В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (1939-1945 рр.)



ПЛАН.

I. Крах Версальсько-Вашингтонської системи. Початок Другої світової війни, її причини, характер та періодизація.

II. Західно-українські землі у контексті радянсько-німецьких договорів 1939 року.

III. Окупація України військами нацистської Німеччини та її союзників.

IV. Рух опору.

V. Звільнення України від нацистських окупантів.

VI. Підсумки та уроки Другої світової війни. Ціна перемоги для України.

 

Література

1. Косик В. Україна і Німеччина у Другій світовій війні.— Львів, 1993.

2. Роєнко В. Друга світова війна. 1939-1945.— К.,1994.

3. Трубайчук АФ. Друга світова війна. Коротка історія.— К.,1995.

4. Чайковський А.С. Невідома війна (Партизанський рух в Україні 1941—1944 рр. мовою документів, очима історика).— К.,1994.

5. Швагуляк М. “Українська карта” (Друга світова війна)// Дзвін.— 1990. — №7.

Фільми: О.Довженко Україна в огні.-1944.

Д.Месхієв Свої (за участю Б.Ступки, С.Гармаша,К.Хабенського)

А.Кудиненко Окупація. Містерії. – Білорусь, 2004р.

Олексій Герман Проверка на дорогах.- 1978.

Світлана Кармаліта. Торпедоносці. 1985.

Док. фільм Війна. Український рахунок. Телеканал 1+1.-2002-2003.

I. Крах Версальсько-Вашингтонської системи.

Початок Другої світової війни, її причини, характер та періодизація.

Версальсько-Вашингтонська система договорів, підписаних після Першої світової війни, передбачала збереження і зміцнення загаль­ного миру та безпеки, непорушності кордонів, загального роззбро­єння. Проте ця система не змогла врятувати світ від Другої світової війни.

У Другій світовій війні брали участь понад 60 держав, на території яких проживало 80% населення Землі. Бойові дії точились в Європі, Азії, Африці, Океанії на площі 22 млн. кв. км. За роки війни в армії воюючих держав було мобілізовано 110 млн. чоловік.

За різними підрахунками на фронтах загинуло від 50 до 67 млн. чоловік, 90 млн. було поранено, близько половини загиблих ста­новило мирне населення. Матеріальні витрати складали 4 трлн. дол.

Які ж причини цієї війни?

По-перше, несправедливість Версальсько-Вашингтонської системи, що поставила багато народів у принизливе становище, сприяла приходу до влади сил, які прагнули реваншу, нового переділу світу. Найбільшою мірою це виявилось у політиці Німеччини, Італії та Японії.

По-друге, економічна криза 30-х років загострила суперечності між країнами світу, що позбавило їх можливості об'єднати зусилля в боротьбі за збереження миру. Фактично було зруйновано всю систему безпеки, створену у 20-ті роки.

По-третє, розв'язанню війни сприяла політика урядів Англії і Франції, спрямована на “умиротворення” агресора, а також “ізоляція США”, які, прийнявши закон про нейтралітет, фактично самоусуну­лись від впливу на розвиток подій у світі.

По-четверте, не останню роль відіграв СРСР, який, підписавши пакт про ненапад з Німеччиною і таємний протокол до нього, відкрив шлях Німеччині для нападу на Польщу.

Агресивні держави прагнули розширення власних територій, завоювання ринків збуту та джерел сировини. З їхнього боку війна була загарбницькою. Для країн, які зазнали агресії і які були окуповані, війна була справедливою. Найбільш складно визначити характер війни стосовно Радянського Союзу. У період з 17 вересня 1939 р. по 22 червня 1941 р. він сам виступав у ролі агресора, приєднавши до себе значні території, які належали на той час Польщі, Румунії, Фінляндії, а також Прибалтику. Але після нападу Німеччини СРСР виніс на собі основний тягар боротьби з нацизмом і тоді війна для нього прийняла справедливий характер, для радянського народу це була Велика Вітчизняна війна.

Стосовно періодизації, то сучасні вчені виокремлюють три великі етапи війни:

— Перший етап — 1 вересня 1939 р.— 19 листопада 1942 р. Стратегічна ініціатива належить агресивним державам. Німеччина, Італія, Японія та їх союзники зуміли оволодіти стратегічними територіями в Європі, Африці, Азії та в Океанії.

— Другий етап — 19 листопада 1942 р.— 8 травня 1945 р. Стратегічна ініціатива повністю переходить до країн антигітлерівської коаліції, війська яких розгромили війська Німеччини і її союзників у Європі та змусили їх капітулювати.

— Третій етап — 9 травня 1945 р.— 2 вересня 1945 р. Завершення війни на Тихому океані і розгром мілітаристської Японії. Кінець другої світової війни.


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 212; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!