Опис дисципліни «Диференціальна психологія»



Nbsp; Навчальна програма та методичні рекомендації                                             з дисципліни  ДИФЕРЕНЦІАЛЬНА ПСИХОЛОГІЯ       для студентів напрямків підготовки: «Психологія»   Освітньо кваліфікаційний рівень: бакалавр Галузь знань: 03001 Суспільно-політичні науки Напрям підготовки: 6.030102     Укладач: кандидат психологічних наук, доцент Чайкіна Н.О.     Полтава  2012 Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка психолого-педагогічний факультет кафедра психології Україна, 36000,  м. Полтава, вул. Остроградського 2, к. 222;  тел. (053-22) 2-94-19     Навчальна програма та методичні рекомендації                                             з дисципліни  ДИФЕРЕНЦІАЛЬНА ПСИХОЛОГІЯ       для студентів напрямків підготовки: «Психологія»   Освітньо кваліфікаційний рівень: бакалавр Галузь знань: 03001 Суспільно-політичні науки Напрям підготовки: 6.030102   Укладач: кандидат психологічних наук, доцент Чайкіна Н.О.     Полтава  2012    ДИФЕРЕНЦІАЛЬНА ПСИХОЛОГІЯ : Навчальна програма та методичні рекомендації для студентів напрямків підготовки «Психологія» / Автор-розробник Н.О.Чайкіна - Полтава, 2012 – 41с.     Наведені опис дисципліни «Диференціальна психологія», її структура, розподіл балів, загальні положення курсу, основні питання лекцій, проблеми для обговорення на практичних заняттях, завдання для практично-лабораторних занять. Розроблені завдання для самостійної та індивідуально-дослідницької роботи студентів. Складені варіанти для модульних контролів та для комплексної контрольної роботи. Укладено бібліографічний довідник, який включає підручники, посібники та наукові видання. Наведені питання для підсумкового контролю засвоєння  знань з курсу.     Рецензенти: професор, кандидат психологічних наук   В.Ф.Моргун доцент, кандидат психологічних наук              І.С.Тодорова     Навчальна програма та методичні рекомендації  затверджені на засіданні кафедри психології протокол № 2 від 04.09.2008 р.   Рекомендовано до друку вченою радою Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка протокол № 8 від 05.03.2008 р.  

Опис дисципліни       «Диференціальна психологія»

 

Предмет: створити науковий фундамент та аналітичний апарат для вивчення природи і джерела індивідуальних відмінностей між окремими індивідами та групами людей; види та прояви цих відмінностей, їх кількісна характеристика, причини та наслідки відмінностей.

 

Мета : надати теоретичні знання і практичний досвід з проблем психології індивідуального розвитку та психологічних особливостей індивідуально-типологічних відмінностей людини, навичок з інтегрованого отримання, відносно різних рівнів індивідуальності, вікових аспектів індивідуального розвитку відмінностей, які подані в єдину концептуально і емпірично непротирічну модель, що допоможе активізувати формування психологічного мислення у практичних психологів.

 

Курс ІІ Семестр ІІІ Напрям, спеціальність, освітньо-кваліфікаційний рівень Характеристика навчальної дисципліни
Кількість кредитів:   -національних: 5   -ЕСТS: 4+1=5 модулів: 3 змістовних модулів: 4 Загальна кількість годин: 162 0301 „Суспільно-політичні науки ”              Бакалавр     спеціальність: 6.030102 „Психологія” Нормативна     Лекцій: 30 годин Практичні: 10 годин Лабораторні: 14 годин Самостійна робота: 54год. Індивідуальна робота: 54год. Форма підсумкового контролю: екзамен

 

Загальні положення

Диференціальна психологія – це галузь психологічної науки. Вона вивчає відмінності між окремими індивідами та групами людей, види та прояви цих відмінностей. Діапазон цих відмінностей різноманітний: від властивостей нервової системи, як фізіологічної основи індивідуальності, до певних типів особистості, темпераменту, характеру. З’ясування реальних механізмів, які формують відмінності між людьми, дозволяє звернутися до природи взаємодії трьох важливих факторів людського життя: генетичної обумовленості, соціальної обумовленості та структур суб’єктивного життєвого досвіду, які диференціюють і інтегрують в процесі розвитку людини вплив природи і соціуму. Зрозуміло, що це лише деякі тренди у вірогідному майбутньому диференціальної психології, які дозволяють побачити найбільш близькі моменти інтеграції знань всередині диференціального аспекту.

 

Мета

    Надати теоретичні та методичні знання з  диференціальної психології; навчити самостійно працювати з науковою літературою; ознайомити з психологічними особливостями індивідуально-типологічних відмінностей людини і навчити інтегровано з’ясовувати, відносно різних рівней індивідуальності, реальні механізми формування цих відмінностей, які включені в систему, кінцеву в своєму генетичному, анатомічному і фенотипічному визначенні, що допоможе активізувати формування психологічного мислення у практичних психологів.

Завдання

    Створити науковий фундамент та аналітико-методичний апарат для вивчення природи і джерела індивідуальних відмінностей між окремими індивідами та групами людей, види та прояви цих відмінностей, їх кількісна характеристика; з’ясувати причини та наслідки цих відмінностей.

                                        Вимоги до засвоєння курсу

Студенти повинні засвоїти:

 · теоретичні і методичні знання з диференціальної психології, досконало

 знати психологію індивідуальних, групових і психологічних відмінностей

 психічних процесів, інтелекту, особистості;

·  психодіагностичне вимірювання людських відмінностей і вміти інтерпретувати

отриманий психодіагностичний матеріал.

 

В результаті вивчення навчальної дисципліни студенти повинні знати:

- специфіку диференціальної психології;

- природу людської індивідуальності;

- універсальну дихотоиію людинознавства: диференціально-психологічний аспект;

- ієрархічну структуру взаємодії зі світом: організм, індивід, індивідуальність,

особистість;

- загальні принципи диференціально-психологічного аналізу;

- традиції інтегрального і формального підходу;

- структуру індивідуальності;

- індивідуальні і інтеріндивідуальні відмінності;

- психологічний вимір людських відмінностей;

- індивідуальну специфіку психічних процесів;

- координати індивідуальності людини;

- стилю людини: способів взаємодії зі світом;

- ієрархічну модель індивідуальності людини; типові зміни суб’єктивної реальності.

 

Вивчаючи дану дисципліну студенти повинні вміти:

- засвоювати теоретичні положення „Диференціальної психології”;

- уточнювати координати індивідуальності людини;

- аналізувати співвідношення здібностей та інтелекту;

- моделювати стиль способів взаємодії зі світом;

- аналізувати особистісні відмінності;

- аналізувати положення людини в контексті ситуації;

- досліджувати типові виміри суб ’ єктивної реальності;

- моделювати професійну компетентність і життєвий успіх особистості;

- прогнозувати напрями диференціальної психокорекції.

 

Опис дисципліни «Диференціальна психологія»

 

Загальна кількість годин:                              162

Загальна кількість кредитів:

o національних                           5

o в ЕCTS                                  4+1=5

Семестр:                                                Ш

Лекції:                                           30 год.

Практичні:                                   10 год.

Лабораторні:                               14 год.

Самостійна робота:                        54 год.

Індивідуальна робота:                  54 год.

Кількість змістовних модулів:       4

Вид контролю:                                          екзамен

 

Методи навчання

 

    Лекції із застосуванням провізор та прикладів.

    Проблемне навчання.

    Пояснювально-ілюстративне.

    Розвивальне.

    Частково пошукове і пошукове.

    Метод стимулювання обов’язку у навчанні.

    Метод контролю і самоконтролю.

Критерії оцінювання знань

 

    Бали за експрес-контроль.

    Бали за активність на практичних заняттях.

    Бали за активність на лабораторних заняттях.

    Бали за виконання самостійної роботи.

    Бали за виконання індивідуально-дослідницького завдання.

    Бали за модульний контроль.

    Бали за підсумковий контроль.

 

90-100 балів відмінно Заслуговує студент, який виявив всебічні, систематичні і глибокі знання навчально-програмованого матеріалу, вміння вільно виконувати всі види робіт, які передбачені програмою, ознайомився з літературою, яка рекомендована програмою. Студент засвоїв взаємозв’язок основних понять психології, виявив творчі здібності у розумінні і використанні навчально-програмового матеріалу.
75-89 балів Добре Заслуговує студент, який виявив повне знання основного навчально-програмового матеріалу, успішно виконує завдання, засвоїв літературу, рекомендовану програмою. Студент здатний до самостійного поновлення знань у ході подальшого навчання і професійної діяльності.
60-74 балів задовільно Заслуговує студент, що виявив знання основного навчального матеріалу в необхідному для подальшого навчання і майбутньої роботи за професією обсязі, справляється з виконанням завдань, передбачених програмою, ознайомлений з літературою. Студент припускається огріхів при відповіді на питання і виконанні завдань, але демонструє спроможність усунути ці огріхи.
35-59 балів незадовільно Виставляється студенту, який виявив прогалини у знаннях основного навчально-програмового матеріалу, припустив ряд принципових помилок у виконанні завдання

Шкала оцінювання

    90-100 - відмінно (А)

    89-83 – дуже добре (В)

     82-75 - добре (С)

    68-74 – задовільно-посередньо (Д)

     67-60 – задовільно-достатньо (Е)

    59 -35 - незадовільно з можливістю повторного складення (FX)

    34-1    - незадовільно з обов’язковим повторним курсом (F)

Рекомендації

Критерії оцінювання опрацьованих змістовних модулів, індивідуальної та самостійної роботи спираються на:

    правильність відповіді на поставлене питання;

    повноту визначення психологічних понять;

    обґрунтованість аналізу представленого психологічного явища;

    розуміння принципів, закономірностей психічного розвитку людини;

    творчий підхід при вирішенні практичних завдань;

    логічний виклад своїх знань та міркувань при відповіді на запитання;

професійну спрямованість на психолого-педагогічну діяльність у самостійній та індивідуальній роботі.

Методичне забезпечення

    опорні конспекти лекцій;

інтерактивний комплекс навчально-методичного забезпечення дисципліни (ІКНМЗД);

ілюстративні матеріали;

завдання для самостійної роботи;

завдання для індивідуальної роботи;

підручники і навчальні посібники.

Ресурси

    нормативна база;

    джерела Інтернет;

    електронні ресурси;

    бібліотеки міста та МБА.

2. Структура навчальної дисципліни „Диференціальна психологія”


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 132; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!