Тема: Р ОЛЬ ВІРУСІВ У ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ



І. ЗНАЧЕННЯ ВІРУСІВ ДЛЯ ПРИРОДИ

v Віруси регулюють чисельність своїх хазяїв.

v  Віруси є чинником зміни генетичної інформації організмів (з допомогою вірусів відбувається горизонтальне перенесення генів, тобто передача генетичної інформації між особинами різних видів; найбільш ефективними чинниками мінливості геному є ретровіруси, які можуть переносити гени із клітини в клітину різних тварин, наприклад однакові ділянки вірусної ДНК виявлені в геномах миші, кота, свині й людини).

 

ІІ. Р ОЛЬ ВІРУСІВ У ЖИТТІ ЛЮДИНИ

v Використання в біологічному методі боротьби зі шкідливими видами (наприклад, вірус міксоматозу для боротьби з масовим розмноженням кролів в Австралії).

v Застосування в генетичній інженерії (наприклад, для перенесення генів у клітини бактерій).

v Для розпізнавання та лікування бактеріальних захворювань (наприклад, ефективним нині є лікування бактеріозів за допомогою бактеріофагів у поєднанні з антибіотиками, оскільки багато форм патогенних бактерій стають стійкими до певних ліків).

v Віруси є збудниками великої кількості захворювань людини: віспи, кору, грипу, краснухи, сказу, енцефаліту та ін. У свійських тварин вони спричинюють ящур парнокопитних, ентерит і чумку собак, чуму курей та інші захворювання, деякі з них (ящур та ін.) небезпечні й для людини. Відомий також цілий ряд захворювань рослин, що викликаються вірусами, наприклад мозаїчна хвороба тютюну, томатів, огірків або скручування листя картоплі. У хворих рослин віруси руйнують хлоропласти, і уражені ділянки стають безбарвними. Описано близько 500 видів вірусів, що вражають клітини хребетних тварин, і близько 300 вірусів рослин. Деякі віруси беруть участь у злоякісному переродженні клітин і тим самим провокують онкологічні захворювання.

     
Гострі інфекції: грип, віспа, кір, характеризуються швидким перебігом захворювання
 
Хронічні інфекції, коли вірус постійно присутній у клітинах організму в малій кількості.

 


Повітряно-краплинний: здоровий організм заражується від хворого, вдихаючи повітря з краплинами слини та інших виділень останнього (грип, кір, віспа)
Як віруси проникають в організм хазяїна?

 


Через шкіру: через пошкоджену, а іноді і непошкоджену шкіру можуть проникати віруси сказу, віспи, герпесу та ін.
                                                                                                                                               

 

 


ІІІ. ЗАХИСНІ РЕАКЦІЇ ОРГАНІЗМУ ПРОТИ ВІРУСНИХ ІНФЕКЦІЙ

1. У відповідь на проникнення вірусу в організмі людини і тварин виробляються антитіла білкової природи – імуноглобуліни. Вони блокують прикріпні білки вірусу й ті не здатні зв’язуватися з клітинною мембраною.

2. У відповідь на проникнення вірусу можуть вироблятися захисні білки – інтерферони, що пригнічують їх розмноження.

3. Клітинний імунітет – здатність певних видів лейкоцитів розпізнавати інфіковані вірусами клітини і знищувати їх.

4. Організм, що переніс певну вірусну інфекцію, зберігає несприйнятливість до її збудника.

IV . ЯК УНИКНУТИ ЗАРАЖЕННЯ ВІРУСАМИ?

Для уникнення зараження вірусами потрібно дотримуватись правил особистої гігієни, не пити сиру воду, не споживати немиті овочі та фрукти, недостатньо кулінарно оброблене м'ясо і рибу, застосовувати заходи захисту проти укусів кровосисних комах і кліщів. Хворих на інфекційні хвороби людей і тварин слід ізолювати від здорових до повного одужання і лікувати за допомогою антивірусних препаратів. Слід також знищувати кровосисних членистоногих-переносників вірусних інфекцій.

Особливе значення для боротьби з вірусними захворюваннями має профілактичне щеплення, внаслідок якого в організмі виробляється імунітет до збудника певного захворювання. Саме завдяки профілактичному щепленню вдалося перемогти смертельно небезпечні захворювання - віспу і поліомієліт. Профілактичне щеплення роблять і тваринам.

Завдання для самоконтролю:


Дата добавления: 2019-01-14; просмотров: 204; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!