Страхова сума, страхове відшкодування і франшиза.



Страхова сума – виражена в грошовій формі сума max розміру зобов’язань страховика зі страхової виплати страхувальнику чи 3 особі, яка має право на його отримання. Страхова виплата – грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку. Страхові виплати за договором страхування життя здійснюються в розмірі страхової суми (її частини) та (або) у вигляді регулярних, послідовних виплат обумовлених у договорі страхування сум (ануїтету). Розмір страхової суми та (або) розміри страхових виплат визначаються за домовленістю між страховиком та страхувальником під час укладання договору страхування (за добровільними видами страхування). Страхова сума визнач. директивно за обов’язковими видами страхування. Договором страхування життя обов'язково передбачається збільшення розміру страхової суми та (або) розміру страхових виплат на суми (бонуси), які визначаються страховиком один раз на рік за результатами отриманого інвестиційного доходу від розміщення коштів резервів із страхування життя за вирахуванням витрат страховика на ведення справи у розмірі до 15 відсотків отриманого інвестиційного доходу. При страхуванні майна страхова сума встановлюється в межах вартості майна за цінами і тарифами, що діють на момент укладання договору, якщо інше не передбачено договором страхування. Страхове відшкодування - страхова виплата, яка здійснюється страховиком у межах страхової суми за договорами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку. Страхове відшкодування не може перевищувати розміру прямого збитку, якого зазнав страхувальник. Якщо майно застраховане у кількох страховиків і загальна страхова сума перевищує дійсну вартість майна, то страхове відшкодування, що виплачується усіма страховиками, не може перевищувати дійсної вартості майна. При цьому кожний страховик здійснює виплату пропорційно розміру страхової суми за укладеним ним договором страхування. Франшиза - частина збитків, що не відшкодовується страховиком згідно з договором страхування. Є умовна (невідємна) та безумовна (відємна) франшиза. Умовна звільняє страховика від відповідальності за збитки, які не перевищують встановленої франшизи, і зобов’язує його покривати збитки повністю, якщо розмір їх перевищує франшизу. Безумовна франшиза також звільняє страховика від відповідальності за збитки в межах франшизи. Страхове відшкодування завжди = різниці між збитками та безумовною франшизою.

Законодавче регулювання договорів страхування.

Правила страхування розробляються страховиком для кожного виду страх-ня окремо і підлягають затвердженню Комітетом у справах нагляду за страховою діяльністю при видачі ліцензії. Договори страх-ня регулюються законом про страхування від 7 березня 1996 року N 85/96.

Договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору. Договір страхування повинен містити: назву документа; назву та адресу страховика; прізвище, ім'я, по батькові або назву страхувальника та застрахованої особи, їх адреси та дати народження; прізвище, ім'я, по батькові, дату народження або назву вигодонабувача та його адресу; зазначення об'єкта страхування; розмір страхової суми; перелік страхових випадків; розміри страхових внесків (платежів, премій) і строки їх сплати; страховий тариф (страховий тариф не визначається для страхових випадків, для яких не встановлюється страхова сума); строк дії договору; порядок зміни і припинення дії договору; умови здійснення страхової виплати; причини відмови у страховій виплаті; права та обов'язки сторін і відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору; інші умови за згодою сторін; підписи сторін.

Для укладення договору страхувальник подає страховику письмову заяву за формою, встан. страховиком, або ін. чином заявляє про свій намір. Страховик має право запросити у страхувальника баланс або довідку про фін. стан. Договір набирає чинності з моменту внесення першого страх. платежу. Страхувальники мають право вносити платежі лише валютою України, нерезиденти – іноземною вільно конвертованою валютою, валютою України.   

Згідно з чинним в Україні законодавством усі спори за договорами, у тому числі й за договорами страхування, підлягають вирішенню в суді.
Дія договору страхування припиняється за згодою сторін, а також у разі:
1) закінчення терміну       дії;
2) виконання страховиком зобов'язань перед страхувальником у повному обсязі;
3) несплати страхувальником страхових платежів у встановлені в договорі терміни. При цьому договір вважається достроково припиненим у разі, якщо перший (або черговий) страховий платіж не був сплачений за письмовою вимогою страховика протягом десяти робочих днів з дня висунення такої вимоги страхувальникові, якщо інше не передбачено умовами договору;
4) ліквідації страхувальника - юридичної особи або смерті страхувальника-громадянина чи втрати ним дієздатності за винятком випадків, передбачених статтями21-23                 Закону"Прострахування";
5) ліквідації страховика в порядку, установленому законодавством України;
6) прийняття судового рішення про визнання договору страхування недійсним;
7) в інших випадках, передбачених законодавством України. Дія договору страхування може бути достроково припинена за вимогою страхувальника або страховика, якщо це передбачено умовами договору страхування.

Задача

Яра пшениця висіяна на площі 20 га і повністю пошкоджена градом. З метою збільшення виходу продукції фермер підсіяв її таким же сортом. .Врожай дав валовий збір 400 центнерів. Середньорічна врожайність пшениці за попередні 5 років 26 центнерів з га . Витрати на підсів становили 2400 грн. Ціна 1 центнера пшениці за попередній рік 80 грн. Врожай страхується на 75%. Страховий тариф становить 8% від страхової суми. Визначіть величину страхового платежу, розмір збитку і величину страхового відшкодування

Рішення

1) норматив (Н)= 26*20*80=41600

2) в цьому році =20*20*80=32000

3) збиток = 41600-32000 +2400=12000

4) Страховий платіж =0,08*41600=3328

5) Відшкодування 12000*0,75=9000

Білет № 13.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 619; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!