Лекція 3. Пасиви БАЛАНСу БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВ



Мета: ознайомитися з такими поняттями, як бюджет установи, баланс установи, пасив балансу, власний капітал, зобов’язання, доходи установи

3.1. Власний капітал

3.2. Зобов’язання

3.3. Доходи

Література: [1], [3], [8. С. 37-54], [9, С.29-40], [10, С.14-55], [11, С.28-39].

Власний капітал

Розділ I «Власний капітал». Призначений для відображення сум фондів бюджетних установ і фінансових результатів діяльності за минулі роки.

Фонди бюджетних установ складаються з фонду в необоротних активах і фонду в малоцінних та швидкозношуваних предметах.

Рядок 330 «Фонд у необоротних активах». Наводиться сума вкладення у фонд основних засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів, незавершене капітальне будівництво, створення, виготовлення необоротних активів, що перебувають у безпосередньому розпорядженні бюджетної установи, з вирахуванням нарахованого зносу.

Рядок 340 «Фонд у малоцінних та швидкозношуваних предметах». Відображається сума вкладення у фонд у малоцінних і швидкозношуваних предметах, термін експлуатації яких не перевищує одного року.

Рядок 350 «Результат виконання кошторису за загальним фондом». Проставляється фінансовий результат виконання кошторису установи за звітний бюджетний рік у частині загального фонду.

Показник за рядком 350 «Результат виконання кошторису за загальним фондом» відповідає залишку на кінець року в книзі «Журнал-головна» за субрахунком 431 «Результат виконання кошторису за загальним фондом».

Рядок 360 «Результат виконання кошторису за спеціальним фондом». Проставляється фінансовий результат виконання кошторису установи за звітний бюджетний рік у частині спеціального фонду.

Показник за рядком 360 «Результат виконання кошторису за спеціальним фондом» відповідає залишку на кінець року в книзі «Журнал-головна» за субрахунком 432 «Результат виконання кошторису за спеціальним фондом».

Показник за рядками 350 та 360 може бути від’ємний.

Рядок 370 «Результати переоцінок». Призначений для відображення результату переоцінок матеріальних, нематеріальних і фінансових активів, курсових різниць від операцій в іноземній валюті, що склався за звітний рік. У графі 4 «На кінець року» записів не повинно бути, оскільки результат переоцінок за порядком, визначеним Державним казначейством України, підсумковими оборотами переноситься на результат виконання кошторису.

Зобов’язання

У розділі II «Зобов’язання» відображаються поточні та довгострокові зобов’язання бюджетних установ.

Рядок 380 «Довгострокові зобов’язання». Наводяться зобов’язання установи, які не виникають у процесі її звичайної діяльності, не є характерними для установи (суми кредитів, одержані в установах банків та інших фінансових установах, інших одержаних позик, суми виданих векселів і випущених фінансових зобов’язань) і погашення яких буде проведено після завершення звітного бюджетного періоду.

Рядок 390 «Короткострокові позики». Відображаються короткострокові кредити та позики, одержані бюджетною установою у банках та інших фінансових установах відповідно до чинного законодавства України.

Рядок 400 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями». Відображається сума заборгованості поточного року за зобов’язаннями, термін сплати за якими в цілому настане в наступні роки.

Рядок 410 «Короткострокові векселі видані». Наводиться сума векселів, виданих бюджетною установою згідно з чинним законодавством України, термін сплати яких установлено протягом одного бюджетного року.

Рядок 420 «Кредиторська заборгованість». Відображається сума кредиторської заборгованості бюджетної установи перед фізичними або юридичними особами. Сума рядка утворюється з таких рядків:

421 «Розрахунки з постачальниками, підрядниками та замовниками за виконані роботи й надані послуги». Призначений для відображення науково-дослідними установами (та прирівненими до них) суми кредиторської заборгованості перед постачальниками, підрядниками та замовниками за виконані згідно з договорами науково-дослідні роботи, надані послуги, реалізовані готові вироби. Крім того, відображається кредиторська заборгованість з підприємствами й організаціями за капітальним будівництвом та за роботи, виконані учнями в процесі виробничого навчання;

422 «Розрахунки за спеціальними видами платежів». Наводиться кредиторська заборгованість за спеціальними видами платежів: перед батьками за утримання дітей у дитячих дошкільних закладах, за навчання дітей у музичних школах, за утримання дітей у школах-інтернатах, перед працівниками за формений одяг і харчування, за харчування дітей в інтернатах при школах. За цим рядком також відображається заборгованість за нарахованою допомогою та компенсаціями громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

423 «Розрахунки із податків та платежів». Відображається кредиторська заборгованість бюджетної установи з податків і платежів у бюджет та інших розрахунків з бюджетом;

424 «Розрахунки із страхування». Наводиться заборгованість перед Пенсійним фондом України, Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України й іншими організаціями зі страхування;

425 «Розрахунки із заробітної плати». Відображаються суми за розрахунками з працівниками, які перебувають і не перебувають у штаті бюджетної установи, за всіма видами заробітної плати (у тому числі відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»), преміями, допомогою у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності;

426 «Розрахунки зі стипендіатами». Відображаються суми розрахунків зі студентами й аспірантами вузів, науково-дослідних установ та учнями технікумів, училищ, шкіл, слухачами курсів за стипендіями (у тому числі відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»);

427 «Розрахунки з працівниками за безготівковими перерахуваннями». Наводяться суми за розрахунками з працівниками за товари, продані в кредит торговельними організаціями, за заробітною платою з безготівкового перерахування на особистий вклад працівника в установу банку, за утриманням членських профспілкових внесків, суми, утримані із заробітної плати, стипендій і пенсій за виконавчими листами та іншими документами;

428 «Розрахунки за депозитними сумами». Наводяться суми коштів, які на кінець бюджетного періоду надійшли на ім’я бюджетної установи і з настанням відповідних умов підлягають поверненню або перерахуванню за призначенням;

429 «Розрахунки за іншими операціями». Відображаються суми кредиторської заборгованості за всіма іншими операціями бюджетної установи, що не ввійшли в рядки 421–428, у тому числі за розрахунками з підзвітними особами, за сумами депонованої заробітної плати. За цим рядком відображаються також суми заборгованості за коштами, сплаченими учасниками зовнішньоекономічної діяльності у вигляді попередньої оплати, вилученими (конфіскованими), зданими на зберігання тощо.

Рядок 430 «Розрахунки за операціями з централізованого постачання матеріальних цінностей». Відображається сума кредиторської заборгованості за звітний період, яка виникла за операціями з централізованого постачання виробничих запасів, матеріалів, продуктів харчування, медикаментів та інших запасів у розрахунках між установами-замовниками та установами-закупниками.

Рядок 440 «Розрахунки за окремими програмами». Призначений для відображення суми заборгованості установи за звітний період, що виникла при виконанні видаткової частини кошторису за окремими програмами, передбаченими в Державному бюджеті України (за придбані та відпущені матеріальні цінності, за надані пільгові довгострокові кредити тощо). Ця заборгованість не пов’язана з видатками установи на її утримання.

Доходи

Розділ III «Доходи», призначений для відображення всіх надходжень бюджетної установи, які вона отримує на виконання кошторису, у річному фінансовому звіті не заповнюється (крім рядка 464). Усі доходи підсумковими оборотами в кінці року списуються на результат виконання кошторису за рік. Записів у графі 4 «На кінець року» не повинно бути (крім доходів за витратами майбутніх періодів).

За рядком 464 «Доходи за витратами майбутніх періодів» у річному фінансовому звіті за звітній рік у графі 3 «На початок року» може відображатися сума доходу спеціального фонду, отриманого бюджетною установою в минулі роки, що залишилася невитраченою на 01.01.звітнього року, а в графі 4 «На кінець року» – отримана в поточному та минулих роках, яка буде витрачена в наступних роках.

Рядок 480 форми № 1 «Баланс» складається із суми рядків (330 + 340 + 350 + 360 + 380 + 390 + 400 + 410 + 420 + 430 + 440 та рядка 460 (сума за рядком 464).

& Питання для самоперевірки, повторення

5. Що представляє собою баланс бюджетної установи?

6. З яких частин складається пасив балансу?

7. Що представляє собою власний капітал бюджетної установи?

8. Які  зобов’язання відображаються у звітності?

9. З чого формуються статті доходів бюджетної установи?


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 24; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!