Страховий ризик, ризикові обставини, страхова подія та страховий випадок.



Передумовою виникнення страхових відносин є ризик, без якого не існує страхування, бо безризику немає страхового інтересу. Зміст ризику і міра його вірогідності визначають межі страхового захисту

Найбільш послідов­ним є твердження, згідно з яким ризик у своїй першо­основі є невизначеністю.

Ризик – це імовірність реалізації негативної події у відповідному часі та просторі в силу обмеженості ресурсів любого типу.

Будь-який ризик можна розглядати як сукупність ризикових обставин. У свою чергу, серед них виділяються об'єктивні і суб'єктивні складові. Об'єктивні ризикові обставини відображають об'єктивний підхід до дійсності і не залежать від волевиявлення людей. Суб'єктивні ризикові обставини якраз пов'язані з ним. При укладенні договору страхування страховик зобов'язаний страхувати як об'єктивні, так і суб'єктивні ризикові обставини.У сукупності і в єдності та взаємодії всі ризикові обставини визначають стан, що називається ситуацією ризику. Вона характеризує природний стан об'єкта страхування й реальність, в якій цей об'єкт знаходиться.

Ризикові обставини є умовами дії (реалізації) ризику. На основі аналізу ризикових обставин розраховується страхова премія, виплачувана в страховий фонд. Вивчення ризикових обставин дозволяє прогнозувати можливість настання очікуваної події в майбутньому.Розрізняють страховий випадок і страхову подію. Під страховою подією слід розуміти потенційно можливе завдання збитку об'єкта страхування. Страховий випадок означає реалізовану гіпотетичну можливість заподіяння збитку об'єкта страхування. Наслідки страхового випадку виражаються в частковому пошкодженні або повному знищенні об'єкта страхування (тут не йдеться про страхування людей). Не належать до страхових випадків події, котрі, хоча й викликали збиток, не суперечать нормальному технологічному циклу в процесі виробництва

 

Зміст фінансової стійкості страхових операцій.

фінансова надійність страховика — це спроможність страхо­вика виконати страхові зобов'язання, прийняті за договорами страхування та перестрахування у випадку впливу несприятливих чинників. Тому стійка фінансова надійність страхових операцій дає змогу страховикові виконати усі зобов'язання за будь-яких несприятливих обставин.Існують законодавчі вимоги до власних коштів страховика, які мають бути сформовані за рахунок вкладів засновників і при­бутку. Статутний фонд — головний елемент функціонування будь-якого суб'єкта господарської діяльності незалежно від фор­ми власності. Він є сумою вкладів засновників для забезпечення життєдіяльності компанії. МінімальнИЙ розмір статутного фонду — 1 млн євро для страховика, який займаєть­ся видами страхування іншими, ніж страхування життя, а страхо­вика, який займається страхуванням життя, — 1,5 млн євро за ва­лютним обмінним курсом валюти України. Важливо, що 100 відсотків статутного фонду має бути внесено у грошовій формі, тобто являти собою ліквідні кошти для виконання зобов'язань перед страхувальниками у разі нестачі спеціальних коштів — страхових резервів.

Страховик у ході діяльності повинен мати не тільки статутний фонд, а й значний обсяг власних коштів, вільних від зобов'язань. Такими коштами є гарантійний фонд та вільні резерви. Фінансова надійність страховика залежить від правильного розрахунку тарифних ставок, які є ціною за страхову послугу. Цей розрахунок не може бути зроблений без урахування збитко­вості страхової суми страховиком. Виходячи з обсягу та рівномі­рності розподілу ризику, частоти настання страхових випадків, обсягу доходу компанії на основі статистичних даних за кілька років страховиком розраховується тарифна ставка.

Ще один критерій фінансової надійності страховика — до­статність страхових резервів, які відображають обсяг страхо­вих зобов'язань за укладеними договорами страхування. Розмір страхових резервів має бути адекватний прийнятим страховим зобов'язанням.

Фінансова надійність страховика забезпечується і таким інст­рументом, як перестрахування. Висока вартість об'єктів, які мо­жуть бути прийняті на страхування, незбалансований страховий портфель, коливання результатів діяльності страховика можуть не­гативно вплинути на його фінансову надійність. Проте при пере­страхуванні страховик, приймаючи на страхування крупний ризик, не тільки передає його частку перестраховику, а й продовжує не­сти відповідальність перед страхувальником у повному обсязі. . Дотримання страховиком перелічених критеріїв фінансової надійності є гарантією для страхувальників, які в обмін на спла­чені гроші отримують від страховика запевнення щодо страхово­го захисту.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 275; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!