Розділ VI. Країни Європи та Північної Америки в новітній час



Історія міжвоєнного часу.

Великобританія в 1918–1939 рр. Економічне та політичне становище країни після Першої світової війни. Великобританія в період стабілізації (1923–1929 рр.). Світова економічна криза 1929–1933 рр. та її наслідки для Великобританії. Зовнішня політика Великобританії напередодні війни.

Франція в 1918–1939 рр. Соціальний рух у перші повоєнні роки. Стан французької економіки в період стабілізації (20-ті роки ХХ ст.). Суспільно-політичне становище Франції в роки світової економічної кризи (1929–1933 рр.). Франція в 30-х роках ХХ ст.

Німеччина в 1918–1939 рр. Листопадова революція 1918 р. та її наслідки. Версальський мир. Прийняття Веймарської конституції 1919 р. Поява нацизму в Німеччині. Світова економічна криза (1929–1933 рр.) та її вплив на Німеччину. Прихід до влади нацистів. Внутрішня та зовнішня політика гітлерівської Німеччини в 1933–1939 рр.

Італія в 1918–1939 рр. Прихід до влади фашистів та становлення фашистської диктатури. Зовнішня політика італійського фашизму. Іспанія в 1918–1939 рр. Соціально-економічний і суспільно-політичний розвиток Іспанії в 1918–1923 рр. Проголошення республіки. Заколот генерала Ф. Франко та початок громадянської війни. Позиції великих європейських держав щодо громадянської війни в Іспанії.

США в 1918–1939 рр. Підсумки Першої світової війни для США. Повоєнне становище. Світова економічна криза (1929–1933 рр.) та її наслідки для США. Президентські вибори 1932 р. та прихід до влади Ф. Рузвельта. “Новий курс” Ф. Рузвельта. Зовнішня політика США в 30-х роках ХХ ст.

СРСР в 1918–1939 рр. Прихід більшовиків до влади. Національна політика більшовиків та створення СРСР. Самостійницькі течії в Україні та Грузії (1923-1924 рр.). Політика коренізації та її наслідки. Радянський Союз в роки НЕПу. Розвиток освіти, науки та культури в 20-і рр. Індустріалізація та проведення колективізації сільського господарства. Політичний режим та зовнішня політика СРСР в 30-і р. Конституція СРСР 1936 р. Репресії як інструмент тоталітарного режиму. Культ особи Сталіна.

 

Друга Світова війна.

Передумови, причини, характер, періодизація Другої світової війни. Хронологія Другої світової війни та характеристика її основних етапів. Капітуляція Німеччини та Японії. Потсдамська та Ялтинська конференція: умови післявоєнної перебудови світу. Нюрнберзький та Токійський процеси. Сан-Францизька конференція та утворення ООН.

 

Європа та США у другій половині ХХ – на початку ХХІ ст.

Міжнародні відносини в 1945–1991 рр. Становлення двох курсів у міжнародній політиці після Другої світової війни. Створення та діяльність ООН у перші повоєнні роки. Післявоєнне мирне врегулювання в Європі. Початок “холодної війни” та посилення протистояння між двома наддержавами. Створення НАТО, ЄЕС, Організації Варшавського договору(ОВД), Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ). Югославсько-радянський конфлікт 1948–1953 рр., його вплив на міжнародні відносини. Корейська війна (1950–1953 рр.). Міжнародні відносини у другій половині 1950-х – першій половині 1970-х років. Карибська криза. В’єтнамська війна (1965–1973 рр.). Арабо-ізраїльські війни в контексті радянсько-американського протистояння. Міжнародна розрядка в першій половині 1970-х років та її значення для формування міжнародних відносин. Поворот від розрядки до нового витка напружень в радянсько-американських відносинах другої половини 1970-х – першої половини 1980-х років. Перебудова в СРСР та її вплив на розвиток радянсько-американських відносин. Агресія Іраку проти Кувейту. Операція «Буря в пустелі».

Внутрішня та зовнішня політика консервативних урядів М. Тетчер, Дж. Мейджора (1979–1997 рр.). Тетчеризм. Повернення лейбористів до влади. Великобританія на рубежі ХХ — ХХІ ст.

Соціально-економічний і суспільно-політичний устрій Французької республіки після Другої світової війни. Конституція 1946 р. та проголошення Четвертої республіки (1946–1958 рр.). Прихід до влади Ш. де Голля та проголошення П’ятої республіки. Соціально-економічний і суспільно-політичний розвиток Франції на рубежі ХХ–ХХІ ст.

Економічне та політичне становище Німеччини після поразки у Другій світовій війні. Формування партійно-політичної структури в Західній та Східній Німеччині. Розкол Німеччини, створення ФРН і НДР. Об’єднання Німеччини. Соціально-економічне та суспільно-політичне становище Німеччини наприкінці ХХ — на початку ХХІ ст.

Соціально-економічне та суспільно-політичне становище США після Другої світової війни. Внутрішня і зовнішня політика Г. Трумена. Доктрина “звільнення від комунізму”. Маккартизм. “Рейганоміка”. Активізація зовнішньої політики США в 80-х роках ХХ ст. Соціально-економічний і суспільно-політичний розвиток США на рубежі ХХ — ХХІ ст.

СРСР в післявоєнні роки. Відбудова народного господарства. Міжнародне становище та зовнішня політика Радянського Союзу. Створення атомної зброї. Духовне, культурне та суспільно-політичне життя. Політичний режим в останні роки життя Сталіна. Хрущовська “відлига” в СРСР 1953-1964 рр. Розвінчання культу особи Сталіна. Суспільно-політичне життя країни. Карибська криза.

Радянський Союз в 1964-1985 рр. Створення топливно-енергетичного комплексу. Науково технічна революція. Розвиток народного господарства країни в 70-і та першій половині 80-х рр. БАМ. Суспільно-політичне і духовне життя в СРСР. Освіта та наука. Соціальний захист. Розвиток культури. Радянський Союз на міжнародній арені. Політика “розрядки” в 70 рр.

Перебудова в СРСР та її результати. Перебудова політичної системи і економічні новації. Громадські рухи та перехід до багатопартійності. Концепція “нового політичного мислення” і її реалізація. Поглиблення міжнаціональних проблем. Серпневий путч 1991 р. Розпад СРСР.

Країни Центральної та Південно-Східної Європи у другій половині ХХ — на початку ХХІ ст. Соціально-економічні перетворення в країнах Центральної та Південно-Східної Європи в повоєнний період та їх наслідки. Соціально-економічний і суспільно-політичний розвиток Польщі, Чехії, Словаччини, Угорщини, Румунії, Болгарії, країн Балтії, Білорусі в 90-х роках ХХ — на початку ХХІ ст. Розпад Югославії. Особливості соціально-економічного та суспільно-політичного розвитку нових держав колишньої Югославії.

Світ в кінці ХХ – на початку ХХІ ст. Основні тенденції політичного, соціального, економічного, культурного розвитку. Виклики сучасному світу: екологія, голод, тероризм, ядерна безпека.

 


Дата добавления: 2018-09-20; просмотров: 368; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!