Економічна соціалізація особистості



Економічна соціалізація - це процес входження підростаючої людини в економічну сферу суспільства,що включає пізнання економічної дійсності, засвоєння економічних знань.

Процес економічної соціалізації пов»язуть: 1) з соціально-економічними проблемами суспільства, 2) з повсякденним життям3)впливом різноманітних засобів.

Економічна соціалізація - це формування у особистості економічного мислення на основі пізнання нею економічної реальності, засвоєння економічних знань, набуття навичок економічної поведінки.

Фактори економічної соціалізації: класова належність, регіональні і національні особливості, вік, стать.

Найважливішим засобом соціалізації особистості на всіх вікових етапах її розвитку є гроші. Через гроші людина пов’язана з іншими людьми в єдину економічну реальність. Гроші впливають на поведінку людей, зміни їх психіки. В психології розроблено різні грошові типології особистості.

Особливу роль гроші як фактор соціалізації відіграють на етапі дитинства.

Основи економічних знань, економічного мислення і поведінки починають закладатися ще в дошкільному дитинстві. В підлітковому віці з’являється новий досвід входження в економічний світ суспільства.

Економічну соціалізацію у взаємодії між поколіннями можна представити як формування економічної свідомості кожної вікової групи в сім’ї, яка у більшості випадків є взаємодією і взаємостосунками трьох поколінь, які мають різні системи цінностей і установок щодо економічної реальності.

Покоління «дітей» легко адаптується до економічних змін, бо воно виросло в цих умовах і тому у нього ціннісної ломки не відбувається.

Мірою економічної соціалізованості є підприємливість як характеристика суб’єкта економічної діяльності.

Визначити особливості мешканців малих міст

Місто, за А.В.Мудриком, володіє рядом характеристик, які створюють специфічні умови соціалізації його жителів, особливо підростаючих поколінь.

По-перше, сучасне місто - осередок людських ресурсів, що володіють множинними варіативними особливостями (генетичними, психофізичними, соціокультурними і іншими), і, відповідно, осередок людського потенціалу (фізичного, психологічного, інтелектуального, ).

По-друге, сучасне місто об'єктивно - концентрація культури: матеріальної (архітектура, промисловість, пам'ятники матеріальної культури), духовної (освіченність жителів, установи культури, учбові заклади, пам'ятники духовної культури тощо).

По-третє, сучасне місто - осереддя контркультури: політичного і інших видів екстремізму; кваз і релігій них об'єднань; кримінальних структур і груп. У середніх і крупніших містах спостерігаються всі види відхилень у поведінці; велика кількість неблагополучних сімей з криміногенним потенціалом; є більш-менш велика кількість споживачів наркотичних і токсичних речовин (особливо серед молоді); поширені проституція і захоплення азартними іграми

По-четверте, найважливішою характеристикою міста як фактора соціалізації є специфічний міський спосіб життя, який історично складається в середніх, великих і більших містах.

Міський спосіб життя включ. такі основні ознаки:

1.переважання ділових, анонімних, поверхневих контактів.

2. висока суб’єктивно-емоційна значущість сім*ї для її членів, але і поширення поза сімейного спілкування.

3. слобо розвинені, вибіркові, функціонально обумовлені сусідські зв’язки .

4. різноманіття стилів життя, культурних стереотипів.

5. нестійкість соц.. статусу громадянина, велика соц.. мобільність.

6. слабкий соц.. контроль за поведінкою людини.

Вплив міста на людину має не тільки явний характер(образ і стиль життя, напрямки і способи самореалізації), але і глибинні, багато в чому не вивчені наслідки.

Екологічні умови у місті значно гірші ніж в селах, це позначається на здоров*ї громадян(люди в містах частіше хворіють, зокрема злоякісні новоутворення, хвороби шкіри, вроджені вади).

Найважл. Ефект соціалізації людини під впливом міста , міського способу життя – мобільність(потреба в новій інформації, схильність до змін себе і свого життя)

Місто як осереддя культури і контркультури, зосередження просоціальних, асоціальних і антисоціальних альтернатив.

Роль міста в соціалізації дітей, підлітків, юнаків, дівчат, дорослих пов*язана з тим, що вона надає кожному потенційно широкі можливості вибору кіл спілкування, цінностей, стилю життя, а отже, і можливостей самореалізації і сомоствердження.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 394; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!