Стадія розкриття шийки матки.



 
Тривалість стадії у корови знаходиться в 3 2межах 12–24-х годин. Поведінка корови

при цьому більш спокійна. Під впливом скорочень м’язів матки через вивільнений від слизового корка отвір (канал) шийки матки випинається плодовий міхур ра-зом з плодовими водами, під тискомяких

відбувається розтягнення шийки матки з Рис. 83. Таз корови:

поступовим вклиненням окремих частин 1 – висота входу в таз; 2 – висота тазової порожнини;тіла плода (кінцівок і голови). 3 – висота виходу з тазу.

 


Розділ 10

 

 

А Б

 

 

В Г

 

Д

 

 

Рис. 84. Роди у корови:

 

А – випинання плодового міхура; Б – прорізування кінцівок; В – виведення тулуба; Г – закінчення виведення плоду; Д – по-чаток послідової стадії.

 

 

332


Фізіологія родів

 

 

Стадіявиведенняплода. Тривалість даної стадії у корови знаходиться в межах від 40 хв. до 3–4 годин і більше та характеризується ритмічним проявом перейм та потуг. Внаслідок майже прямого положення входу в таз, теля зразу усією масою пе-редлежачих органів стикається з його верхньою, нижньою і боковими стінками в по-рожнині таза, передлежачі органи розміщуються між ввігнутістю крижової кістки та в заглибленні дна таза. В цьому ж місці теля з боків стискається сильно розвиненими сідничними гребнями. Рухаючись до виходу з таза, теля зустрічає потрійний опір з боку звислого в просвіт таза заднього кінця крижової кістки, підвищеного перед ним дна виходу з тазової порожнини та бокових стінок виходу з таза, утворених кістко-вими пластинами сідничних горбів. Остання перепона, як правило, і є частішою при-чиною затягування родового процесу вже в той час, коли теля “врізається” в тазову порожнину і із вульви виступають кінцівки та лицева частина черепа. Цього, на жаль, не враховують малодосвідчені практики при наданні родової допомоги (рис. 84).

У більшості випадків плід просувається в напрямку осі тулуба корови, тобто го-ризонтально або дещо вниз і впирається при цьому в сідничні гребені. Достатньо не-великого потягування плода дещо догори і назад (припідняти рукою звислу частину промежини) і роди завершуються нормально. Отже, при наданні допомоги потрібно тягнути теля відповідно до осі таза, тобто спочатку косо догори, поки не вийде голова плода назовні, а тоді різко донизу.

Послідовастадія. Тривалість даної стадії у корів становить 6–12 годин після ви-ведення плода, хоча у більшості корів вона триває в межах 5–6 годин. Затягування цієї стадії у корів пояснюється характером зв’язку між дитячою іматеринською частинами плаценти (десмоепітеліохоріальна) та характером розміщення плацентарних ділянок (множинна або котиледонна), а також характером розміщення і з’єднання ворсин хо-ріону з криптами карункула. Відокремлення посліду у корови відбувається внаслідок скорочення і ретракції м’язів матки, відтоку крові від карункулів і звільнення ворсин котиледонів із крипт карункулів.

Післяродовий період у корови. Тривалість післяродового періоду у корів стано-вить 3–4 тижні, що дещо довше, ніж у інших тварин.

 

 

Рис. 85. Облизування теляти (А) та випоювання бовтанки з висівок (Б).

 

 

333


Розділ 10

 

 

Першою особливістю післяродового періоду у корів є поступове зменшення роз-мірів карункулів з подальшим жировим переродженням їх поверхневого шару; про-дукти цьогорозпаду виділяються через статеву щілину назовні. Такі зміни карункулів призводять до того, що через 14 діб вони втрачають ніжку і залишаються на слизовій оболонці тільки своєю основою.

Розтягнуті стінки шийки матки з часом скорочуються (ретрактують), а канал ший-ки, який через 12 годин після виведення плода пропускає руку акушера, поступово звужується. Через 24–36 годин в нього проходить тільки 2–3 пальці, а пізніше вну-трішній отвір шийки матки закривається повністю.

У піхві через 2–3 доби зникають гіперемія і набряк слизової оболонки, піхва поступо-во звужується, але просвіт її вже не повністю повертається до свого початкового стану.

Зв’язковий апарат тазової порожнини різко скорочується і вже через декілька діб після родів широкі маткові зв’язки стають короткими і твердими.

Виділення лохій у корів відбувається протягом10–14 діб з часом їх характер зміню-ється. В перші дні після родів лохії бувають темно-коричневі, їх кількість досить зна-чна. З третьої – четвертої доби лохії стають більш слизовими і світлішими, після чого вони мають вигляд прозорого слизу з домішками невеликої кількості білих пластівців.

На 4–5-ту добупісля родів таз корови перетворюється з “родового” в“дородовий”. Інволюція жовтого тіла вагітності закінчується до 16-ї доби післяродового періоду і супроводжується інтенсивним ростом фолікулів.

Роди у кобили (жеребіння). Таз кобили сприяє легкому перебігу родів. Клубові кістки тут розміщені під кутом 50–60º до дна таза, що забезпечує вхід у таз у косому напрямку, який забезпечує полегшене вклинювання плода. Вершина вертикального діаметра таза у кобили припадає на четвертий крижовий хребець, а форма входу в таз овальна, майже округла.

Поверхні крижової кістки і дна таза майже рівні, а вісь таза наближається до пря-мої лінії.

Вихід з таза зверху утворений рухо-мими хвостовими хребцями, з боків – крижово-сідничними зв’язками, а знизу – сідничними кістками, які мають незначно виражені сідничні горби і велику сіднич-ну вирізку (рис. 86).

 
2 У лошати довгі ноги і шия, невелика голова, що забезпечує цілком сприятли-

3 ві умови для перебігу родів.


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 142; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!