Розділ V. Нова історія Західної Європи та Північної Америки



Революції ранньої нової доби та їх наслідки.

Передумови, причини та характер англійської революції середини XVII ст. Протекторат Олівера Кромвеля. Реставрація Стюартів у 1660 р.: внутрішня та зовнішня політика. «Славетна революція» 1688 р. і встановлення в Англії конституційної монархії.

Економічний, соціальний та політичний розвиток англійських колоній в Північній Америці XVII – XVIII ст.ст. Передумови, причини та характер війни за незалежність у Північній Америці. Початок воєнних дій. Проголошення незалежності англійських колоній. Бойові дії в 1776–1783 роках. Утворення США. Прийняття конституції 1787 р.

Передумови та причини Великої Французької революції. Французьке просвітництво. Декларація прав людини і громадянина 1789 р. Конституція 1791 р. Встановлення Якобінської диктатури: внутрішня та зовнішня політик. Термідоріанський переворот 27 липня 1794 р. Переворот 18 брюмера (9 листопада 1799 р.) та прихід до влади Наполеона Бонапарта. Наслідки та історичне значення Великої Французької революції.

Міжнародні відносини нового часу.

Європейські країни після Тридцятилітньої війни (1618–1648 рр.). Дипломатія другої половини XVII ст. Війна європейської коаліції проти Османської імперії (1683–1699 рр.). Північна війна (1700–1721 рр.). Війна за іспанську спадщину (1701– 1714 рр.). Війна за австрійську спадщину (1740–1748 рр.). Семилітня війна (1756–1763 рр.). Зовнішня політика Росії у середині – другій половині XVIII ст. (російсько-турецькі війни; розподіли Польщі; участь в антифранцузьких коаліціях).

Війна американських колоній за незалежність та позиція європейських країн.

Міжнародні відносини часів Французьскої революції та наполеонівських війн. Віденський конгрес та нова система договорів. Зовнішня політика американського уряду в першій половині ХІХ ст. Доктрина Монро.

Основні етапи міжнародних відносин у ХІХ ст. Політичне становище німецьких держав після наполеонівських війн. Утворення Німецького союзу. Політика Бісмарка щодо об’єднання Німеччини. Франко-німецька війна й утворення Німецької імперії.

Австро-італо-французька війна 1859 р. Похід “Тисячі” Д. Гарібальді та створення Італійського королівства. Утворення Австро-Угорщини.

Міжнародне становище та основні напрямки зовнішньої політики Росії в XIX ст. (Росія та Франція; східне питання).

Колоніальна політика Великобританії. Англо-бурська війна. Ірландське питання. Колоніальна політика Німецької імперії на рубежі ХІХ — ХХ ст. Американо-іспанська війна 1898 р. та її наслідки.

Утворення Троїстого Союзу. Франко-російські та франко-англійські договори. Європа і Балканські кризи 1908-1913 рр. Підготовка Першої світової війни. Причини, характер та учасники Першої світової війни. Стратегічні плани сторін напередодні Першої світової війни. Вступ США у війну. Брестський мирний договір, його вплив на перебіг подій у Першій світовій війні. Поразка Німеччини та її союзників. Наслідки Першої світової війни.

 

Соціальний та економічний розвиток Європи в XVIII – ХІХ ст.

Промисловий переворот XVIII ст. у Великій Британії: перехід від мануфактур до фабрик. Аграрна політика та соціальні зміни в англійському суспільстві. Розвиток науки та техніки. «Нова мораль» та положення робочих в XVIII ст. Соціально-економічний розвиток Англії в першій половині ХІХ ст. Парламентська реформа 1832 р. Чартистський рух. Економічне піднесення Англії в 50–60-х рр. ХІХ ст.

Соціально-економічний і суспільно-політичний розвиток Франції в XVIII ст. Особливості промислового перевороту у Франції. Липнева революція 1830 р. у Франції та її наслідки. Причини та початок революції у Франції 1848–1849 рр. Повалення монархії Луї-Філіппа та проголошення Другої республіки.

Катерина II та її політика. „Освічений абсолютизм”: теоретичні питання та суспільно-політична думка у ІІ половині XVIII ст. Соціальна структура та економічний розвиток держави у середині – II половині XVIII ст. Реформи Олександра I, урядовий конституціоналізм. Консерватизм Миколи І. Реформи 60-70-х років XIX ст., особливості пореформеного розвитку Росії. Імператор Олександр ІІ. Темпи, характер та особливості розвитку російського капіталізму у пореформений період, типи аграрної еволюції, промисловий переворот. Суспільно-політичні та визвольні рухи у ІІ половині ХІХ ст. Перша російська революція 1905-1907 рр. Маніфест 17 жовтня 1905 р. Зміни в політичної системі, Державна Дума: політичний склад, еволюція, діяльність.

Лютнева революція 1917 р. в Росії. Проблеми періодизації революційних подій 1917 р., оцінка у історіографії. Повалення царату, формування Тимчасового уряду, Петроградської Ради робітничих та солдатських депутатів, Тимчасового комітету Державної Думи. Двовладдя. Політична еволюція радикальних партий (есери, меншовики, більшовики).

Розвиток капіталізму в Німеччині в першій половині ХІХ ст. Соціально-економічний і суспільно-політичний розвиток Німецьких держав у 50–60-х роках ХІХ ст.

Особливості соціально-економічного та суспільно-політичного розвитку США у першій половині ХІХ ст. Становлення двопартійної системи. Громадянська війна в США (1861–1865 рр.)

Соціально-економічний розвиток Великої Британії, Франції, Росії, Німеччини, Австро-Угорщини в останній чверті ХІХ — на початку ХХ ст.

 

 


Дата добавления: 2018-09-20; просмотров: 330; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!