Тема 1.4. Публічно-правові основи охорони прав



Споживачів фінансових послуг

План семінарського заняття № 4

1. Стан правового регулювання в галузі захисту прав споживачів фінансових послуг в Україні.

2. Уповноважені державні органи в галузі захисту прав споживачів фінансових послуг.

3. Повноваження органів місцевого самоврядування в сфері захисту прав споживачів фінансових послуг.

4. Процесуальні особливості розгляду справ судами про захист прав споживачів фінансових послуг.

 

Вивчаючи дану тему, студентам слід звернути увагу на те, що удосконалення системи захисту прав споживачів на ринках фінансових послуг позитивно вплине на загальну економічну ситуацію у державі, оскільки відновлення довіри до фінансових установ сприятиме залученню до фінансового сектору заощаджень населення, а належне використання його можливостей для задоволення соціальних потреб громадян (насамперед шляхом застосування механізмів страхової медицини та недержавного пенсійного забезпечення) - зменшенню навантаження на державні фінанси, що дасть можливість спрямовувати вивільнені ресурси на виконання завдань економічного розвитку.

Готуючись до семінару № 4, студентам також необхідно запам’ятати, що інституційна інфраструктура щодо захисту прав споживачів фінансових послуг включає в себе:

Національний банк - для ринку банківських послуг;

НКЦПФР - для ринків цінних паперів та похідних цінних паперів (деривативів);

Нацкомфінпослуг - для інших ринків фінансових послуг.

Держспоживінспекція, що є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, наділена відповідними повноваженнями щодо забезпечення захисту прав споживачів усіх видів продукції та послуг, у тому числі фінансових, однак не має належних для їх здійснення фінансових, інституційних та операційних ресурсів, а також підготовлених на належному рівні працівників. Негативним фактором також є те, що зазначена Інспекція уповноважена приймати рішення щодо відповідальності фінансових установ тільки в частині надання фінансових послуг, передбачених Законом України “Про захист прав споживачів”, тобто лише щодо споживчого кредитування.

Розглядаючи тему 1.4., студенти повинні звернути увагу на те, що сьогодні в Україні недостатньо застосовуються такі механізми регулювання стандартів надання фінансових послуг, як добровільні кодекси (кодекси етики), що зумовлює зниження рівня довіри до фінансового сектору. Недотримання окремими установами стандартів надання населенню фінансових послуг негативно впливає на репутацію установ, які таких стандартів дотримуються, у зв'язку з формуванням у споживачів загального негативного ставлення до всіх надавачів таких послуг.

Допоміжна діяльність на ринках фінансових послуг, що пов'язана з інтересами фізичних осіб, також потребує вдосконалення, оскільки на сьогодні залишаються невирішеними на законодавчому рівні питання правового статусу та забезпечення діяльності колекторських агентств/установ із реструктуризації боргів і відступлення (відчуження) банками небанківським установам права вимоги за кредитами, наданими фізичним особам. Крім того, не в повній мірі використовується потенціал бюро кредитних історій, які за умови належного нормативно-правового регулювання можуть стати незалежними постачальниками інформації не лише про сумлінність виконання фізичними особами зобов'язань фінансового характеру, а і про фінансовий стан та кредитоспроможність фізичних осіб, тобто виконувати функції, подібні до функцій рейтингових агентств для юридичних осіб.

Також потребують удосконалення питання діяльності фінансових посередників як необхідного елементу інфраструктури ринків фінансових послуг.

 

Завдання для самостійної роботи

1. У чому полягає сутність поняття «захист прав споживачів фінансових послуг»?

2. До яких заходів вдається держава з метою захисту прав споживачів фінансових послуг на сучасному етапі?

3. Якою є інституційна інфраструктура захисту прав споживачів фінансових послуг в Україні?

4. Назвіть основні проблеми системи захисту прав споживачів фінансових послуг в Україні.

5. Мета реформування національної системи захисту прав споживачів на ринках фінансових послуг.

6. Перерахуйте основні принципи реформування національної системи захисту прав споживачів на ринках фінансових послуг.

7. Якими, на вашу думку, є основні напрями удосконалення механізму захисту споживачів фінансових послуг від ризиків, пов'язаних з отриманням таких послуг?

8. Чи впливає брак фінансово-правової грамотності населення на обмеження здатності споживачів приймати ефективні і адекватні рішення щодо управління своїми грошовими коштами? Обґрунтуйте свою відповідь.


 

РОЗДІЛ 2


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 126; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!