Теоретичні основи безпосереднього народовладдя 19 страница



Критикуючи свого часу ідею концепції будівництва нових струк­тур влади «знизу догори» (коли кожен рівень оволодіває тими повно-важеннями, які здатен ефективно, в інтересах свого населення ос-воїти, та передав на «верхній» рівень ті повноваження, що становлять загальнодержавний інтерес), М. Орзіх зазначав, що таке конструю-вання влади є нововведенням у світовій державознавчій теорії і прак-тиці, не має поки що переконливих теоретичних аргументів чи серйозних набутків, а в практиці державного будівництва може при-звести до прагнення органів місцевого самоврядування «придбати» якнайбільше прав, віднести до «місцевого життя» й ті питання, які мають опосередкований вихід на законні інтереси іншихрегіонів, за-гальнодержавні та навіть загальнолюдські інтереси, закріплені в міжнародних стандартах цінності. Автор вважає за необхідне, по-пер-ше, виключити можливість легалізації розподілу повноважень, визначення компетенції місцевих організаційних структур ким-не-будь іншим, крім суверенно! влади; по-друге, в межах, встановлених суверенною владою, надати органам влади, управління і місцевого самоврядування право самостійно вирішувати організаційно-струк-турні питання та розподіляти повноваження всередині регіональної системи місцевого самоврядування; по-третє, на місцях чітко дифе-ренціювати компетенцію місцевих органів територіального самовря­дування і місцевих «агентів» суверенно!' влади в особі місцевих державних адміністрацій.

М. Орзіх пропонував застосувати на завершальному етапі рефор-мування структури влади, управління і самоврядування в краї'ні поширений, особливо на американському континенті, принцип: те-риторією управляє більше, ніж один уряд. У цій державно-правовій диспозиції суверенна держава як найбільш загальна територіальна організація населення, асоціація людей за територіальною ознакою займе позицію «нейтрально! арени» комунікації спеціальних суб'єктів — носіїв владних публічно-державних і публічно-самовряд-них повноважень, постане «нейтральним інструментом», який вико-ристовується суб'єктами в їх взаємовідносинах. У будь-якому разі,

273


Розділ 16

підкреслював автор, суверенна (публічно-державна) влада відходить від практики опіки державою органів самоврядування, визнає са-мостійність територій, структурний характер територіальних колек-тивів, забезпечує державно-правовими засобами формування, функціонування і захист цих колективів та їх публічно-самоврядних структур у системі демократичної правової держави.

Розв'язання проблеми співвідношення державної влади і місцево-го самоврядування в науковій літературі свідчить про відсутність єдності підходів, що пропонуються різними авторами. Зокрема, деякі автори розглядають цю проблему в аспекті реалізації принципу де­централізації державної влади. Проте визначення місцевого самовря­дування не як самостійного інституту публічної влади, а в контексті принципу децентралізації у здійсненні державної влади є некорект-ним. Адже останній аксіоматично передбачає віднесення місцевого самоврядування до інститутів державної влади і фактично ототож-нення державної влади і публічної влади взагалі, не говорячи вже, що в цьому разі незрозумілою стае необхідність «подвоєння» децент­ралізації на місцеві державні адміністрації та місцеве самоврядуван­ня. Очевидно, що принцип територіальної децентралізації державної влади уособлюють передусім місцеві державні адміністрації, а не ор-гани місцевого самоврядування.

Проблема аналізу політико-правових принципів організації та функціонування державної влади, зазначає В. Скрипнюк, може бути досліджена принаймні у двох аспектах. Одним із них є диференційо-ване вивчення окремих гілок державної влади, мета якого полягає у ретельному описі тих специфічних ознак, які й дають змогу вести мову про окремі функції законотворення, управління та здійснення правосуддя. Другий аспект — це інтегративний шлях розв'язання проблеми, що передбачає виділення на основі певного абстрагування від процесів функціонування окремих гілок влади загальних зако-номірностей останнього як єдиної й цілісної системи комплексної політико-правової взаємодії1.

Власне, сказане стосується функціонування публічної влади в цілому як єдиної системи, а не самої лише державної влади, що ста-новить тільки одну з її підсистем.

Визнання принципу системності як одного із загальних принципів функціонування публічної влади в Україні є цілком обгрунтованим і

1 Скрипнюк В. Політико-правові принципи організації та функціонування державної влади в Україні // Право України. -2002. — № 5. — С. 3.

274


Теоретичні основи організації і здійснення державної влади

не суперечить розподілу влади на державну владу і на владу місцево-го самоврядування, як і поділу державної влади. Незважаючи на те що ця влада характеризується внутрішнім розподілом функцій між її складовими, вона діє як єдиний механізм, всі органи системи діють спільно і водночас знаходяться у відносинах взаємозв'язку, взаємодії та взаємозалежності. Інтегративною характеристикою того чи іншого варіанта поділу влади у літературі визнається форма правління, виз-начена конституцією. Сприйняття і фіксація на конституційному рівні того чи іншого поділу влади, зазначається в літературі, прямо свідчить про обрання тієї чи іншої форми державного правління. На-приклад, жорсткий поділ влади є притаманним президентській рес-публіці, частковий поділ або часткове змішання влад — парламентар-ним (парламентським) формам правління, поєднання згаданих варіантів поділу влади — змішаній республіканській формі правління (президентсько-парламентській чи парламентсько-президентській).

Ця обставина зумовлює необхідність додаткового теоретичного аналізу системи стримань і противаг у механізмі публічної влади, ви-ходячи з конкретних повноважень та становища в цьому механізмі різних владних інститутів. До цього аналізу повернемося в наступних підрозділах. Тут же доцільно розглянути механізм стримань і противаг у системі поділу влади з погляду принципу системності функціону-вання публічної влади в Україні.

Традиційне пояснення необхідності існування у системі поділу влади механізму стримань і противаг самою тільки потребою за-побігти узурпації державної влади однією з її гілок є недостатнім. Варіанти конструкцій системи поділу влади у різних державах істотно різняться, хоча основу цих конструкцій становлять одні й ті самі складові (законодавча, виконавча та судова влади). Це означає, що є певні загальні закономірності в організації публічної влади, які в різних конкретно-історичних умовах виявляються по-різному, зокре-ма, в різних конструкціях системи поділу влади та механізму стри­мань і противаг.

Як такі загальні закономірності можна розглядати концентрацію публічної влади, а також спеціалізацію державного управління суспільством.

Перша з названих закономірностей реалізується у політичній бо-ротьбі за владу різних політичних сил, кожна з яких прагне зосереди-ти у своїх руках публічну владу в поеному обсязі, найперше державну владу на найвищому рівні (передусім установчу та законодавчу).

275


Розділ 16

Найбільш наочно ця закономірність виявляється в концентрації владних повноважень у руках однієї особи (деспота, абсолютного мо­нарха, диктатора, генерального секретаря правлячої партії, президен­та тощо). У такому разі концентрація публічної влади відбувається на всіх рівнях — як центральному, так і місцевому, а державне управління підпорядковується принципу жорсткої централізації.

Водночас влада в суспільстві реалізується через соціальне управ­ ління, становить його основу; а прогресуючии суспільний поділ праці й ускладнення суспільного життя об'єктивно зумовлюють усе глибшу спеціалізацію у сферах як виробництва, так і управління суспільством, включаючи державне управління. Цій закономірності спеціалізації має підпорядковуватися також організація публічної вла­ди, в якій відбувається ще глибший поділ функцій державних органів та органів місцевого самоврядування. Здійснення законодавчої, ви-конавчої і судової функцій в історичній перспективі стають дедалі са-мостійнішими галузями. Таким чином, спеціалізація у здійсненні дер­ жавного управління суспільством виступає як об'єктивна противага концентрації публічної влади.

Проте слід враховувати, шо процес спеціалізації державних функцій супроводжується протилежним процесом — їх концентрації. Тому не так науковий, як оціночний характер мають міркування з приводу того, наскільки демократичним, поганим чи добрим для суспільства є зосередження публічної влади в руках однієї особи чи однієї партії тощо. Усе залежить від того, якою мірою інтереси суспільства або його переважної більшості виражаються в політиці, що її проводить певна влада. Очевидно, лише з цих позицій можна пояснити витоки популярності диктаторів минулого століття у своїх народів на певному етапі суспільного розвитку тощо.

Отже, концентрація і спеціалізація є діалектично взаємопов'язаними закономірностями в розвитку публічної влади, що об'єктивно зумовлю­ ють її організацію та фунщіонування. Проте втілення цих зако­номерностей у конкретному державному механізмі значною мірою залежить від усвідомлення їх тими політичними силами, які перебу-вають при владі, та умов реалізації публічної влади в певному суспільстві на певному етапі його розвитку. 3 цього і випливає те розмаїття в побудові системи поділу влади та механізмів стримань і противаг, яке спостерігається в сучасному світі, зокрема в Україні.

276


Теоретичні основи організації і здійснення державної влади

16.3. Поняття, види і система органів державної влади

Державну владу загалом реалізує державний апарат. У ст. 5 Кон-ституци міститься положення, згідно з яким народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Логічний аналіз цього положення дає підстави вва-жати, що в ньому йдеться про здійснення народом публічної влади взагалі, у тому числі державної влади — через органи державної влади та влади місцевого самоврядування — через відповідні органи місце­вого самоврядування. Таким чином, державний апарат уособлюють органи державної влади.

Орган державної влади (лат. ог§апит — інструмент, знаряддя) — структурна складова, елемент державного апарату, уповноважений здійснювати певну функцію державної влади, наділений для цього не- обхідними матеріальними та правовими засовами.

Система органів державної влади (державних органів) утворює апа­ рат держави (державний апарат).

Державні органи здійснюють державну владу безпосередньо за уповноваженням народу або за уповноваженням інших органів дер­жави. 3 цього погляду можна всі державні органи поділяти на первинні і вторинні. Первинні органи утворюються шляхом прямого волевияв-лення громадян, формуються шляхом виборів та мають, відтак, пред-ставницький характер. Зокрема, первинними органами є Верховна Рада України як пред ставницький орган народу, а також Президент України, який обирається безпосередньо громадянами України і на якого Конституцією покладено функцію представництва держави. Усі інші органи держави є вторинними, вони утворюються первинни­ми, походять від них і їм підконтрольні, підзвітні та відповідальні пе­ред ними.

За способом формування, державні органи поділяють на: виборні; такі, що формуються шляхом призначення на посади посадових та службових осіб цих органів; формуються у комбінований спосіб. Так, склад Верховно')' Ради України — 450 народних депутатів України, які обираються громадянами. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини призначається на посаду Верховною Радою, а, напри-клад, до складу Вищої ради юстиції частина її членів призначається

277


Розділ 16

різними суб'єктами, а Голова Верховного Суду України, міністр юстиції України і Генеральний прокурор України входять до складу Вишої ради юстиції за посадою.

За часом функціонування державні органи можуть утворюватися як постійні (наприклад, Конституційний Суд України, Вища рада юс­тиції тощо) — на чітко визначений строк повноважень та як тимча-сові. Зокрема, ст. 89 Конституції України передбачено затвердження Верховною Радою України комітетів на строк її повноважень, тобто на п'ять років, а також можливість створення нею тимчасових спеціальних комісій і тимчасових слідчих комісій.

Державні органи можуть утворюватися як одноособові (Президент України, Уповноважений Верховно!' Ради України з прав людини, глава місцевої державної адміністрації тощо) та як колегіальні. Зокре­ма, колегіальними є Верховна Рада України, її комітети і тимчасові комісії та Кабінет Міністрів України. Деякі органи можуть діяти як в однособовому, так і в колегіальному складі, залежно від процесуаль-них особливостей їх діяльності (зокрема, суди загальної юрисдикції).

Залежно від місця в системі органів держави, яке визначається їх компетенцією та колом повноважень, розрізняють державні органи загальної компетенції(наприклад, Кабінет Міністрів України) та орга­ни спеціальної компетенції (Міністерство науки і освіти, Антимоно-польний комітет тощо)

Розрізняють органи державної влади також за територіальною оз-накою. У системі органів державної влади функціонують загально-державні (центральні) органи, діяльність яких поширюється на всій території України (Верховна Рада України, Верховний Суд України та ін.) і місцеві органи державної влади (наприклад, місцеві державні адміністрації, місцеві суди). Окремі повноваження державної влади здійснюють органи місцевого самоврядування, однак вони не нале­жать до державних органів1.

Найбільш важливим у системному відношенні є поділ органів державної влади за функціональною спрямованістю окремих сфер державної влади, її функціонуванням на засадах поділу на владу зако-нодавчу, виконавчу і судову. Цей поділ державних органів закріплений

1 Шаповал В. Феномен державного органу (органу держави) або органу державної влади: теоретико-правовий і концептуальний аспекти // Право України. — 2003. — № 8. — С. 25-29.

278


Теоретичні основи організації і здійснення державно!' влади

у частині другій ст. 6 Конституції, де прямо вказано на органи законо-давчої, виконавчої та судової влади, які здійснюють свої повноважен-ня у встановлених Конституцією України межах і відповідно до за-конів України.

Слід зауважити, що в радянський період у конституційно-правовій (державно-правовій) науці поняття «органи державної влади» вико-ристовувалося переважно щодо одного з видів державних орган ів — представницьких, які обиралися населенням, поряд з такими видами останніх як органи державного управління, суду й прокуратура У су-часній юридичній науці всі органи держави визнаються органами державної влади, оскільки вони здійснюють єдину державну владу, хоча й різними є функції цієї влади. Так само відмовилися в теорії та в законодавчій практиці від терміна «органи державного управління» на користь терміна «органи виконавчої влади», виходячи з принципу поділу державної влади на законодавчу, виконавчу і судову.

Проте і нині розуміння принципу поділу влади не є однознач-ним і навколо нього тривалий час точаться дискусії. Так, ще на по­чатку минулого століття в юридичній науці основну розбіжність вбачали у класифікації головних функцій влади. Якшо одні теоре­тики визнавали існування, крім законодавчої, також урядової (або адміністративної) та судової функцій влади (тричленна кла-сифікація), то інші поєднували адміністративну і судову діяльності в одне поняття виконання законів, розрізняючи таким чином лише дві основні функції влади: законодавчу та виконавчу (двочленна кла-сифікація). Прибічники останньої не заперечували істотної відмінності між управлінням і судом, однак вважали її другоряд-ною, порівняно з відмінністю між законодавством і виконанням, між установленням норм об'єктивного права та їх виконанням у широкому сенсі слова, тобто застосуванням цих норм до конкрет-них суспільних відносин.

Зародки тричленної класифікації можна знайти ще у Аристотеля, однак домінуючою в юридичній науці вона стала завдяки Монтеск'є. Згідно з цим вченням, яке підтримується більшістю юристів, потрібно розрізняти не дві, а три функції державної влади, а саме: установлення норм об'єктивного права (законодавство); здійснення окремих суб'єктивних прав і обов'язків держави, шо випливають з цих норм (управління); охорона юридичних норм від порушень (суд). Цим трьом функціям відповідають також три види актів держави: за­кон, урядовий акт і судове рішення.

279


Розділ 16

Ці класифікаиії розглядаються зазвичай у контексті матеріального (об'єктивного) розподілу функцій державної влади. Водночас ніколи не буває так, аби певна функція влади здійснювалася виключно од­ним простим або складним державним органом, чи навпаки. А оскільки розподіл функцій за їх юридичною природою ніколи цілком не збігається з розподілом державної діяльності між різними органа­ми, то виникає новий розподіл цих функцій за компетенцією органів, який називають формальним (суб'єктивним).

Виникнення теорії поділу влади, зазначає В. Чиркін, було пов'яза-но з боротьбою буржуазії проти феодального абсолютизму. її ідеоло-ги висували вимогу влади народу проти абсолютистської монархії, ідеї демократа, поділу державної влади на законодавчу, виконавчу і судову. Передбачалося, що иерша буде надана обраному народом пар­ламенту, друга — главі держави, під яким розумівся обмежений мо­нарх чи президент. Судова влада мала здійснюватися не королівськи-ми, а незалежними судами, за участі представників населення (суди присяжних тощо). Звичайно цю концепцію пов'язують з ім'ям Дж. Локка, а більш певно — з твором «Про дух законів» Ш.-Л. Мон-теск'є. 3 переліку «гілок» влади видно, що йшлося тоді про поділ саме державної влади.

Проти цієї концепції виступив Ж.-Ж. Руссо, який обстоював єдність влади і заперечував концепцію поділу влади. Він стверджував, що вся влада повинна належати народу, а формою її здійснення мали слугувати народні збори. Він обстоював суверенітет народу, а не мо­нарха.

На думку Ю. Тихомирова, Ж.-Ж. Руссо та інші ідеологи французь-кої буржуазно!' революції пішли далі Монтеск'є, висунувши ідею су-веренітету народу і розглядаючи три влади не більш як прояв єдиної верховної влади; при цьому законодавча влада ввірялася народові з відповідальністю уряду перед нею. Наступні століття підтвердили життєздатність обох доктрин, які одержали свое вираження в різних варіантах поділу влади в організаційно-функціональному сенсі. 3 ча­сом концепція поділу влади стала модифікуватися. Так, у США уже через кілька десятиліть після прийняття Конституції виник не перед-бачений нею інститут судового конституційного контролю: суди ста­ли перевіряти конституційність законів, ухвалених парламентом, який з позицій англосаксонського права був «незалежною гілкою» і мав верховенство. Суди не могли скасувати визнаний неконсти-туційним закон, однак він позбавлявся судових гарантій. Надалі кон-

280


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 140; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!