Монтаж, експлуатація та технічне обслуговування бурової лебідки та гідродинамічного гальма



 

Бурову лебідку слід зберігати під укриттям чи в приміщеннях, які відповідають умовам зберігання Х2 ГОСТ 15150-89. Категорія і умови зберігання – 5 по ГОСТ 15150-89. Всі відкриті оброблені поверхні підлягають консервації. Консервацію і розконсервацію устаткування проводити згідно вимог ГОСТ 9.014-78 для виробів II групи. Метод консервації – нанесення на незахищену поверхню консерваційного мастила ПВК ГОСТ 19537-74. Допустимий термін зберігання обладнання без переконсервації не більше 3 років.

Лебідка транспортується автомобільним транспортом. Група умов транспортування і зберігання – 5 по ГОСТ 15150-89. Категорично забороняється транспортування обладнання волоком.

Складання приводу лебідки проводиться при монтажі на встановлених основах.

До встановлення муфт необхідно впевнитись в їх збалансованості.

Монтаж пневмосистеми проводиться у відповідності:

- з пневматичною принциповою схемою;

- з кресленнями повітропроводів і інструкціями по монтажу і експлуатації вузлів пневмокерування бурової установки;

- з правилами техніки безпеки в нафтогазовидобувній промисловості.

Лебідку розміщають відповідно до заданих координат, центр ротора служить центром майбутньої свердловини, щодо якого вивіряють подовжню і поперечну осі барабана лебідки. Подовжня вісь барабана повинна бути рівнобіжною осі шківа кронблока, на який йде рухома вітка талевого каната, а поперечна вісь барабана перпендикулярна до цієї осі.

Лебідка повинна бути вивірена за рівнем у двох напрямках з точністю 0,8 мм на 1 м і надійно укріплена на балках металоконструкцій лебідкового блоку [23].

Регулювання стрічкового гальма лебідок полягає насамперед у регулюванні стрічок. При опусканні рукоятки в положення “загальмований” усі колодки гальмових стрічок повинні рівномірно, без перекосів, щільно прилягати до гальмівних шківів барабана. Припустимий зсув стрічок від середини гальмових шківів дорівнює 2-4 мм. Балансир гальма повинний бути строго горизонтальним, а зазори між гайками і нижньою крайкою листа рами лебідки — у межах 15-20 мм. При підйомі рукоятки в положення “розгальмований” між колодками і гальмівними шківами повинний утворитися рівномірний зазор, рівний 1,5—2 мм при нових колодках і до 4 мм - при зношених. Нерівномірність зазору по окружності шківа усувають пружинами відтяжок, якщо це не допомагає, значить, погнуті стрічки [24].

За бажанням бурильника можна вкоротити або подовжити регулювальну тягу.

Перед початком роботи необхідно оглянути лебідку, коробку швидкостей і перевірити положення важелів на пульті керування бурильника і на коробці швидкостей. Особливо важливо перевірити справність гальмівних систем. Всі помічені несправності повинні бути усунені.

Перед монтажем гідродинамічних гальм слід уважно оглянути внутрішні частини бака регулятора рівня води, гумових рукавів, всмоктуючі і викидні патрубки. Попадання в протічну частину гальма сторонніх предметів спричинить аварійну поломку лопатей ротора і статорів, внаслідок чого гальмо може повністю вийти з ладу.

При установці гідрогальма на раму лебідки необхідно дотримуватися співвісності між валом гальма і підйомним валом лебідки. При неспіввісності опори валів значно перевантажуються і передчасно виходять з ладу, крім того, виникають вібраці. Тому співвісність валів потрібно ретельно регулювати і перевіряти за допомогою спеціального пристосування. При перевірці співвісності вал лебідки разом з пристосуванням обертається, при цьому щупом вимірюються радіальні і торцеві зазори між голками і півмуфтою (на валу гідрогальма) в чотирьох точках (дві точки у вертикальній і дві в горизонтальній площинах). Різниця вимірів зазорів в двох протилежних положеннях на одній площині не повинна перевищувати 0,5 мм. У разі неспіввісності валів регулюються зазори шляхом підкладення прокладок під стійки гальма. Після закінчення регулювання болти, якими гальмо кріпиться до рами лебідки, затягуються і повторно перевіряються зазори між муфтою і голками пристосування. Після того, як співвісність валів буде досягнута остаточно, перевіряється легкість включення муфти.

Для попередження можливості переміщення під час роботи і полегшення повторної установки гальма останнє фіксується на рамі лебідки штифтами або упорами, привареними до рами.

Після тривалих зупинок перед початком роботи повинні бути також перевірені всі механізми лебідки і коробки швидкостей, їх кріплення і регулювання, я також всі блокування. Всі несправності необхідно усунути до початку роботи.

Особливо ретельно необхідно закріплювати талевий канат. Болти повинні бути затягнуті до відказу і застопорені. Коли талевий блок лежить на підлозі робочої площадки, на барабані повинно залишатись не менше восьми витків талевого каната.

Необхідно регулярно перевіряти стан гальмівних шківів і шківів, які знаходяться під шино-пневматичними муфтами.

Забороняється робота без захисних кожухів над ланцюговими передачами, над муфтами і гальмівними стрічками. Необхідно оберігати шківи від попадання на них мастила. Необхідно регулярно перевіряти і своєчасно підтягувати болти, які кріплять корінні підшипники, лівий підшипник підйомного вала і підшипники колінчастого вала.

Всі ролико-підшипники повинні працювати безшумно і плавно, їх нагрівання не повинне перевищувати 70°С. Якщо при регулярному змащуванні якийсь із підшипників починає перегріватись, то його необхідно ретельно промити і заправити свіжим мастилом.

Постійного нагляду і регулювання потребують стрічкове гальмо. Один раз на протязі вахти при тривалих спуско-підйомних операціях і декілька раз по мірі зносу колодок необхідно регулювати натяг гальмівних стрічок. Рівномірність прилягання стрічок до шківів досягається регулюванням довжини відтяжок.

Регулювання важелів і тяг переключення швидкостей повинне забезпечувати повне зчеплення кулачків муфт з кулачками зірочок. Муфти в розчепленому стані повинні мати зазор між кулачками не більше 30 мм.

Під час експлуатації необхідно слідкувати за тим, щоб елементи металоконструкцій блоків були міцно і жорстко з’єднані між собою. Протягом всього процесу експлуатації необхідно періодично підтягувати кріплення до фундаментних рам, слідкувати за герметичністю повітропроводів, маслопроводів, трубопроводів.

При експлуатації передач необхідно ретельно слідкувати за станом ланцюгових коліс і системи мащення. Необхідно звертати увагу на шум при роботі передачі, який повинен бути монотонним, без ударів.

Для забезпечення надійної роботи гальм потрібне відповідне технічне обслуговування, що в основному складається з регулювальних операцій і змащування поверхонь тертя.

Необхідно стежити також за станом ущільнень валів. У гідрогальмах, у яких опорні підшипники передбачені безпосередньо в статорах, допускається незначні протікання води через ущільнення валу. Вода, що просочується з ущільнень, стікає через дренажні отвори, при цьому переріз струменя має бути менше площі дренажного отвору. Інакше частина води потрапляє у вузол опорних підшипників, розмиває мастило і це сприяє швидкому виходу підшипників з ладу. Для обмеження протікання води в ущільненнях гідрогальма регулюють за допомогою натяжних болтів. Якщо у такий спосіб обмежити протікання води не вдається, із статорів за допомогою двох віджимних болтів, які угвинчені в фланці стаканів, виймають стакани разом з опорними підшипниками. Знявши стакани, можна змінити сальникову набивку.

Для подовження терміну служби ущільнень, а отже опорних підшипників, перед кожним процесом спуску бурильного інструменту слід змащувати ущільнення валу. У гідрогальмах мастило примусове за допомогою пневмоприводного циліндра, який заправляється водостійким консистентним мастилом.

Опорні підшипники гідрогальма змащують приблизно 1-2 рази в місяць консистентним мастилом за допомогою прес-насоса.

У зимових умовах для попередження замерзання води при зупинці гальма необхідно злити воду при роторі. Воду зливають через вентиль, наявний в нижній частині гальма. Перед підключенням гальма до валу лебідки його потрібно провертати вручну. Якщо це не вдається, гальмо відігрівають гарячою водою (паром).

При зборці гальма необхідно звернути особливу увагу на взаємне розташування лопаток ротора і статорів. Неправильна посадка ротора на вал або установка правого статора замість лівого, і навпаки, викличуть повну непридатність гальма до роботи. Зазори між ротором і статорами (по торцях) мають бути не більше 4-4,5 мм. Зазор регулюється прокладками, що підкладаються під фланці стаканів опорних підшипників.

Зварювання або кріплення всередині гальма не допускаються щоб уникнути поломки лопаток під час роботи.

Технічне обслуговування регулювальника рівня води в гальмі в основному полягає в заміні ущільнюючих гумових елементів в клапанах і змащуванні їх штоків. Крім того, в зимових умовах (при мінусових температурах) слід відігрівати клапана для забезпечення нормального їх перемикання.

Крім щоденного огляду, лебідка проходить технічне обслуговування. При цьому усувають наступні несправності.

1. Вільно сидячі на валу лебідки ланцюгові колеса починають обертатися без включення муфт, що може бути викликано забрудненням чи відсутністю мастила в підшипникових вузлах. У цьому випадку вузол промивають гасом і потім шприцюють підшипник до виходу мастила на торцях ланцюгового колеса.

Таблиця 7.1 – Карта змащування лебідки (рисунок 7.1) [24]

Номер позиції Місце змащування Мастило Настанова
3, 7 Зубчаста пара, ланцюг

ЛИТол або ЦИАТИМ

ГОСТ 8773-73

Один раз на місяць
2, 4, 5, 6 Підшипники, муфта, зірочка Один раз на півроку
1, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 Вертлюжок, корінні підшипники, вузли гальмівної системи Один раз на три місяці

Рисунок 7.1 – Схема змащування лебідки

2. У випадку нагрівання підшипників лебідки вище 78—85 °С необхідно підшипники промити в гасі і на 2/3 обсягу заповнити свіжим мастилом . Якщо після цього підшипники продовжують грітися, варто перевірити паралельність і горизонтальність валів. При будь-якому ремонті, зв'язаному зі зняттям валів, не можна зрубувати планки, що фіксують корпуси підшипників. При наступній установці валів вони повинні входити в гнізда між планками, ніякої додаткової вивірки в даному випадку не потрібно.

3. Надмірне нагрівання гальмівних шківів може бути викликане неприпустимим зносом гальмівних колодок, що повинні бути замінені повним комплектом.

Передбачено наступний порядок розбирання лебідки: зняти верхні, нижні і бічні щити лебідки; розібрати систему повітропроводу і пульт керування лебідки; розібрати і зняти гальмову систему; відгвинтити болти кріплення підшипників піднімального вала спеціальними торцевими ключами довжиною 1000 мм.

Щоб безпечніше зняти вал з рами лебідки, залишають по одному болті в кожному підшипнику. Потім за допомогою піднімального крана вал зачіпають стропом, дають натяжку з таким розрахунком, щоб вал був притиснутий до рами лебідки, і тільки після цього відгвинчують останні болти і знімають вал з рами. Перед зняттям валів необхідно попередньо зняти ланцюг. Знявши вали і гальмівну систему, приступають до їхнього розбирання.

Для розбирання вали укладають на козли.

Гальмові шківи з бочки барабаназнімають одночасними ударами кувалди з двох сторін.

Знос шківів крім зменшення товщини стінок обода, характеризується наявністю на їхній робочій поверхні кільцевих канавок, хвилястості, поперечних тріщин, викришувань і інших дефектів. Товщина гальмового шківа повинна бути не менше 50 % від номінальної. Для заміни шківа після зняття щитів огородження ходовий кінець каната від'єднують від барабаналебідки, пропускають через ролик, укріплений до основи вишки, і прикріплюють до трактора. За допомогою штропа і талевої системи вал піднімають після відкріплення болтів підшипників. Для безпечної роботи під час відгвинчування гайок, а також для плавної подачі вала до центра бурової використовують другий трактор із тросом укріпленим до піднімального вала. Піднімальний вал укладають на бруси, покладені на ротор. Для швидкої зміни зношені бандажі зрізують за допомогою газового різака.

 

Таблиця 7.2 - Можливі несправності і способи їх усунення

Несправність Можлива причина Спосіб усунення
Талевий блок іде на підйом з зупинками Попадання мастила під муфту ПМ-1070 Усунути причини попадання мастила і витерти насухо шків
Ротор, при обертанні, зменшує хід Несправність повітряної мережі Виявити і усунути несправність
Не включається барабан або ротор Надмірне навантаження З’єднати аварійними пальцями муфту зі шківом
Порожній талевий блок повільно іде в низ Колодки гальма не відходять від тормозних шківів Колодки труться до реборд шківів Кожух, який захищає муфту від попадання мастила, прижатий до балона муфти Трохи відпустити гальмівні стрічки і відрегулювати їх відтяжками Правильно встановити колодки на стрічках Відігнути кожух від муфти, створити між ними достатній зазор
Не включаються кулачкові муфти Відкрутились болти на хомутах Заїло кулачкову муфту Докрутити болти і затягнути Поступово розходити муфту, по можливості зачистити і добре змастити
Гальмівний важіль доходить до крайнього положення і не гальмує Зношення гальмівних колодок Попадання мастила на гальмівні шківи Підтягнути гальмівні стрічки   Усунути причину попадання мастила Видалити мастило зі шківів
Не включається пневмоциліндр стрічкового гальма Розрегулювались тяги для включення крана машиніста Несправний кран машиніста Відрегулювати тяги включення   Замінити кран, випустивши повітря із циліндра
Трансмісія ротора оберта-ється при невключених муфтах ПМ-500 Кожух, який захищає муфту від попадання мастила, прижатий до балона муфти Відігнути кожух від муфти, створити між ними достатній зазор
Для піднімання вантажу фрикційною котушкою потрібне велике зусилля, котушка не витримує вантаж в повітрі Попадання мастила під стрічки Усунути причину попадання мастила Видалити масло зі шківів і стрічок
Мастило не поступає до ланцюгових передач Не працює масляний насос Відремонтувати насос
Підшипники нагріваються вище 70°С Відсутність мастила, забруднення, зношення підшипника Промити підшипник, заправити свіжим мастилом, якщо перегрі-вання буде продовжуватися - замінити підшипник

 

Піднімальний вал після установки на нього барабана і гальмових шківів проходить статичне балансування. У випадку дисбалансу до торця барабана приварюють сталеві планки визначеної маси.

При напресовці підшипника на вал необхідно, щоб бічний зазор по зовнішньому кільцю був у межах 0,2—0,3 мм, що регулюється прокладками під кришки корпуса підшипника. Осьовий люфт зірочок, установлених на валу на підшипниках, повинний бути не більш 1,5—2,5 мм.

Для успішного і швидкого проведення ремонту обслуговуючий персонал повинен добре вивчити обладнання, виявити найбільш зношувані деталі для того, щоб, використовуючи запасні, швидко заміняти ті, що вийшли з ладу.

На буровій повинен бути комплект інструмента і пристроїв, необхідний для ремонту.

Обслуговуючий персонал зобов’язаний слідкувати за роботою лебідки протягом всієї вахти і усувати помічені несправності і поломки.

В тих випадках, коли несправності не можуть бути усунені обслуговуючим персоналом і це не загрожує подальшими ускладненнями, роботу необхідно продовжити, а про замічені несправності зробити запис в журналі.

В тому випадку, коли несправності в роботі механізмів можуть привести до серйозних наслідків, аварії чи нещасного випадку, необхідно негайно зупинити роботу і прийняти відповідні заходи.

До поточного ремонту відносяться всі несправності, які не потребують тривалої зупинки обладнання, а саме: заміна шлангів, контроль непаралельності валів, центрування муфт, підтягування кріплень.

Ремонт проводиться, коли в процесі експлуатації зношується ряд деталей, заміна яких потребує розбирання механізмів і тривалої їх зупинки. В деяких випадках без повного розбирання вузла деталі неможливо оглянути і визначити їх придатність для подальшої експлуатації, наприклад: заміна балонів і шківів шинопневматичної муфти.


Дата добавления: 2019-01-14; просмотров: 288; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!