Зміст та функції дипломатії



Дипломатія, як система зовнішніх державних інституцій, пов’язана з виконанням трьох найважливіших функцій ― інформаційної, переговорної та договірної:

1. Інформаційна функція дипломатичних інституцій полягає у постійному забезпеченні уряду своєї держави відомостями про стан справ у державі перебування, позицію і наміри її уряду, характер та особливості будь-яких процесів, що прямо стосуються чи можуть стосуватися окремої держави.

2. Проведення переговорів та досягнення за їхніми результатами угод традиційно розуміють як найважливішу функцію дипломатії. Дипломатична діяльність завжди спрямована на досягнення цілей зовнішньої політики через переконання протилежної у переговорах сторони у правильності рішення, яке пропонується, виходячи з інтересів сторони-ініціатора.

3. Процес утворення норм міжнародного права шляхом договору, незалежно від того, які питання цей договір закріплює, є, по суті, результатом дипломатичного процесу.

До найбільш поширених дипломатичних методів відносять: офіційні візити та переговори на високому та найвищому рівнях, конгреси, конференції, наради та зустрічі, консультації та обмін думками, підготовка та укладення двосторонніх і багатосторонніх договорів та інших дипломатичних документів, участь у роботі міжнародних та міжурядових організацій та їхніх органів, дипломатичне листування, публікації документів тощо, періодичні бесіди державних діячів під час прийомів у посольствах і місіях.


 

Форми дипломатичної діяльності: спеціальні місії, постійні представництва, конференції, міжнародні організації

Для реалізації своїх найважливіших функцій, тобто проведення переговорів та укладення угод, дипломатія використовує низку прийомів та засобів, які комплексно виявляються в її формах. Розрізняють чотири форми дипломатичної діяльності: спеціальні місії, постійні представництва, міжнародні конференції та міжнародні організації:

1. Спеціальні місії — найдавніша серед усіх форм дипломатичної діяльності, що тисячоліттями була єдиним способом здійснення дипломатичних відносин між державами. Спеціальні місії є короткотривалими, ситуаційними виїздами дипломатичних працівників (або уповноважених осіб) до тієї чи іншої країни (чи групи країн) з метою вирішення тих чи інших проблем, які становлять спільний інтерес. Водночас спеціальні місії застосовуються навіть за відсутності офіційних дипломатичних відносин між державами.

2. Постійні представництва є основою сучасних двосторонніх міждержавних відносин, оскільки дають змогу підтримувати регулярні стосунки та співпрацювати щодо вирішення досить широкого кола питань. Постійні представництва як форма дипломатичної діяльності являють собою сталу репрезентацію, яка підтримує стосунки між урядами своєї країни та країни перебування на регулярній основі. У 20 ст. постійні дипломатичні представництва виникли також і при міжнародних організаціях (наприклад, при ООН).

3. Міжнародні конференції — це збори (інколи періодичні) представників зацікавлених сторін, що проводяться з метою вирішення певних проблем, які становлять спільний інтерес представлених на них сторін, чи координації зовнішньополітичних акцій для їхньої реалізації. Скликання міжнародної конференції започатковується пропозицією держави-ініціатора (чи групи держав) щодо потреби такої конференції, її місця та проекту питань для обговорення.

4. Міжнародні організації відіграють дуже важливу роль у багатосторонніх та колективних відносинах між державами з початку 20 ст. Першою з таких організацій, що виконувала функції (серед усіх інших) багатостороннього представництва інтересів держав та форуму для обговорення проблем, класично вважають Лігу Націй.

Держави широко використовують ці форми дипломатичної діяльності у сучасних міжнародних відносинах залежно від конкретної ситуації та необхідності вирішення тих чи інших проблем або суперечностей між ними. Форми дипломатичної діяльності доповнюють одна одну, оскільки їх застосовують переважно паралельно, намагаючись посилити ефект у сфері зовнішньої політики.


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 19; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!