Тема 2.3. Державне регулювання інвестиційної діяльності:



Засоби та механізми реалізації

План семінарського заняття № 8, 9

1. Система публічно-правового регулювання інвестиційної діяльності в Україні. Інститут правового регулювання інвестиційної діяльності держави в системі фінансового права.

2. Правові принципи інвестиційної діяльності держави.

3. Державні публічно-правові утворення та їх органи як суб’єкти фінансово-інвестиційних правовідносин у сфері державного інвестування.

4. Порядок здійснення інвестицій за рахунок бюджетних коштів.

5. Державна реєстрація інвестиційних проектів та проектних (інвестиційних) пропозицій. Порядок прийняття рішень щодо державних інвестицій.

6. Державна експертиза інвестиційних проектів.

7. Регулювання інвестиційної діяльності органами місцевого самоврядування.

8. Ціноутворення в інвестиційній діяльності.

 

Розкриваючи перше питання теми, студентам необхідно розпочати з того, що інвестиції забезпечують підтримку життєдіяльності суспільства, розвиток усіх його сфер, задоволення нових, дедалі більш складних і різноманітних потреб людей. З моменту своєї появи активний вплив на інвестиції чинить держава. Вона встановлює правила, що регулюють інвестиційні відносини, і часто сама виступає їх учасником.

У сучасній Україні роль інвестицій і держави в регулюванні інвестиційних відносин різко зростає. По-перше, наше суспільство переживає перехідний період від адміністративно-командної до ринкової економіки. Колишні інвестиційні інститути виявилися зруйнованими, формування ж і затвердження нових неможливе без відповідних зусиль з боку держави.

По-друге, з року в рік в усіх галузях промисловості зростає ступінь зносу основних фондів, що становлять виробничу базу могутності держави і добробуту громадян. Застаріває, залишаючись без оновлення, техніка, зокрема військова. Усунути цю глобальну для суспільства загрозу, що знижує конкурентно- і обороноздатність країни, можна лише шляхом інтенсивного нарощування інвестицій в промисловість, в постачання товарів, виконання робіт, надання послуг для державних потреб.

По-третє, зростає матеріальне розшарування населення. Доходи 10% найбагатших людей в тисячі і десятки тисяч перевищують доходи найбідніших. Подолання ситуації, що склалася, здатної викликати соціальний вибух, знову-таки можливе тільки шляхом збільшення інвестицій в соціальну сферу, насамперед у будівництво і реконструкцію житла, в освіту і охорону здоров'я.

Нині в регулюванні інвестиційних відносин на передній план виходить фінансове право - здійснення інвестицій державою і місцевим самоврядуванням за рахунок бюджетних ресурсів. У результаті приватизації в структурі власності її приватна форма давно вже перевищила 60%. Проте приватний сектор економіки здійснює інвестиції здебільшого туди, де отримує швидку і максимально велику віддачу при мінімальній небезпеці яких-небудь втрат для інвесторів. Як наслідок, ризиковані інвестиції і інвестиції, розраховані на тривалий термін їх окупності при віддаленій перспективі мати стабільний прибуток, вимушені брати на себе держава і органи місцевого самоврядування, використовуючи механізми фінансового права, що регулюють інвестиційні відносини.

Продовжуючи висвітлювати тему семінару, необхідно також звернути увагу на те, що характерною ознакою суб'єктного складу фінансово-правових інвестиційних відносин є те, що однією його стороною обов'язково мають бути державний орган влади або орган місцевого самоврядування як владні структури, а інший - не владний суб'єкт. Специфіка змісту фінансово-правових інвестиційних відносин полягає в тому, що права і обов'язки його сторін регулюються імперативними нормами, сформульованими в рішенні владного органу про інвестування публічних фінансів. Особливість інвестиційного процесу при вкладенні засобів за рахунок державних і місцевих фінансів - в його максимальній формалізованості, наближеній до офіційно регламентованого бюджетного процесу.

Можна сказати, що фінансово-правове регулювання забезпечують, але в різній формі і різними методами, всі державні органи. Без їх участі фінансово-правові інвестиційні відносини не можуть бути змодельовані, не можуть ні виникнути, ні функціонувати, ні розвиватися.

Зміст інвестицій як об'єкта інвестиційних правовідносин виявляється в чотирьох їх складових:

1) майні, здатному бути інвестиціями;

2) призначенні (адресатові) інвестицій;

3) їх цілі;

4) моменті, з якого майно придбаває якість інвестицій.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про інвестиційну діяльність» державне регулювання інвестиційної діяльності здійснюється з метою реалізації економічної, науково-технічної і соціальної політики виходячи з цілей та показників економічного і соціального розвитку України, державних та регіональних програм розвитку економіки, державного і місцевих бюджетів, зокрема передбачених у них обсягів фінансування інвестиційної діяльності.При цьому створюються пільгові умови інвесторам, що здійснюють інвестиційну діяльність у найбільш важливих для задоволення суспільних потреб напрямах, насамперед соціальній сфері, технічному і технологічному вдосконаленні виробництва, створенні нових робочих місць для громадян, які потребують соціального захисту, впровадженні відкриттів і винаходів, в агропромисловому комплексі, в реалізації програм ліквідації наслідків Чорнобильської аварії, у виробництві будівельних матеріалів, в галузі освіти, культури, охорони культурної спадщини, охорони навколишнього середовища і здоров'я.Форми державного регулювання інвестиційної діяльності (ст. 12 названого Закону):1) управління державними інвестиціями;2) регулювання умов інвестиційної діяльності;3) контроль за її здійсненням усіма інвесторами та учасниками інвестиційної діяльності.

Управління державними інвестиціями здійснюється органами державної влади та органами влади Автономної Республіки Крим та включає планування, визначення умов і виконання конкретних дій по інвестуванню бюджетних і позабюджетних коштів.

 

Завдання для самостійної роботи

1. Назвіть причини зростання ролі держави в регулюванні інвестиційних відносин.

2. Виділіть ознаки суб’єктного складу фінансово-правових інвестиційних відносин.

3. У чому полягає специфіка змісту фінансово-правових інвестиційних відносин?

4. Розкрийте зміст інвестицій як об'єкта інвестиційних правовідносин.

5. З якою метою, на вашу думку, здійснюється державне регулювання інвестиційної діяльності?

6. Назвіть форми державного регулювання інвестиційної діяльності відповідно до Закону України «Про інвестиційну діяльність».

7. Дайте характеристику поняттю «державні (місцеві) капітальні вкладення».

8. Інвестиційні проекти, що підлягають обов’язковій державній експертизі.

 


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 252; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!