язання

а) За формулою (39) визначаємо індекс дохідності для проекту «А»

;

 

б) те ж для проекту «Б» –

.

 

Порівнюючи інвестиційні проекти за показником «індекс дохідності», отримуємо, що проект «А» є більш ефективним.

2.2. Якщо інвестиційні витрати, що пов’язані з майбутньою реалізацією інвестиційного проекту, здійснюються в декілька етапів (ІВt), розрахунок індексу (коефіцієнта) дохідності (ІДi) виконують за формулою

.                            (40)

Індекс (коефіцієнт) рентабельності

 

Індекс (коефіцієнт) рентабельності (ІРi) інвестиційного проекту можна використовувати як допоміжний параметр оцінювання, тому що він не дозволяє оцінити весь зворотний потік для проекту. Цей індекс розраховується за формулою

,                                             (41)

де ЧПi – середньорічна сума чистого інвестиційного прибутку за період експлуатації проекту; ІВ – сума інвестиційних витрат на реалізацію інвестиційного проекту.

Період окупності

 

Період окупностіє одним із найбільш розповсюджених і зрозумілих показників оцінки інвестиційного проекту. Розрахунок цього показника можна виконувати двома методами:

- статистичним (бухгалтерським);

- дисконтним.

4.1. Недисконтований (статистичний) період окупності (ПОн), що визначається статистичним методом, розраховується за формулою

,                              (42)

де І В – сума інвестиційних витрат на реалізацію проекту; ЧГПР – середньорічна сума чистого грошового потоку за період експлуатації проекту (для короткострокових реальних вкладень (до 1 року) цей показник розраховується як середньомісячний).

 

4.2. Дисконтований період окупності (ПОд) визначається за формулою

,                              (43)

де ПОд– дисконтований період окупності одноразових інвестиційних витрат за проектом; ІВо – сума одноразових інвестиційних витрат на реалізацію проекту; ЧГПt – сума чистого грошового потоку за окремими інтервалами загального періоду експлуатації інвестиційного проекту; i – дисконтна ставка; n – кількість інтервалів (років, місяців) у загальному розрахунковому періоді t; t – загальний розрахований період експлуатації проекту (років, місяців).

Приклад 27. Використовуючи результати прикладу 29 для інвестиційних проектів «А» і «Б», необхідно визначити їх період окупності.

Розв’язання

1. Спочатку обчислюємо середньорічну суму чистого грошового потоку в поточній вартості

а) для проекту «А»

 у.о.;

б) для проекту «Б»

 
 у.о.

2. З урахуванням середньорічної вартості чистого грошового потоку період окупності проекту «А» за формулою (43) становить

,

а для проекту «Б» –

.

Порівняння інвестиційних проектів «А» і «Б» за показником періоду окупності свідчить про суттєві переваги проекту «А» над проектом «Б» (при порівнянні проектів за показниками «чистий приведений дохід» та «індекс дохідності» ці переваги менш суттєві).

Основним недолікомпоказника окупності інвестицій (за формулою (43)) є те, що він не враховує ті чисті грошові потоки, які формуються після періоду окупності витрат (див. рис. 3). Для проектів із довгостроковим терміном експлуатації після настання періоду окупності інвестицій може бути отримана значно більша сума чистого грошового потоку порівняно з короткостроковими варіантами проектів.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 380; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!