Стаття 29. Підстави для відводу (самовідводу) секретаря судового засідання, експерта, спеціаліста, перекладача



 

Секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач не можуть брати участі в адміністративному процесі та відводяться за підставами, встановленими у частині першій статті 27 цього Кодексу.

2. Експерт або спеціаліст, крім того, не може брати участі в адміністративному процесі, якщо:

1) він перебував або перебуває в службовій або в іншій залежності від осіб, які беруть участь у справі;

2) проводив ревізію, перевірку тощо, матеріали яких використовуються при розгляді даної справи;

З'ясування обставин, які мають значення для справи, виходить за межі сфери його спеціальних знань.

Участь секретаря судового засідання, експерта, спеціаліста, перекладача в судовому засіданні при попередньому розгляді даної справи відповідно як секретаря судового засідання, експерта, спеціаліста, перекладача не є підставою для їхнього відводу (самовідводу).

Предмет регулювання та цілі статті

1. Стаття визначає обставини, за яких можуть бути відведені секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач. Метою статті є забезпечити незаінтересованість та неупередженість цих учасників адміністративного процесу, оскільки від цього певною мірою залежить результат вирішення справи.

Підстави для відводу секретаря судового засідання, перекладача

2. Секретар судового засідання, перекладач підлягають відводу (у тому числі самовідводу), якщо:

1) під час попереднього вирішення цієї справи вони брали участь у процесі як свідок, експерт, спеціаліст, представник;

2) вони є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших осіб, які беруть участь у справі;

3) вони прямо чи опосередковано заінтересовані у результаті розгляду справи;

4) є інші, крім уже зазначених, обставини, що викликають сумнів у їхній неупередженості.

3. Участь секретаря судового засідання, перекладача у судовому засіданні при попередньому розгляді даної справи відповідно як секретаря судового засідання, перекладача сама по собі не може бути підставою для їх відводу.

Підстави для відводу експерта, спеціаліста

4. Експерт, спеціаліст підлягають відводу (у тому числі самовідводу), якщо:

1) під час попереднього вирішення цієї справи вони брали участь у процесі як свідок, перекладач, представник, секретар судового засідання;

2) вони є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших осіб, які беруть участь у справі;

3) вони перебували або перебувають у службовій або іншій залежності від осіб, які беруть участь у справі;

4) проводили ревізію, перевірку тощо, матеріали яких використовуються при розгляді даної справи;

5) з'ясування обставин, які мають значення для справи, виходить за межі сфери їхніх спеціальних знань;

6) вони прямо чи опосередковано заінтересовані у результаті розгляду справи;

7) є інші, крім уже зазначених, обставини, що викликають сумнів у їхній об'єктивності та неупередженості.

5. Участь експерта, спеціаліста при попередньому розгляді цієї справи відповідно як експерта, спеціаліста сама по собі не може бути підставою для їх відводу.

 

Стаття 30. Заява про відвід (самовідвід)

 

1. За наявності підстав, зазначених у статтях 27 ‑ 29 цього Кодексу, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач зобов'язані заявити самовідвід.

За цими ж підставами їм може бути заявлено відвід особами, які беруть участь у справі.

Відвід (самовідвід) повинен бути вмотивований і заявлений до початку судового розгляду адміністративної справи по суті у письмовій формі з обґрунтуванням підстав для відводу. Заяви про відвід (самовідвід), подані після початку розгляду, судом не розглядаються.

Повторне звернення з заявою про відвід з тих самих підстав забороняється.

Предмет регулювання та цілі статті

1. Стаття визначає порядок заявлення відводів суддею, секретарем судового засідання, експертом, спеціалістом, перекладачем самим собі (самовідводів), а також заявлення їм відводів особами, які беруть участь у справі.

2. Стаття спрямована, зокрема, на дисциплінування учасників адміністративного процесу, зокрема й з тією метою, щоб не затягувати розгляд справи зловживаючи правом на заявлення відводів.

Порядок заявлення відводу (самовідводу)

3. У разі наявності підстав, визначених у статтях 27, 28 і 29 КАСУ, заявити собі самовідвід є обов'язком судді, секретаря судового засідання, експерта, спеціаліста, перекладача. Заявити відвід за тих самих підстав є правом осіб, які беруть участь у справі.

4. Відвід (самовідвід) може бути заявлений не лише в суді першої інстанції, а й у суді апеляційної, касаційної інстанцій, при перегляді справи за винятковими чи нововиявленими обставинами.

5. Відвід, у тому числі самовідвід, повинен бути вмотивованим. Оскільки форму заяви законом не визначено, то відвід можна заявляти як у письмовій, так і в усній формі.

6. У суді першої інстанції відвід, у тому числі самовідвід, можна заявляти до початку з'ясування обставин у справі та перевірки їх доказами. За аналогією ‑ заявляти відвід у суді вищої інстанції можна до початку надання суду пояснень особами, які беруть участь у справі. Заявляти відвід після цього можна лише у разі, коли про підставу відводу стало відомо після початку з'ясування обставин у справі та перевірки їх доказами (після початку надання суду пояснень особами, які беруть участь у справі).

7. Відвід (самовідвід) повинен бути вмотивований ‑ з наведенням відповідних аргументів та/чи доказів, які підтверджують наявність підстав для відводу (самовідводу).

8. Процедуру розгляду і вирішення заяви про відвід (самовідвід) визначає стаття 31 КАСУ.

Наслідки незаявлення відводу

9. У разі незаявлення самовідводу за наявності підстав відводу, визначених законом, особи, які беруть участь у справі, мають право оскаржити судове рішення, оскільки це могло вплинути на результат розгляду справи. Однак це справедливо лише за умови, що такі особи самі не знали про наявність підстав відводу до ухвалення судового рішення у справі.

10. Якщо особа, яка бере участь у справі, своєчасно (у строки, визначені частиною третьою коментованої статті) не заявила відвід, але знала про наявність підстав для цього, вона втрачає право заявляти відвід, а наявність таких підстав не може бути використано нею для оскарження судового рішення.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 177; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!