Методичні вказівки для виконання контрольної роботи студентами заочного відділення



Студенти заочного відділення вивчають криміналістику самостійно і під час запланованих аудиторних занять, керуючись наведеною програмою і методичними матеріалами, відповідно до свого навчального плану. Формою контролю є тестування та іспит.

Контрольна робота виконується письмово і складається з шести завдань, що належать до різних тем криміналістичної техніки, тактики, методики розлідування окремих видів злочинів. Зміст контрольної роботи повинен свідчити про самостійне оволодіння студентом визначеним обсягом криміналістичних знань та умінь.

Завдання виконуються в двох варіантах.Вибір варіанту залежіть від останньої цифри номеру залікової книжки. Якщо він закінчується непарною цифрою (1,3,5,7,9) - виконується перший варіант завдань; якщо парною цифрою (2,4,6,8,0) - другий варіант. Консультація щодо порядку виконання та змісту контрольної роботи проводиться під час попередньої сесії за розкладом (настановна лекція з криміналістики).

Перед виконанням завдань студенту необхідно по кожній темі уважно вивчити розділи підручника і додаткову літературу, відповідно наведених методичних рекомендацій в даному посібнику. Для оформлення контрольної роботи рекомендується використовувати альбом для малювання (креслення) або швидкозшивач з стандартними аркушами цупкого паперу.

 

Завдання № 1 .

(Тема №10 Криміналістична фотографія . Для двох варіантів).

Проведіть орієнтовне, загальнооглядове, вузлове та детальне фотографування інсценованого “місця події”. Орієнтовний знімок виконайте методом кругової або лінійної панорами, а детальний – масштабним способом.

Складіть фрагмент протоколу огляду місця події з описанням зафіксованих на фотознімках об’єктах.

Фотознімки оформіть у вигляді фототаблиці, яка є додатком до протоколу огляду місця події.

Таким чином, виконане завдання повинно вміщати:

1. Протокол (фрагмент) огляду місця події з описанням сфотографованих об’єктів, а також умовами фотографування (модель фотоапарату, об’єктиву, значення діафрагми, витримки, чутливість плівки, характер освітлення, кількість використаних кадрів);

2. Фототаблицю (вказується додатком до якого протоколу вона є, що відбито на знімках, вид і спосіб фотографування, підписи слідчого або фахівця, який виготовив знімки). Кожний фотознімок засвідчується одним відбитком печатки. До фототаблиці обов’язково додаються негативи.

 

Література

 

1. КПК України: ст.ст. 85, 85-1, 85-2, 128-1.

2. Салтевский М.В. Судебная фотография и кинематография в деятельности органов внутренних дел. К.: КВШ МВД УССР, 1974.

3. Колесниченко А.Н., Найдис И.Д. Судебная фотография. Харьков, 1981.

4. Осмотр места происшествия. Справочник следователя. М.: Юрид. лит., 1982.

5. Леви А.А. Звукозапись и видеозапись в уголовном судопроизводстве. М.: Юрид.лит., 1984.

6. Найдис И.Д. Судебная кинематография и видеозапись. Харьков, 1986.

 

Завдання № 2 .

(Тема №12 “Сліди рук” . Для двох варіантів).

 

По кримінальній справі про крадіжку під час огляду місця події на дверцятах шафи виявлено потожировий слід пальця руки, придатний до ідентифікації. Його вилучено з місця події. Затримано гр. Антонова, який підозрюється у вчиненні крадіжки.

1. визначте вид експертизи, експертний заклад, необхідні для експертизи матеріали і об’єкти, сформулюйте запитання експерту;

2. на аркуші паперу друкарською фарбою (тушшю) зробіть відбитки папілярних візерунків своїх десяти пальців (дактилокарту) і вкажіть тип папілярного візерунку кожного пальця;

3. зробіть схематичне змалювання одного з папілярних візерунків і покажіть стрілками кілька (5-6) окремих ознак.

Література

1. КПК України: ст. 199.

2. Салтевский М.В. Следы человека и приемы использования их для получения информации о преступнике и обстоятельствах преступления. К., 1983.

3. Андрианова В.А., Капитонов В.Е. Средства и методы выявления, фиксации и изъятия следов рук. М., 1985.

4. Осмотр места происшествия. Справочник следователя. М., 1982.

Завдання № 3 .

(Тема № 18 “Техніко-криміналістичне дослідження документів”. Для двох варіантів).

 

За правилами огляду документів проведіть огляд свого паспорта. Складіть протокол огляду (фрагмент) з описанням всіх реквізитів паспорта.

Визначте вид експертизи (та експертний заклад), яка призначається в випадках виявлення ознак підробки паспорта та інших документів. Визначте запитання, які можуть бути вирішені цією експертизою.

 

Література.

1. Беляева Г.А., Калашников А.М. Методы технико-криминалистического исследования документов. Волгоград., 1987.

2. Глотов О.М. Осмотр документов следователем. Л., 1983.

3. Общие положения технико-криминалистической экспертизы документов. М., 1987.

4. Судебно-почерковедческая экспертиза. М., 1989.

5. Федосеева В.Б., Золотова Т.Н. Основные правила подготовки материалов для производства судебной почерковедческой экспертизы. М., 1980.

 

 

Завдання № 4

(Тема № 23 “Тактика допиту”: варіант-1 за фабулою 1; варіант-2 за фабулою 2)

 

Фабула 1. На підставі заяви гр. Глущенко О.О. і даних ним пояснень порушено кримінальну справу про розбійний напад, в результаті якого у Глущенко одним чоловіком під загрозою ножа було відібрано золотий перстень і гроші.

Фабула 2. У кримінальній справі про розслідування крадіжкі з квартири свідок Сіротенко М.І. дав показання щодо того, що в день крадіжки він бачив, як з під`їзду будинку виходив молодий чоловік з двома чемоданами. Свідок запам’ятовав зовнішность чоловіка і вважав, що зможе його впізнати.

Через тиждень у цьому районі при спробі проникнути в квартиру був затриманий Григор`єв М.М., який за ознаками зовнішності був схожий з тим чоловіком, якого описав Сіротенко.

 

За наведеною у посібнику фабулою (1 чи 2) складіть план проведення допиту, в якому повинні знайти відображення:

1. перелік обставин, які необхідно встановити;

2. типові ситуації, які можуть скластися при проведенні допиту

3. тактичні прийоми, які планується використати в типових ситуаціях допиту.

Література

1. Порубов Н.И. Научные основы допроса на предварительном следствии. Минск, 1978.

2. Шепітько В.Ю. Тактика допиту. Харків, 1992.

3. Волобуєв А.Ф. Тактика допиту. Лекція. Харків: Ун-т внутр. справ, 1997.

4. Коновалова В.Е. Допрос: тактика и психология. - Харків,1999.

5. Гапанович Н.П. Опознание в следственной и судебной практике. Минск, 1978.

6. Лукьянчиков Е.Д. Криминалистическая идентификация объектов по следам памяти. – Донецк: Академия, 1998.

7. Волобуев А.Ф., Кутепов Ю.В. Предъявление для опознания по особенностям голоса и речи при расследовании тяжких преступлени. - В сб.: Криминалистика и судебная экспертиза. Вып. 48. - Киев, 1997, с.57-64.

8. Коновалова В.Е. Допрос: тактика и психология. – Х., 1999.

Завдання № 5.

(Тема № 25 “Тактика обшуку і виїмки”: варіант-1 за фабулою 1; варіант-2 за фабулою 2)

 

Фабула 1. На залізничному вокзалі по підозрі в перевезенні наркотиків робітниками міліції був затриманий мешканець міста Кірєєв А.П. При затриманні у Кірєєва було виявлено і вилучено сумку з 10 кг макової соломки і 5 пістолетних патронів калібром 9 мм. Кірєєв пояснив, що макову соломку везе з м. Львова для особистого споживання. Наявність патронів він пояснити не міг. Встановлено, що Кірєєв є студентом електромеханічного технікуму і проживає в гуртожитку технікуму в кімнаті № 23. Порушено кримінальну справу.

 

Фабула 2. По кримінальній справі про розкрадання грошей групою керівників-підприємців було встановлено, що керівник приватного підприємства "Арал" Гурко І.І. укладав фіктивні договори на продаж бензину, використовуючи підроблені документи про наявність великих партій бензину. З метою вилучення цих та інших документів прийнято рішення про проведення обшуку на робочому місці Гурко.

 

За наведеною у посібнику фабулою (1 чи 2) складіть план проведення обшуку в квартирі (робочого місця) підозрюваного, в якому повинні знайти відображення:

1. підготовчі дії до виїзду на обшук;

2. перелік об’єктів, які передбачається виявити і вилучити;

3. порядок дій слідчо-оперативної групи (СОГ) після прибуття до місця проведення обшуку;

4. розподілення функцій між членами СОГ під час проведення обшуку.

Література

1. Леви А.А., Михайлов А.И. Обыск. - М.: Юрид. лит., 1983.

2. Тертышник В.М. Обыск: Учебное пособие. – Харьков: Гриф, 1997.

3. Денисюк С.Ф., Шепитько В.Ю. Обыск в системе следственных действий (тактико-криминалистический анализ): Научно-практическое пособие. – Харьков: Консум, 1999.

 

Завдання № 6.

(Тема № 30 “Методика розслідування вбивств”: для двох варіантів)

 

Фабула: Вранці 29 січня в чергову частину органу внутрішніх справ надійшло повідомлення про те, що в 6.45 в вагоні електропоїзду, який знаходився на відстої на станції Ізюм, робітниками станції Халупко М.І., Колосовою Н.П. був знайдений молодий чоловік без свідомості, в крові, з багатьма тілесними пошкодженнями. На потерпілому не було взуття і верхнього одягу. Не було також і документів. Після доставлення до лікарні потерпілий помер, не приходячи до свідомості.

На місце події виїхала слідчо-оперативна група. В результаті огляду місця події (вагону електропоїзду) були виявлені, зафіксовані і вилучені:

1) велика кількість плям крові на підлозі і диванах вагону;

2) пляшка з скла зеленого кольору (0,5 л), покрита плямами крові;

3) скло і етикетки (2 шт.) від пивних пляшок Ізюмського пивзаводу;

4) два недокурки сигарет "Фільтр" і "Ватра";

5) верхня частина розбитої пляшки з чіткими слідами пальця руки.

Було встановлено, що подія відбулася в вагоні електропоїзду "Харків - Ізюм", який відправився 28 січня зі станції "Харків - Левада" о 20.23 і прибув на станцію "Ізюм" о 23.25.Маршрут руху електропоїзду:

Харків - Зміїв - Шебелинка - Балаклея - Савинці - Закомельська - Ізюм.

Із пояснень лікаря Котова М.М. витікало, що потерпілий мав пошкодження черепа, які і могли спричинити смерть. Труп було відправлено в морг.

Завдання:

1) проаналізуйте ситуацію і прийміть аргументоване рішення відносно порушення кримінальної справи;

2) складіть письмовий план початкових слідчих та інших дій.

 

Література

1. Криміналістика. Криміналістична тактика і методика розслідування злочинів: Підручник для студентів юрид. вузів і фак. (За ред. проф. В.Ю.Шепітька). – Харків: Право, 1998, гл. 14.

2. Шиканов В.И. Проверка алиби в процессе расследования уголовных дел об убийстве. Иркутск, 1978.

3. Судебная практика. Убийства, изнасилования и другие преступления против личности. Киев, 1993.

4. Тагаев Н.Н. Следы крови в экспертной и следственной практике. – Харьков, 1999. 

 

Виконанінані контрольні роботи здаються для перевірки на кафедру кримінально-правових дисциплін не пізніше ніж за 1 місяць до початку екзаменаційної сесії.

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 184; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!