Плодючість і багатоплідність



 

Кількість плодів у самиць залежить від їх виду, породи, індивідуальних особли-востей, утримання і годівлі. Коли у одноплідних тварин є два плоди, таке явище на-зивають двійнями. Якщо ж самиця має плодів більше, ніж звичайно, таке явище має назву багатоплідності.

У кобил звичайно буває один плід і дуже рідко – двійні (1 на 200–500 родів). Двій-ні у кобил звичайно виводяться з матки ще до завершення вагітності. Дуже рідко двій-ні, майже дійшовши зрілого стану, народжуються життєздатними. При нормальному догляді і доброму утриманні можна добитися нормального розвитку таких лошат.

У корів звичайно також народжується один плід, рідше, але частіше, ніж у кобил, народжуються двійні (1–2 на 100–200 родів). Іноді у корови виявляється від 3 до 6-ти і навіть 7-ми плодів, які часто не досягають зрілості і виводяться з порожнини матки недоношеними.

Вівця переважно має один плід, але часто бувають двійні; у деяких порід, на-приклад у романівських овець, двійні є звичайним явищем, і як виняток у них буває один плід.

Кози, як правило, народжують двох козенят, рідше одне; у деяких порід, напри-клад, ангорських кіз, від кожних 100 маток за один окіт одержують від 200 до 240 козенят; плодючість інших порід становить 190–210 козенят на 100 окотів. Випадки багатоплідності (від 3 до 4-х плодів) бувають нерідко, і плоди звичайно народжу-ються життєздатними. Зареєстровані випадки народження козами за один окіт навіть п’яти життєздатних козенят.

 


Фізіологія вагітності

 

 

Свиня народжує звичайно 6–12 поросят, часто від 12-ти до 18-ти, а то й до 26-ти поросят, але бувають випадки, коли у свиней народжується менше 6 і навіть один плід, переважно, коли свиноматок осіменяють під час підсосу.

Суки ікішки визначаються різноюплодючістю, у сук частіше від 6 до 10-ти плодів, у кішок – 4–7. Бувають випадки, коли суки народжують і 17–20 цуценят. Слід відзначити, що у сук карликових порід кількість плодів буває значно менша, ніж у великих порід.

Кролиця народжує від 6 до 9-ти кроленят, а іноді їх буває менше 6-ти і навіть одне. Рідко кролиці народжують від 10 до 13-ти і дуже рідко від 14 до 19-ти кроленят.

Кількість плодів залежить від самиці, бо, по-перше, вона зумовлюється кількістю яйцеклітин, що виділилися під час овуляції. Звичайно, деякий вплив на плодючість тварин має і якість сперми, запліднююча здатність сперміїв.

Багатоплідність самиць часто передається спадково, тому відбір і підбір сільсько-господарських тварин, що походять від багатоплідних самиць, має велике значення при розведенні корів, овець, кіз, свиней, кролів. Приплодові, одержаному від багато-плідних батьків, у одноплідних тварин треба приділяти велику увагу при його виро-щуванні. Встановлено, що в ряді стад багатоплідність нащадків вдалось підвищити шляхом вдалого підбору плідників. Поліпшенням їх утримання і годівлі можна також значно підвищити плодючість самиць. Вгодованість маток на період парування від-бивається на їх багатоплідності. За місяць – півтора до початку парувальної кампанії поліпшують годівлю тварин, щоб у період парування вони мали вищесередню вго-дованість.

Визначне значення має стан геніталій на час запліднення та ембріогенезу.

 

 


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 161; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!