Основні вимоги до магістерської роботи



НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМ. М.П. ДРАГОМАНОВА

 

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИКОНАННЯ КВАЛІФІКАЦІЙНОЇ РОБОТИ

ОСВІТНЬО-КВАЛІФІКАЦІЙНОГО РІВНЯ „МАГІСТР”

ЗІ СПЕЦІАЛЬНОСТІ „ПОЛІТОЛОГІЯ”

 

 

Київ 2012


Підготовлено : доцент кафедри політичних наук, кандидат політичних наук                       Радченко Л.М.

 

 

 

Затверджено на засіданні кафедри політичних наук протокол № 9 від 14 грудня 2011 року.

 

Методичні рекомендації містять теоретичні основи і практичні рекомендації щодо методики, організації та технології написання магістерської роботи.
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Науково-дослідна діяльність – це інтелектуальна праця, яка спрямована на здобуття знань, формування вмінь і навичок аналітичного і самостійного мислення.

Мета даної методичної розробки – висвітлити теоретичні основи і практичні рекомендації щодо методики, технології та організації написання магістерської роботи.

У рекомендаціях докладно подаються етапи науково-дослідної діяльності, розглядається коло основних проблем, пов'язаних із забезпеченням результативності та об'єктивності наукової діяльності: вибір напряму й теми наукового дослідження, пошук, накопичення і обробка наукової інформації, визначення об'єкта і предмета, методології дослідження, гіпотези і програми її перевірки, оформлення результатів наукової діяльності у вигляді магістерських робіт.

Рекомендації викладено відповідно до діючих нормативних стандартів Міністерства освіти і науки України, що регламентують підготовку магістрів.

У методичних рекомендаціях використано досвід кафедр НПУ ім. М.П. Драгоманова щодо підготовки і написання магістерських робіт. Дотримання наведених вказівок до написання магістерської роботи допоможе студентам уникнути помилок, для виправлення яких потребуватиме додаткових зусиль і невиправданої затрати часу.


1.ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Магістерська робота — це самостійна науково-дослідна робота, яка виконує кваліфікаційну функцію, тобто готується з метою публічного захисту і отримання академічного ступеня магістра. Магістерська робота, з одного боку, має узагальнюючий характер, оскільки є своєрідним підсумком підготовки магістра, а з іншого – є самостійним, оригінальним науковим дослідженням студента. Основне завдання її автора – продемонструвати рівень своєї наукової кваліфікації, уміння самостійно здійснювати науковий пошук і вирішувати конкретні наукові завдання.

Мета написання магістерської роботи.

• систематизувати і поглибити теоретичні та практичні знання з обраної спеціальності й спеціалізації, навчитись застосовувати їх при розв'язанні конкретних завдань;

• осягнути існуючі політологічні проблеми і навчитися розв'язувати їх;

• оволодіти методикою дослідження, узагальнення та логічного викладу матеріалу;

• розвинути вміння самостійно вивчати й узагальнювати науково-теоретичні джерела і практичний аспект політологічних проблем.

Загальні вимоги до магістерської роботи: цілеспрямованість, об'єктивність, чітка логічність і послідовність побудови роботи і викладу матеріалу, глибина дослідження та повнота висвітлення питань, переконливість аргументації викладених думок, точність і стислість формулювань, конкретність викладу матеріалу, обґрунтованість висновків і рекомендацій, правильне оформлення роботи.

 

Вибір та затвердження теми магістерської роботи.

Тематика дипломних робіт складається провідними викладачами кафедри і затверджується на першому в навчальному році засіданні.

Орієнтовні напрями магістерських робіт з політичних наук наступні:

1. Історія і теорія політичної науки.

2. Політичні інститути і процеси.

3. Політична культура ті ідеологія.

Зазначений перелік є узагальненим і не вичерпним. Студенти можуть самостійно сформулювати тему магістерської роботи і з відповідним обґрунтуванням подати заяву про її затвердження завідувачу кафедри.

Студенти стаціонарної форми навчання мають визначитись щодо теми магістерської роботи до 30 жовтня поточного навчального року. Наукового керівника магістерської роботи студента стаціонарної форми навчання кафедра призначає до 15 листопада. Термін затвердження тем і наукових керівників студентам заочної форми навчання визначено графіком навчального процесу заочної форми навчання, але не пізніше ніж за півроку (див. дод. А).

При виборі теми необхідно враховувати, що в межах однієї форми навчання, як правило, не допускається виконання магістерської роботи за однією і тією ж темою двома чи більше студентами.

Після вибору теми магістерської роботи студент подає заяву на ім'я завідувача кафедри, в якій просить затвердити цю тему. При цьому, якщо тема магістерської роботи є в затвердженому кафедрою переліку, обґрунтовувати свій вибір студентові не потрібно (див. дод. Б). Якщо ж студент формулює тему магістерської роботи самостійно, він має навести конкретні мотиви свого вибору — робота над темою в межах наукових студентських досліджень, теоретичний інтерес до теми, зв'язок теми з професійною діяльністю, можливість використання додаткових джерел тощо.

В окремих випадках, зумовлених винятковим збігом обставин (стажування за кордоном, перехід на іншу роботу тощо), допускається зміна чи уточнення затвердженої теми магістерської роботи.

Основні вимоги до магістерської роботи

Магістерська робота виконується українською мовою. У виняткових випадках, за погодженням із завідувачем кафедри та з письмового дозволу директора інституту, магістерська робота може бути виконана іншою мовою. При цьому на титульній сторінці назва зазначається українською мовою і мовою виконання магістерської роботи (див. дод. В).

Обсяг

Згідно з вимогами до обсягу магістерської роботи оптимальним вважається обсяг до 100 друкованих сторінок.

Рекомендовані орієнтири стосуються основного тексту магістерської роботи і не поширюються на список використаних джерел і додатки.

Допускаються відхилення від зазначених орієнтирів у межах 20 %. Якщо обсяг магістерської роботи перевищує ці межі, рецензент може відмітити це як її недолік. Якщо обсяг магістерської роботи менший від 50 сторінок та така робота, як правило, не допускається до захисту.

Структура роботи

Обов'язкові складові магістерської роботи:

1. Зміст роботи. Включає вступ, розділи і підрозділи основної частини, висновки, список використаних джерел (див. дод. Г).

2. Вступ. Студент обґрунтовує актуальність обраної теми магістерської роботи, визначає об’єкт, предмет, мету та завдання дослідження, методологічну базу, у загальних рисах характеризує ступінь дослідженості даної теми, використані джерела. Орієнтовний обсяг вступу становить дві – чотири сторінки.

Об’єктом дослідження є вся сукупність відносин різних аспектів теорії й практики науки, яка слугує джерелом необхідної для дослідника інформації.

Предмет дослідження – це лише ті суттєві зв’язки та відносини, які підлягають безпосередньому вивченню в даній роботі, є головними, визначальними для конкретного дослідження. Таким чином, предмет дослідження є вужчим за об’єкт.

Об’єктом виступає те, що досліджується, а предметом – те, що в цьому об’єкті має наукове пояснення. Визначаючи об’єкт, треба дати відповідь на запитання: що розглядається. Предмет же визначає аспект розгляду, дає уявлення про зміст об’єкта дослідження, про те, які нові властивості, аспекти і функції об’єкта розкриваються.

Мета дослідження повязана з об’єктом і предметом дослідження, а також з його кінцевим результатом і шляхом його досягнення. Кінцевий результат дослідження передбачає вирішення студентами проблемної ситуації, яка відображає суперечність між типовим станом об’єкта дослідження в реальній практиці й вимогами суспільства до його більш ефективного функціонування.

Наявність поставленої мети дослідження дозволяє визначити його завдання:

- вирішення певних теоретичних питань, які входять до загальної проблеми дослідження (наприклад, виявлення сутності понять, явищ, процесів, подальше вдосконалення їх вивчення, розробка ознак, рівнів функціонування, критеріїв ефективності, принципів та умов застосування тощо);

- глибоке вивчення практики розв’язання даної проблеми, виявлення її типового стану, недоліків і труднощів, їх причин;

- обгрунтування необхідної системи заходів щодо вирішення даної проблеми;

- експериментальна (за необхідності) перевірка запропонованої системи заходів щодо відповідності її критеріям оптимальності, тобто досягнення максимально важливих у відповідних умовах результатів розв’язання цієї проблеми за певних витрат часу й зусиль.

Під час наукового пошуку необхідно з’ясувати стан вивченості обраної теми сучасною наукою, щоб не повторювати в роботі загальновідомих істин, більш конкретно й точно визначити напрями та основні розділи свого дослідження.

3. Основна частина. Змістовно розкриваються питання, що становлять предмет дослідження. Складається з двох-трьох розділів; І розділ висвітлює теоретичні засади теми, аналізується зміст обраної теми, різні погляди на дану проблему й висвітлюється власне її розуміння. Обсяг – 10-12 сторінок. Наступні розділи всебічно аналізують досліджувану проблему й пропонуються шляхи її розв’язання. Всі структурні елементи роботи мають бути взаємопов’язаними.

4. Висновки. Включають основні підсумки виконаного дослідження (переважно в теоретичному плані), а також практичні пропозиції та рекомендації щодо вдосконалення, здійснення організаційно-технічних заходів, створення чи вдосконалення методики досліджень тощо. Обсяг 2-3- сторінки.

5 Список використаних джерел. Наводяться лише ті джерела, на які зроблено посилання в магістерській роботі. При цьому мають бути дотримані певні правила щодо назви джерел і послідовності їх розміщення у списку.

Розділи і підрозділи повинні мати заголовки. Заголовки структурних елементів магістерської роботи і заголовки розділів розташовують посередині рядка і друкують великими літерами (крапку в кінці назви не ставлять).

Відстань між рядками заголовка, а також між двома заголовками має бути такою, як у тексті.

Після назви розділу, підрозділу, а також пункту й підпункту в нижній частині сторінки має бути щонайменше два рядки тексту.

Нумерація сторінок магістерської роботи

Сторінки магістерської роботи слід нумерувати арабськими цифрами, додержуючись наскрізної нумерації впродовж усього тексту роботи. Номер сторінки проставляють у правому верхньому куті сторінки без крапки.

Титульну сторінку включають до загальної нумерації сторінок магістерської роботи, але номер сторінки на ній не ставлять.

Ілюстрації й таблиці, розміщені на окремих сторінках, включають до загальної нумерації сторінок магістерської роботи.

Нумерація розділів, підрозділів, пунктів, підпунктів

Розділи, підрозділи, пункти, підпункти магістерської роботи слід нумерувати арабськими цифрами. Розділи магістерської роботи повинні мати порядкову нумерацію в межах викладу суті змісту і позначатись арабськими цифрами без крапки, наприклад 1, 2, 3 і т. д.

Підрозділи магістерської роботи повинні мати порядкову нумерацію в межах кожного розділу. Номер підрозділу складається з номера розділу і порядкового номера підрозділу, відокремлених крапкою. Після номера підрозділу крапку не ставлять, наприклад 1.1, 1.2 і т. д.

Якщо розділ або підрозділ складається з одного пункту або пункт складається з одного підпункту, його також нумерують.

Таблиці

Таблицю слід розташовувати безпосередньо після тексту, в якому вона згадується вперше або на наступній сторінці, або в «додатках». На всі таблиці мають бути посилання в тексті роботи.

Таблиці слід нумерувати арабськими цифрами в межах розділу, за винятком таблиць, що наводяться в додатках. Номер таблиці складається з номера розділу і порядкового номера таблиці, відокремлених крапкою, наприклад: таблиця 2.1 — перша таблиця другого розділу.

Таблиця може мати назву, яку друкують з великої літери і розміщують над таблицею. Назва має бути стислою і відбивати зміст таблиці.

Переліки

У разі потреби переліки можуть бути наведені всередині пунктів або підпунктів. Перед переліком позицій ставлять двокрапку.

Перед кожною позицією переліку слід ставити малу літеру української абетки з дужкою або, не нумеруючи, дефіс (перший рівень деталізації). Для подальшої деталізації переліку слід використовувати арабські цифри з дужкою (другий рівень деталізації).

Приклад оформлення переліку:

В наш час вчені вказують на наявність наступних компонентів державної безпеки на світовій арені:

а) політичних, які передбачають дії держави щодо збереження національного суверенітету і неприпустимого обмеження іншими країнами своїх життєвих інтересів;

б) економічних, спрямованих на зміцнення міждержавних зусиль, кооперацію, інтеграцію з іншими країнами для реалізації соціально-економічних і гуманітарних програм. ...

Переліки першого рівня деталізації друкують малими літерами з абзацного відступу, другого рівня — з відступом відносно розташування переліків першого рівня.

Посилання

Посилання в тексті магістерської роботи на джерела слід зазначати порядковим номером за списком використаної літератури, відокремленими двома квадратними дужками, наприклад: у працях [1-7]. Припускається наводити посилання на джерела у зносках. При цьому оформлення посилання має відповідати його бібліографічному опису за списком використаних джерел із зазначенням номера. Наведемо приклад.

У тексті: "...в силу цього артикуляція владно значимих інтересів, як правило приводить до виникнення декількох різних позицій” [7]

У списку використаних джерел:

7. Політологічний енциклопедичний словник /За ред.Ю.С.Шемшученка, В.Д.Бабкіна. - К. : Генеза, 1997. – С.100.

При посиланнях на розділи, підрозділи, пункти, підпункти, ілюстрації, таблиці, додатки зазначають їх номери. Наприклад: "...у розділі 4...", "...дивись 2.1...".

Додатки

Додатки слід оформлювати у вигляді окремої частини, розташовуючи їх у порядку появи посилань на них у тексті магістерської роботи.

Кожний додаток повинен починатися з нової сторінки, мати заголовок, надрукований посередині рядка з великої літери. В правому верхньому куті сторінки над заголовком з великої літери (курсивом) повинно бути надруковано слово "Додаток" і велика літера, що позначає додаток.

Додатки слід позначати послідовно великими літерами української абетки, за винятком літер Е, Є, З, І, Ї, Й, О, Ч, Ь. Наприклад: додаток А, додаток Б тощо. Один додаток позначається "дод. А". Додатки повинні мати спільну зроботою наскрізну нумерацію сторінок.

Крім обов'язкових елементів магістерська робота може включати як додатки витяги з нормативних актів, копії документів, зразки анкет, за якими виконувалось узагальнення практики, дані соціологічних досліджень, таблиці, схеми тощо.

 


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 306; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!