Тема 1.1. Поняття, сутність та особливості публічного характеру функціонування ринку фінансових послуг



План семінарського заняття № 1

1. Поняття та види фінансових послуг. Поняття ринку фінансових послуг, його правове регулювання.

2. Значення ринку фінансових послуг для функціонування фінансової системи України.

3. Структура публічно-правових відносин, що виникають на ринку фінансових послуг.

4. Приватний і публічний інтерес при регулюванні ринку фінансових послуг.

5. Форми та методи правового забезпечення публічних інтересів на ринку фінансових послуг.

 

Готуючись до семінару № 1, студентам необхідно запам’ятати, що ринок фінансових послуг сьогодні – це один із секторів економіки, що найбільш динамічно розвиваються. Фінансові послуги в тій чи іншій формі пронизують всі сфери людської діяльності. У сучасних умовах без використання фінансових послуг неможливий розвиток виробництва, добувної промисловості, транспорту, торгівлі, науки, охорони здоров’я, системи соціального забезпечення тощо. Завдяки використанню фінансових послуг відбувається як фінансування приватного підприємництва, так і реалізація державних програм.

Використовуючи фінансові послуги, громадяни отримують можливість, з одного боку, зберігати та примножувати власні накопичення, перетворюючись на інвесторів. З іншого боку, використовуючи механізми ринку фінансових послуг, фізичні особи мають можливість брати кредити для придбання житла, отримання освіти і т. д. Підприємці, завдяки залученню інвестицій, отримують можливість розвивати виробництво.

Вивчаючи дану тему, студентам слід звернути увагу на те, що однією з особливостей сучасного ринку фінансових послуг є його транснаціональний характер. Завдяки новим технічним винаходам (наприклад, появі глобальної інформаційної мережі Інтернет) збільшилась кількість угод (правочинів) з іноземним елементом. Їх збільшення є прямим наслідком активного використання комп’ютерних технологій, відображає загальну тенденцію глобалізації світових господарських ринків. Урахування інтернаціонального аспекту в законодавстві виявляється, насамперед, у тому, що національне законодавство починає вбирати в себе досвід регулювання аналогічних відносин зарубіжних країн.

Фінансові послуги приводять у рух фінансові ресурси, необхідні для нормального функціонування відтворювальних процесів. У зв’язку з цим пошук нових підходів до управління фінансовими потоками в умовах інтеграції фінансових структур, залучення до обігу вільних заощаджень широкого кола суб’єктів господарювання та населення є важливим державним завданням.

Крім того варто відзначити, що сьогодні зростає роль фінансових інститутів, що надають послуги з організації руху фінансових ресурсів. У результаті їх роботи утворились нові інфраструктурні елементи, що надають фінансові послуги. Це відобразилось на економіці України, що прагне створити ринок фінансових послуг, адекватний ринкам країн, які пройшли стадію повної «фінансизації», за якої банки є лише підсистемою ринку фінансових послуг і повинні більше інтегруватися з іншими фінансовими інститутами, насамперед страховими компаніями, фондами тощо.

Для того щоб повною мірою розкрити поняття та сутність ринку фінансових послуг як об’єкта правового регулювання необхідно, перш за все, звернутись до значення дефініцій «фінансова послуга», «грошовий капітал» та «ринок фінансових послуг».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 під фінансовою послугою розуміються операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.

З іншого боку, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 6 зазначеного Закону фінансові послуги надаються суб'єктами господарювання на підставі договору, фінансові послуги водночас підпадають під регулювання норм Цивільного кодексу України (глава 63 «Послуги. Загальні положення»).

Виходячи із визначення, що міститься у Законі України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», можна зробити висновок про те, що фінансові послуги так чи інакше пов’язані з рухом грошових коштів. При цьому мова не йде про рух коштів у сенсі здійснення розрахунків (наприклад, оплата покупцем товарів чи послуг), а про рух грошових коштів як грошового капіталу.

 

Завдання для самостійної роботи

1. Розкрийте поняття фінансової послуги та фінансової установи.

2. Охарактеризуйте категорію «ринок фінансових послуг».

3. Назвіть види фінансових послуг, що надаються в Україні.

4. Які функції виконує ринок фінансових послуг?

5. Чи впливає світовий ринок фінансових послуг на внутрішній ринок фінансових послуг України? Обґрунтуйте свою відповідь.

6. Що є проявом присутності публічного елемента у функціонуванні ринку фінансових послуг?

7. Яку роль відіграє публічне право у функціонуванні ринку фінансових послуг?

8. Перерахуйте основні сегменти ринку фінансових послуг України.

9. Що розуміється під терміном «професійні учасники ринку фінансових послуг»?


 


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 128; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!