Члени територіальної громади як суб’єкти права муніципальної нормотворчої ініціативи



Серед функцій територіальних громад виокремлюються чотири — п'ять, на яких треба спинитися докладніше. Політичні функції, покликані забезпечувати реалізацію громадянами конституційного права брати участь в управлінні державними та громадськими справами. Дані функції полягають у формуванні (обранні) громадянами органів місцевого самоврядування. Ці органи не є агентами держави і не пов'язані політичними завданнями. Тому до відання самоврядування територіальних громад віднесені лише ті функції, які держава може виділити без втрати для власної політичної єдності. Самоврядування не є формою здійснення політики. Невипадково зазначалося, що самоврядування в теорії конституційного права вважається прерогативою не громадян, а місцевих жителів. З іншого боку, політичні функції територіальних громад прагнуть представляти різноманітні інтереси населення за місцем проживання. Наділення місцевого самоврядування конституційними повноваженнями забезпечує механізм широкої участі територіальних громад у прийнятті рішень. Так, окрім голосування система місцевого самоврядування забезпечує й інші реальні можливості для участі громадян-членів територіальних громад у вирішенні не тільки регіональних, а й загальнодержавних справ, зокрема вплив на уряд через "групи тиску" чи шляхом безпосереднього контакту з обраним депутатом. Конституційні норми повинні відображувати зростаючу роль територіальних громад у прийнятті управлінських, юридично значущих рішень через систему місцевого самоврядування і шляхом посилення їх певної причетності до нормотворчого процесу.

Органи самоорганізації населення як суб’єкти права муніципальної нормотворчої ініціативи

Груповим суб’єктом муніципального правотворчого процесу є органи

самоорганізації населення (комітети громадських територіальних об’єднань). Території із завершеним плануванням структур мають також будинкові, вуличні, квартальні комітети, що утворюються за рішенням районних в місті рад. 

Повноваження органів самоорганізації населення в муніципальному

правотворчому процесі визначено Законом України «Про органисамоорганізації населення» [8], а передача повноважень – рішеннями ради. \Здійснювані органами самоорганізації населення делеговані повноваження ради повинні бути викладені в письмовій формі у вигляді доручення. 

На нашу думку, в статутах територіальних громад слід більш чітко

визначити, які саме локальні нормативно-правові документи приймають як колективні суб’єкти муніципального правотворчого процесу органи самоорганізації населення, а також окреслити їх юридичну силу.

Депутати місцевої ради як суб’єкти права муніципальної нормотворчої ініціативи

Зазначено, що вплив депутатських фракцій на нормотворчу діяльність районних у місті, міських, районних і обласних рад слід визначати виходячи з того, що їхні депутати обираються за пропорційною системою. Зроблено висновок про те, що депутатські фракції є факультативним елементом внутрішньої організації сільських і селищних рад.

Підкреслено, що чисельність депутатів місцевої ради є важливою умовою для визначення кворуму. Зроблено висновок, що, незважаючи на скорочення депутатського корпусу у порівнянні з радянським періодом, законодавчо встановлена чисельність депутатів представницьких органів МСВ в Україні значно перевищує середньостатистичну чисельність депутатів муніципальних рад у країнах Європи.

Законодавство встановлює два режими роботи депутатів. Найбільш численна група депутатів здійснює свої депутатські повноваження, не пориваючи з виробничими і службовими обов’язками. Значно менша група депутатів працює у місцевих радах на постійній основі. Професіоналізація їхньої роботи сприяє розширенню спектру знань, накопиченню досвіду, розвиткові організаційних здібностей.

Чинне законодавство широко регламентує діяльність такого колективного суб’єкта муніципального процесу як депутатські групи та фракції. Депутати ради для здійснення депутатських повноважень можуть об’єднуватися в зазначені групи та фракції. 

Депутатські фракції наділені правом на пропорційне представництво у постійних і тимчасових комісіях ради, також вони управнені заздалегідь обговорювати кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає або затверджує рада, гарантувати виступ свого представника на пленарному засіданні з кожного питання на засіданні ради, поєднувати зусилля з іншими фракціями для створення більшості або створення опозиції в раді, виконувати інші функції, не заборонені законами України


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 164; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!