Closed-ended teacher questioning



5) Teacher talk

194Бұл әдіс оқушының немесе топпен бірге сұрақтарға белсенді жауап беруін, проблемаларды шешуін қамтамасыз етеді.

Student-centered method

2) Grammar translation method

3) Audio-lingual method

4) Suggestopedy

5) Direct method

195Ассоциацияның көмегімен берілетін сөздер

1) Идиомалар

2) Кластер

3) Туынды

4) Фразалық етістіктер

5) Күрделі  

196 Ситуацияның шешімін табудағы әркімнің өзінің тағайындалған орны болатын, мазмұнды дамытатын коммуникативтік тәсіл.

1) Рөлдік ойындар

2) Суреттеу

3) Имитация

4) Әңгімелеу

5) Аударма

197Қай сөйлеу әрекетінің түрлері рецептивтік?

1) Жазу және сөйлеу

2) Сөйлеу және тыңдау

3) Жазу және оқу

4) Оқу және сөйлеу

5) Оқу және тыңдау

198Фонетикалық дағдыларды қалыптастыруда дыбыстарды сөздерді айту үшін қолданылатын жаттығудың түрі.

1) Phrasal verbs

Tongue-twisters

3) Interjection

4) Brainstorming

5) Collocation

199Бұл жұмыстың мақсаты сабақ уақытының аздық етуіне байланысты өз бетімен жұмыс істеудің жоспарын құру және ол тілді үйренуде жеке тұлғаның іздену жұмыстары мен нәтижелерінің көрсеткіші болып табылады. 

Portfolio

2) Debate

3) Role play

4) Suggestopedy

5) Kinesthetics

200Түпнұсқалық материалдар қалай аталады?

1) Narration

2) Paragraph

3) Essay

4) Dialogue

Authentic

201BBC радиосы мен телевидениесі қолданатын ағылшын тілінде дыбыстаудың универсалды түрі

1) Convenient pronunciation

American pronunciation

3) Received pronunciation

4) Business pronunciation

5) Academic pronunciation

202Шетел тілін оқытудың жалпы әдістемесі - ... сала:

1) Нақты шетел тіліне тән тіл және сөз құбылыстарын зерттейтін

2) Кез-келген тілді оқыту процесінің заңдылықтарын қарастыратын

3) Ғылыми- зерттеу жұмысын жүргізу тәжірибесімен айналысатын

4) Әр түрлі аймақтар мен мемлекеттерде шетел тілін оқытуды зерттейтін

5) Оқу үдерісінің тиімділігін арттыру мәселесін қарастыратын

203Шетел тілін оқытудың негізгі мақсаты:

1) Екінші тіл тұлғасын дамыту

2) Білім және тәрбие беру мақсатымен оқушыға мақсатты түрде ықпал ету 

3) Қажетті көлемде жалпы және арнайы ақпаратты беру және бекіту

4) Білім, дағды және біліктерді үйрету

5) Оқытудың тәрбиелік сипатта болуы

204Шетел тілін оқыту мақсатының құрамдас бөлігіне ... жатпайды:

1) Коммуникативтік құзыр-қабілетті дамыту

2) Шетел тілін басқа лингво-мәдениетті тану құралы ретінде пайдалану

3) Білім алушының тұлғалық қасиетін қалыптастыру

4) Шетел тілінен қосымша сабақтар жүргізу

5) Жалпы тұлғаны дамыту

205Шетел тілдерін оқытуда жиі қолданылатын әдіс ... болып табылады:

1) Сөйлеу

2) Шығарма

3) Жаттығу

4) Аппроксимация

5) Жазу

206Педагогикалық үдеріс элементтеріне ...... жатпайды:

1) Мақсат

2) Мазмұн

3) Оқу құралдары

4) Оқыту тәсілдері

5) Оқыту уақыты

207Шетел тілін оқыту .... нысаны болып табылады.

1) А) Оқушы

2) Шетел тілінде сөз әрекеті

3) Оқулық   

4) Мұғалім

5) Сынып

208Ойын әрекеті оқыту әдісі болып ... ретінде қолданылады:

1) Міндет

2) Белгілі бір тақырыпты меңгеру

3) Қорытынды бөлім

4) Психологиялық құбылыс

5) Мақсат

209Коммуникативтік бағыттағы жаттығуларды көрсетіңіз:

1) Мәтіндегі етістіктерді өткен шақта қойыңыз

2) Өткізген демалысыңыз туралы айтып беріңіз

3) Предлогтарды қойыңыз

4) Сөйлемдерді берілген сөздермен толықтырыңыз

5) Мәтіндегі етістіктерді осы шақта қойыңыз

210Оқу –әдістемелік кешеннің негізгі құрамдас бөлігіне ... жатпайды:

1) Мұғалімге арналған кітап

2) Оқулық

3) Грамматикадан анықтама кітап

Бейнетаспалар, CD-ROM

5) Білім алушының жұмыс кітабы

211Шетел тілін ұтымды меңгеруде … өте қажетті оқу құралы бола алмайды:

1) Оқулық

2) Үлестірілетін шағын материалдар

3) Лингафондық практикум

4) Бейнефильм

5) Компьютерлік оқу бағдарламасы

212Төмендегі ой тұжырым тілдесіммен байланысты сөздің қай түрін анықтайды:Екі сұхбаттасушыға жататын репликалардың бірігіп толық мазмұн құрауы.

1) Реплика

2) Полилог

3) Рөлдік ойын

4) Диалогтық бірлік

5) Іскерлік ойын

213Жазу техникасын үйретуде қолданылатын қосымша оқу-құралдары:

A) Слайдтар

B) Суреттер

C) Әріптердің дұрыс жазылуын бейнелейтін жазу үлгілері

D) Дыбыс – әріп сәйкестіктерін көрсететін кестелер

E) Сызбалар

214Дыбыстың айтылу бейнесін жасау мақсатымен ... қолданылады:

А) Еліктеу

B) Дыбысты талдау

C) Дыбысты талдай отырып еліктеу

D) Тіл ішіндегі интерференция

E) Контекст

215Дауыстап оқу … қолданылады:

А) Монолог сөзін дамыту үшін

B) Оқып жатқан тілдің дыбыс-әріп ара-қатынас заңдылықтарын түсіну үшін

C) Шолып оқуды дамыту үшін

D) Лексикалық жаттығу ретінде

E) Сөйлеу білігін дамыту үшін

216Сөзге анықтама беру деп ... айтады:

А) Сөздің мағынасын синоним және антонимдер арқылы түсіндіру

B) Суреттерді, заттарды, іс-қимылдарды көрсету

C) Сөздің мағынасын ана тіліне аудару арқылы беру

D) Сөздің мағынасын оқушыға таныс сөздермен жеткізе білу

E) Контекстке сүйене отырып сөздің мағынасын жаңа сөздермен түсіндіру

217Жаңа лексиканы түсіндіру тәсілін таңдау ... байланысты:

А) Сөздің сапалық сипаттамасына

B) Жоспардың түріне

C) Кең қолданыста болу қағидатына

D) Дыбыс- әріп сәйкестігінің заңдылықтарына

E) Тыңдап дыбыстау дағдыларын бақылау түріне

218Грамматикалық материалды түсіндіру тәсілі ... байланысты емес:

А) Оқыту сатысына

B) Грамматикалық материалдың күрделілігіне

C) Грамматикалық құбылыстың сипатына

D) Алдын-ала өткен грамматикалық материалдың сипатына

E) Шетел тілін меңгеру мақсатына

219Грамматикалық құрылымдарды машықтандырудың негізгі кезеңдеріне ... жатпайды:

А) Грамматикалық құбылыстарды таныстыру кезеңі

B) Грамматикалық дағдыларды қалыптастыру

C) Грамматикалық құрылымдарды әр түрлі біліктер құрамында қолдану

D) Сөз біліктерін дамыту

E) Сөздің грамматикалық ерекшеліктерін машықтандыру

220Аудио-мәтінмен жұмыс істеп жатқан кездегі ең маңызды әрекетті анықтаңыз:

A) Мәтінді бірінші рет тыңдағанда қойылатын талап

B) Оқушылардың жалпы білімін белсендіру

C) Орын алатын қиыншылықтардың алдын алу

D) Мәтінді тыңдау

E) Мәтін мағынасын толық түсінуді тексеру

221Сыни ойлау деңгейінде түсініп қабылдау дегеніміз:

A) Жеке сөздерді түсіну

B) Мәтіннің жалпы мағынасын түсіну

C) Мәтінді толық деңгейде түсіну.

D) Мәтінді түсініп, ондағы ақпаратқа баға бере білу

E) Мәтінде айтылған негізгі ой тұжырымдарды түсіну

222 Алдын ала дайындалмаған монологққа үйрету жаттығуын анықтаңыз:

A) Белгілі бір тақырыпқа әңгіме құру

B) Бір тақырыпқа арналған суреттерді сипаттау

C) Өткен тақырыппен байланысы жоқ суреттерді сипаттау

D) Тыңдалған әңгіменің мазмұнын қысқаша бере білу

E) Диалогтың мазмұнын монолог түрінде жеткізу

223Алдын ала дайындалған диалогты үйретуге арналған жаттығуды анықтаңыз:

A) Қойылған сұраққа дәлелді толық жауап беру

B) Сұрақ – жауап ойындарын өткізу

C) Алдын ала дайындықсыз, бірақ бағыттай отыра өткізілетін диалог

D) Пікірталас өткізу

E) Диалог құрылымын өзгерту немесе оны толықтыру

224Сөз әрекетінің ... түрі сөз машығын қамтиды:

A) Жазбаша аударма

B) Тыңдап-түсіну, сөйлеу

C) Тест

D) Жазу

E) Оқу

225Оқудың ... түрі шапшаң оқуды дамыту үшін іске асырылады:

A) Сыныпта оқу

B) Іздене оқу

C) Шолып оқу

D) Таныса оқу

E) Зерттей оқу

226Зерттей оқу ... сипатталады:

А) Қажетті ақпаратты алумен

В) Мәтіннің негізгі мазмұнын білумен

С) Оқығанды толық түсінумен 

D) Мәтіннің негізгі идеясын анықтаумен

Е) Оқыту техникасын жетілдірумен

227Диктант ... тексеру үшін арналады:

A) Сөздердің дұрыс дыбысталуын

B) Сөздердің мағынасын түсінуді

C) Сөздердің грамматикалық формаларын

D) Сөздерді қолдануын

E) Сөздердің емлесін жазылуын

228Суретке жазбаша сипаттама беруге ... жаттығу жатады:

А) Жазба тілге үйрету мақсатымен құрастырылған

B) Жазу техникасына үйрету мақсатымен құрастырылған

C) Емлеге үйрету мақсатымен құрастырылған

D) Ауызша монологқа үйрету мақсатымен құрастырылған

E) Есті дамытуға бағытталған

229Жазу мен емле техникасының дағдылары мен іскерліктерін жетілдіру үшін ... қолданылады:

А) Жазбаша аударма

B) Шығарма

C) Лексикалық жаттығулар

D) Естіп жазу диктанты

E) Аннотация

230Сабақтың кіріспе кезеңінде :

А) Жаңа материал түсіндіріледі

В) Үй тапсырмасы беріледі

С) Машықтану жаттығулары орындалады  

D) Сөз жаттығу ретінде шағын әңгіме – сұхбат жүргізіледі

Е) Жазба жаттығулар орындалады

231Сабақ барысын «жандандыру» үшін мұғалім қолданатын тіл: Кейде оны тіл туралы тіл «тілге арналған тіл» деп атайды.

A) Кез келген шетел тілі

B) Кері байланыс

C) Метатіл

D) Ана тілі

E) Шетел тілі

232Мерзімдік бақылау дегеніміз:

А) Кең көлемде мысалы, тоқсан бойы немесе жарты жыл бойы, оқыған материалды меңгергенін тексеру

В) Әр оқу жылының аяғында дағдылар мен іскерліктерді меңгеруді тексеру мақсатымен жүргізілетін бақылау

С) Тексерудің жүйелі түрінде тексеру – түзету мақсатымен өткізілетін бақылау

D) Белгілі бір тақырыпты өткеннен кейін дағдылар мен біліктерді меңгеру деңгейін анықтайтын тексеру

Е) Лексикалық материалды меңгеру деңгейін анықтайтын тексеру

233Ағымдақ бақылауға ..... жатады:

А) Кең көлемді материалды жүргізілуін бақылау

В) Жүйелік бақылау-түзету функциясын тексерумен байланысты жүргізілуін бақылау

С) Әр оқу жылының аяғында жүргізілетін біліктер мен дағдыларды тексеру

D) Белгілі тақырыпты өткеннен кейін оқушылардың қажетті дағдылар мен біліктерді меңгеруді тексеру

Е) Лексикалық материалдың игерілуін тексеру

234Еуропа кеңесінің шешімімен тілді меңгерудің .... деңгейлік кезеңі анықталған:

A) 4

B) 5

C) 6

D) 3

E) 2

235Шетел тілдерін оқыту әдістемесінің негізгі категорияларының бірі ... болып табылады:

1) Оқытудың прагматикалық мақсаты

2) Жаттығу

3) Әдіс

4) Оқу жоспары

5) Дидактика

236 «Оқу үдерісін ұйымдастыру» ұғымына ... жатпайды:

1) Оқу мақсаты

2) Оқу мазмұны

3) Білім алушының оқу әрекеті

4) Оқу әдістері мен амал-тәсілдері

5) Оқу құралдары.

237Мәдениетаралық – коммуникативтік құзырлық (компетенция) аясында арнайы әдістемелік қағидатқа ... жатпайды:

1) Дискурсивтік қағидат

2) Белсенділік қағидаты

3) Прагматикалық сипаттағы қағидат

4) Интерактивтік негіздегі қағидат

5) Оқу мазмұнының аутентті сипатта болу қағидаты

238Оқыту әрекетін ұйымдастырумен байланысты іскерлікті атаңыз:

1) Әртүрлі режимде жұмыс істей білу (жеке, жұппен, топпен)

2) Салыстыру, жіктеу, топтау, біржүйеге келтіру

3) Хабарламаның негізгі мазмұнын тіркеу                                            

4) Жоспар құру

5) Баяндама жасау

239Шетел тілінен білім берудің мәдениетаралық –коммуникативтік теориясы аясында әдіснамалық қағидатқа ... сәйкес келмейді:

1) Білім беруі саналы түрде іске асыру қағидаты

2) Білім берудің коммуникативтік бағытта болу қағидаты

3) Білім берудің танымдық бағытта болу қағидаты

4) Білім берудің әлеуметтік-мәдени бағытта болу қағидаты

5) Оқушыны оқу үдерісінің субъектісі ретінде бағалау қағидаты

240Сөз әрекетінің рецептивті түріне ... жатады:

1) Тыңдап түсіну

2) Сөйлеу

3) Жазу

4) Дыбыстау

5) Есте сақтау

241Шетел тілін оқытуда көмекші зерттеу әдістердің ішінде ... әдісі белгілі бір уақыт аралығындағы процесті бақылаумен байланысты:

1) Сауалнама

Хронометраж

3) Тестілеу

4) Әңгіме-сұхбат

5) Осциллографикалық талдау

242Жаттығудың шетел тіліндегі сөзді естіп жете түсінуге бағытталмаған түрін анықтаңыз:

1) Тыңдап автордан кейін қайталаңыз.

2) Мәтінді естіп қабылдау кезінде мәтіналды сұрақтарға жауап беріңіз.

3) Оқытушының талап етуі бойынша аудиомәтіннен коммуникативті жағдаятқа сай ақпаратты тауып жазыңыз.

4) Ұсынылған жоспар бойынша аудиомәтіннің қысқаша мазмұнын беріңіз.

5) Мәтінді тыңдай отырып мазмұнын жазып, оны талқылауға дайындалыңыз.

243Шетел тілін оқытудың жеке әдістемесі ... сала:

1) Нақты шетел тіліне тән тіл және сөз құбылыстарын зерттейтін

2) Кез-келген тілді оқыту үдерісінің заңдылықтарын қарастыратын

3) Ғылыми- зерттеу жұмысын жүргізу тәжірибесімен айналысатын

4) Әр түрлі аймақтар мен мемлекеттерде шетел тілін оқытуды зерттейтін

5) Оқу үдерісінің тиімділігін арттыру мәселесін қарастыратын

244Сөз жаттығулары ... мүмкіндік туғызады:

1) Болжау іскерліктерін дамытуға

2) Табиғи сөз сұхбатына көп ұқсас айтылымдарды құра білу іскерліктерін қалыптастыруға

3) Синонимдік құбылыстарды анықтауға

4) Тыңдаған ақпаратты бақылауға

5) Лингвистикалық сипаттағы қиыншылықтарды шешуге

245Төмендегі ой тұжырым бақылаудың қандай функциясын білдіреді: Оқу үдерісінің тиімділігі және субъектілердің іс-әрекетінің нәтижесі туралы мағлұмат беру.

1) Ұйымдастырушылық

2) Мотивациялық

3) Диагностикалық

4) Бағалау

5) Оқыту

246Төмендегі ой-тұжырым оқытудың қандай мақсатына жатады:Тілін оқып жатқан елдің мәдениетімен жақсы таныс болу.

1) Дамыту мақсаты

2) Тәрбиелік мақсат

3) Коммуникативтік мақсат

4) Білім беру мақсаты

5) Стратегиялық мақсат

247Егер компьютер оқу үдерісінде ... ретінде қолданыс тапса, онда ол дидактикалық құрал болып табылады:

1) Оқу құралы

2) Білім алу пәні

3) Білім беру мекемесін басқару компоненті

4) Ғылыми-педагогикалық іс-әрекеттің құралы

5) Педагогикалық басқару жүйесінің компоненті

248Өзіңізді мектеп оқулықтары мәселелеріне арналған педагогикалық конференцияға қатысып отырмын деп есептеңіз. Оқулықтардың сапасын арттыруға байланысты ұсыныстарыңызды ... талаптарды ескере отырып жасаңыз:

1) Төменде аталғандардың барлығы

2) Педагогикалық

3) Әдістемелік

4) Санитарлық- тазалық

5) Психологиялық

249Шетел тілінен білім беру саласының ауызекі тілге үйрету мазмұнын ... құрайды:

1) Тыңдап-түсіну мен сөйлеу

2) Дағдылар мен біліктер

3) Сөздерді аудару

4) Сөйлеудің монолог және диалог түрлеріне арналған жаттығулар

5) Графика, емле, жазба тіл

250Білімді бақылаудың ... әдісі белгілі бір тақырып бойынша реферат жазу, жеке сұхбат жүргізу, басқа білім алушының жұмысына баға беруді қарастырады:

1) Рейтингтік бағалау

2) Компьютерлік тестілеу

Коммуникативтік жобалау

4) Рейтингті-блоктық жүйе

5) Деңгейлік білім беру

251Тіл бойынша сыныптан тыс жұмыста ... интенсивті әдістерге тән тәсілдерді оқытудың ахуалдық негізі, рөлдік ойындар және т.б. кеңінен қолдануға мүмкіндік береді:

1) Ең үздік аудармашылар жарысы

2) Тақырыптық кеш

3) Жыр сүйер қауым үйірмесі

4) Үздік қабырға газетінен жарыс ұйымдастыру

5) Ауызекі тілді дамыту үйірмесі

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 183; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!