Тема № 2. «Розвиток кредитної кооперації у світі»



План викладу й засвоєння матеріалу

1. Виникнення й розвиток кредитної кооперації в країнах Європи.

2. Розвиток кредитної кооперації в країнах Америки, Азії та Африки.

3. Міжнародні організації кредитної кооперації

Батьківщиноюкредитноїкооперації вважають Німеччину, а ідеологами й ініціаторами заснування перших кооперативних фінансових об’єднань були Г. Шульце-Деліч і Ф. Райффайзен. Познайомившись під час перебування в Англії з діяльністю товариств взаємодопомоги, Г. Шульце-Деліч спробував використати цю форму в Німеччині. Щоправда, він відводив найпочесніше місце виробничим товариствам, але на практиці вийшло так, що найбільш успішно в наслідок його роботи почали діяти народні банки. Перше ощадно-позичкове товариство виникло в 1850 р. в Ейлембурзі. У 1890 р. подібних товариств числилось 1072. Ф. Райфайзен розпочав свою «кооперативну діяльність « з організації спілки для постачання голод­ному селянству хліба, насіння та картоплі. Свій перший кредитний кооператив Ф. Райффайзен створив у 1849 р. у селищі Фламесфельд у Пруссії. Спочатку товариство Ф. Райффайзена мало благодійний характер і його розвиток був надто повільним. Перше кооперативне товариство нового типу за участю Ф. Райффайзена засноване в Анга­узене в 1862 р. Для забезпечення кредитних кооперативів потрібним капіталом Ф. Райффайзен створив «Рейнський сільськогосподарський кооперативний банк». Необхідно звернути увагу, на те що в Німеччині досить успішно розвивається кредитна кооперація вже протягом 150 років і цьому сприяє законодавство країни, наявність різних об’єднань кооперативів, кооперативно-просвітницька діяльність та інші чинники.

Заслуговує на увагу досвід зародження й розвитку кредитної кооперації в Італії, Франції, Російській імперії, зокрема в українських губерніях, що входили до складу російської імперії на західно­українських землях. В Америці, Азії та Африці кредитна кооперація набуває значного поширення в ХХ ст. Найбільш успішно розвивається кредитна кооперація в США. Розглядаючи питання про міжнародні організації кредитної кооперації, доцільно згадати про Міжнародний кооперативний Альянс МКА (заснований у 1895 р.) та його роль в кооперативному русі. МКА, міжнародна організація праці, Секрета­ріат ООН, Всесвітня рада кредитних спілок, інші урядові й неурядові організації входять до Об’єднаного комітету сприяння й надання до­помоги кооперативам. Всесвітня рада кредитних спілок знаходиться в Медісоні штат Вісконсін США, є Міжнародною кредитною орган­ізацією, яка надає всебічну допомогу своїм організаціям-членам у справі розвитку кредитної кооперації. Створено Всесвітню раду кре­дитних спілок у 1970 р. ЇЇ членами стали кредитні спілки з 77 країн світу. У 1974 р. на всесвітній конференції з кооперативного кредиту й заощаджень, що відбулася в Лондоні, створено міжнародний комітет взаємодії з кооперативного кредиту й заощаджень. Членами комітету є МКА, всесвітня рада кредитних спілок, Національна конфедерація взаємного кредиту (Франція), Народні каси імені Дежардена (Канада) та інші організації. Міжнародний комітет сприяє розвиткові, ко­ординує діяльність кредитних кооперативів на міжнародному рівні завдяки обмінові інформацією, персоналом і експертами.

Існує багато інших міжнародних формувань, які сприяють розвиткові різних видів кооперації зокрема й кредитної.

План семінарського заняття

1. Німеччина – батьківщина кредитної кооперації.

2. Виникнення та розвиток кредитної кооперації в інших країнах Європи.

3. Кредитна кооперація в США та Канаді. Кредитні спілки української діаспори.

4. Сучасні міжнародні організації кредитної кооперації.

На кожне з питань необхідно підготувати коротку відповідь. З цією метою рекомендуємо використати конспект лекції та рекомендовані літературні джерела.

Завдання 1. Підготуйте інформацію про кооператив як особ­ливу форму самодопомоги населення.

Завдання 2. Підготуйте повідомлення про кооперативні прин­ципи й цінності.

Завдання 3. Підготуйте інформацію про моделі кооперативних форм фінансової самодопомоги.

Завдання 4. Прочитайте уривок з праці О. Васильчикова (1818–1881) «Ощадно-позичкові товариства в Росії» і підготуйте по­відомлення про значення ощадно-позичкових товариств.

«... Головне значення ощадно-позичкових товариств полягає в тому, що вони заповнюють величезну прогалину, яка до останнього часу, не дивлячись на всі досягнення економічної науки, все ж залишалась незаповненою. Прогалина ця – абсолютне нехтування як теорією народного кредиту, так і здійсненням його на практиці. Наука й практика уважно й глибоко розробили всі питання про кредит, але кредит народний, доступний більшості населення, залишався неторканий ... Проте, як в тілесному організмі кров виробляється в серці, але разом з тим є і жили, артерії, які проводять цю кров у всі чистини тіла, точно так, я вважаю, що і дрібні кредитні товариства, такі як ощадно-позичкові товариства, повинні існувати для проведення кредиту з центральних банків державного й приватних – до нижчих прошарків народу. Мені здається, що тільки там, де цієї мети досягнуть, де цей вільний обіг буде налагоджено, тільки там, у тій благословенній країні, де це перетворення станеться, можна сказати, що народний кредит засновано.

Тут виникає питання про те, в якій мірі кооперативна основа, яка вже процвітає в Європі, може бути застосована в нашому народному побуті ... Я дійшов у цьому відношенні до переконання, що всі народи проходили в економічному своєму розвиткові один і той же шлях, що вони наражалися майже на однакові перешкоди до цього розвитку і долали їх засобами дуже схожим на ті, котрі й сьогодні пропонуються.

1. Якщо кредит у тій формі, в якій я його старався визначити як кредит загальнодоступний, визначається корисним і потрібним в інших країнах, де більшість населення складається з фабричних, бездомних робітників, то в сто разів він є необхіднішим в Росії, де величезна кількість населення складається з селян і землевласників, які експлуатують свої власні землі. Одна з елементарних істин в науці народного господарства є та, що ніяка промисловість не потребує стільки витрат, як землеробство, що ніякі досягнення в сільському господарстві неможливі без деяких авансів. 1 так як для бідного класу витрати неможливі без позичок, то очевидно,що першою умовою досягнення успіху сільського господарства є надання йому кредиту.

2. Переходячи до форм кредитних союзів, заснованих у Німеччині, я не тільки вважаю, що форми ці придатні для нашої батьківщини, але навіть дозволю собі висловити думку, що вони набагато краще пристосовуються до нашого сільського побуту, ніж до побуту робітничих класів Середньої і Західної Європи. ... Кредитні асоціації в Росії настільки потрібніші! для народу, порівняно з потребою в них у Німеччині, наскільки наш клас дрібних власників і господарів, більш чисельний ніж у Середній Європі.

3. Врешті-решт, факт майже виключного переважання у нас хліборобних промислів вказує на той предмет, на котрий перш за все потрібно звернути увагу при організації народного кредиту. Мені здається, що необхідно вникнути на місцях у ті умови, які у кожній місцевості для кредиту найбільш придатні: потрібно зрозуміти і дослідити, які розміри паїв, позичок, вкладів найбільше підходять для нашого селянства. Таких вказівок ні досвід німецьких теренів, ні теорія самі по собі дати не в змозі, тільки позитивний досвід практика повинна бути керівником у цьому відношенні, тільки вони можуть правильно вказати потрібні для народного кредиту умови»

Уривки з праці О. Васильчикова

«Ощадно-позичкові товариства в Росії»

Завдання 5. Підготуйте повідомлення про внесок видатних діячів кооперативного руху в зародження й розвиток кредитної кооперації в різних країнах світу: Германа Шульце-Деліча і Фрідріха Райффайзена (Німеччина), Луїджі Луццаті (Італія), Олександра Васильчикова й братів Лугініних (Росія), Альфонса Дежарджена (Канада і США), Григорія Галагана, Степана Смаль-Стоцького, Сергія Бородаєвського, Василя Топольницького (Україна).

Термінологічний словник

1. Кооперація (соoperatio) від лат. співпраця, співробітництво.

2. Кооперація також означає сукупність кооперативів (кооперативних товариств, спілок, союзних кооперативних об’єднань).

3. Кредитна спілка – це неприбуткова організація, заснована фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та надані фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошових внесків членів кредитної спілки (Закон України «Про кредитні спілки» 20 грудня 2001 р.).

4. Кооперативні принципи – це правила, якими керуються кооперативи у своїй діяльності, це модель поведінки. Алгоритм дії членів кооперативу і його органів управління.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 180; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!