Класифікація організмів - умовний розподіл всієї сукупності живих істот за ієрархічно відповідно до будь-яких загальних ознак.



Тема: БІОРІЗНОМАНІТТЯ. Б І ОСИСТЕМАТИКА.

ПРИНЦИПИ НАУКОВОЇ КЛАСИФІКАЦІЇ ОРГАНІЗМІВ

І. ПОНЯТТЯ І ЕЛЕМЕНТИ БІОРІЗНОМАНІТТЯ.

Біорізноманіття - різноманітність життя у всіх його проявах.

 

Біорізноманіття має три основні елементи

Екологічне р ізноманіття
Генетичне р ізноманіття
Біорізноманіття має три основні елементи
Видове р ізноманіття

 

Біорізноманіття розподілено нерівномірно. Воно варіюється в глобальному і регіональному масштабі. Різні фактори, що впливають на біорізноманіття, включають: температуру, висоту, опади, грунт і їх зв'язок з іншими видами. Наприклад, біорізноманіття океану в 25 разів менше, ніж біорізноманіття суші. Як правило, чим ближче регіон до екватора, тим більше біорізноманіття. Щонайменше 40 000 різних видів рослин мешкають в тропічних лісах Амазонки в Південній Америці, одному з найбільш біологічно різноманітних регіонів планети. Теплі води західній частині Тихого і Індійського океанів являють собою велику різноманітність морських середовищ існування. У морській екосистемі Індонезії мешкає більше 1200 видів риб і 600 видів коралів.

 

Іншим способом вимірювання біорізноманіття виступає генетичне розмаїття. Гени є основними одиницями біологічної інформації, що передається при розмноженні живих істот. У деяких видів є до 400 000 генів. (У людей близько 25 000 генів, а у рису більше 56 000.) Деякі з цих генів однакові для всіх особин в межах виду-вони роблять ромашку ромашкою, а собаку — собакою. Але деякі гени всередині виду різні, тому, наприклад, одні собаки — пуделі, а інші — пітбулі. Ось чому у деяких людей карі очі, а інших — блакитні. Більш широке генетичне розмаїття видів може зробити рослини і тварин більш стійкими до хвороб. Генетичне розмаїття також дозволяє видам краще адаптуватися до мінливого середовища.

 

Все живе взаємопов'язане і залежить один від одного. Ліси надають житло для тварин. Тварини їдять рослини. Рослинам потрібна здоровий грунт для росту. Гриби допомагають розкладати організми для удобрення грунту. Бджоли та інші комахи переносять пилок з однієї рослини на іншу, що дозволяє представникам флори розмножуватися. При меншому біологічному розмаїтті ці взаємозв'язки послаблюються і іноді руйнуються, завдаючи шкоди всім видам в екосистемі.

 

Функц ії біорізноманіття на Земл і та роль в жи тті людини

1) Підтримання балансу екосистем: переробка і зберігання поживних речовин, боротьба із забрудненням навколишнього середовища, стабілізація клімату, захист водних ресурсів, формування і захист грунту, і підтримка екологічності.

 

2) Біологічні ресурси: надання лікарських засобів і фармацевтичних препаратів, продуктів харчування для населення і тварин, декоративних рослин, виробів з деревини, племінної худоби, різноманітності видів, екосистем і генів.

 

3) Соціальні вигоди: відпочинок і туризм, культурна цінність, освіта та дослідження.

 

4) Продовольство: близько 80% продовольчого постачання людини припадає на 20 видів рослин. Але люди використовують близько 40 000 видів флори для їжі, одягу і житла.

 

5) здоров'я людини: очікується, що брак питної води створить серйозну глобальну кризу. Біорізноманіття також відіграє важливу роль у відкритті лікарських засобів. Природними медикаментами користується велика частина населення Землі.

6) Промисловість: біологічні джерела надають безліч промислових матеріалів. До них відносяться волокно, масло, барвники, гума, вода, деревина, папір і продукти харчування.

 

7) Культура: біорізноманіття забезпечує розважальні заходи, такі як спостереження за птахами, риболовля, походи і т. д. Воно надихає музикантів, поетів і художників.

 

Скорочення біорізноманіття . За останні сто років біорізноманіття в усьому світі різко скоротилося. Багато видів вимерли. Вимирання — природний процес; деякі види природним чином вимирають, а нові види еволюціонують. Але людська діяльність змінила природні процеси зникнення і еволюції. Вчені оцінюють, що в даний час види вимирають в сотні разів швидше, ніж того вимагає еволюція. Основною причиною втрати біорізноманіття є знищення природних місць мешкання. Поля, ліси і водно-болотні угіддя, де живуть дикі рослини і тварини, зникають. Люди очищають землі, щоб садити культури, будувати будинки і підприємства. Ліси вирубуються для отримання деревини. Оскільки місця проживання скорочуються, вони можуть підтримувати життя меншої кількості живих організмів. У тих, що вижили істот менше партнерів для розмноження, тому генетичне розмаїття знижується. Глобальна зміна клімату - також є фактором, що знижує біорізноманіття по всьому світу. Тепліші океанічні температури пошкоджують тендітні екосистеми, такі як коралові рифи. Один кораловий риф здатний підтримувати життя 3000 видів риб та інших морських істот, таких як молюски і морські зірки.

Коли люди вводять види з однієї частини світу в іншу, у них часто немає природних хижаків. Ці  «немісцеві» організми процвітають в їх новому середовищі існування і часто знищують місцеві види.

 

ІІ. БІОСИСТЕМАТИКА

Завдяки еволюції сучасний органічний світ різноманітний і унікальний. Вчені припускають, що сьогодні на нашій планеті мешкає понад 10 млн. видів живих організмів. Тому дуже важливим є завдання класифікувати відомі види по групах в певній послідовності і системі, щоб встановити для кожного організму своє місце в світі живої природи.

 

Класифікація організмів - умовний розподіл всієї сукупності живих істот за ієрархічно відповідно до будь-яких загальних ознак.

Необхідність такої класифікації розуміли ще вчені Стародавньої Греції. Однак запропоновані класифікації того часу базувалися лише на ознаках зовнішньої і внутрішньої будови організмів і практично не враховували родинні зв'язки між ними..

Першу наукову систему живої природи створив в середині XVIII ст. шведський вчений-натураліст Карл Лінней, його вважають засновником систематики - розділу біології, що займається класифікацією (угрупованням) сучасних і викопних організмів за ознаками подібності та спорідненості.

В основу своєї наукової системи Лінней поклав два основних принципи: бінарної номенклатури та ієрархічності (співпідпорядкованості). Ці принципи актуальні і в даний час. За бінарною номенклатурою кожен вид у своїй назві має два слова: іменник і прикметник. Іменник означає назву роду, до якого належить вид, а прикметник — видовий епітет. Наприклад: кіт лісовий (Felis silvestris), яблуня домашня (Malus domestica), сосна звичайна, магнолія великоквіткова, ведмідь бурий. Поруч з назвою організму (на латині) в науковій літературі скорочено вказують прізвище вченого, вперше назвав або описав даний вид.


Дата добавления: 2019-01-14; просмотров: 176; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!