Нормативно-правове забезпечення техногенної та екологічної безпеки.



Право — це система загальнообов`язкових, формально визначених, установлених чи санкціонованих державою, гарантованих правил поведінки, що тісно між собою зв’язані та регулюють суспільні відносини між людьми в інтересах певної частини населення в соціально неоднорідному суспільстві.

Ознаки права:

- право – це система правових норм;

- це – правила поведінки загального характеру;

- ці правила мають загальнообов`язковий характер;

- вони тісно пов`язані між собою, діють у єдності.

Правові норми, які регулюють найрізноманітніші відносини в різних суспільних сферах, утворюють не хаотичну сукупність, а певну систему, яка характеризується внутрішньою узгодженістю та єдністю. Це проявляється в несуперечності норм, що видаються органами різного рівня. Якщо розглядати систему права безпосередньо у сфері цивільного захисту, то необхідно зазначити, що системою права у даній сфері суспільних відносин є структурно врегульована сукупність правових норм, які регулюють чи можуть регулювати відносини, що виникають у сфері цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного та військового характеру, визначають повноваження органів виконавчої влади та інших органів управління, порядок створення і застосування сил, їх комплектування, проходження служби, а також гарантії соціального і правового захисту особового складу органів та підрозділів цивільного захисту. Вказані норми складають галузі права, які є основними структурними елементами системи права.

Поняття цивільного захисту має дуже широкі межі і охоплює цілий ряд заходів спрямованих на запобігання та ліквідацію надзвичайних ситуацій, які загрожують життю та здоров’ю людей, завдають матеріальних збитків у мирний час і в особливий період. До таких заходів відносяться організаційні, інженерно-технічні, санітарно-гігієнічні, протиепідемічні та інші.

       Враховуючи складність та велику кількість напрямків діяльності і виконання різноманітних заходів у сфері цивільного захисту, вважаю за доцільне системно розглянути нормативно-правові акти щодо запобігання і ліквідації надзвичайних ситуацій.

       Систематизувати нормативні документи у сфері цивільного захисту можна по різному. Це можна зробити виходячи з юридичної сили документів, в яких містяться відповідні правові норми (Конституція, Закони, Кодекси, Постанови, Укази і т.д.); виходячи з розподілу вказаних документів на такі, які направлені на запобігання надзвичайних ситуацій або ж на їх безпосередню ліквідацію; виходячи з їх розподілу на такі, що мають загальний або ж внутрівідомчий характер тощо.

Правовою основою цивільного захисту є Конституція України, цей Кодекс, інші закони України, а також акти Президента України та Кабінету Міністрів України (ст. 3 КЦЗ України).

       Основний закон держави закріплює загальні положення у сфері цивільного захисту. Згідно зі ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найбільшою соціальною цінністю. В ст. 27 Конституції України зазначено, що кожна людина має невід’ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов’язок держави – захищати життя людини. Також у Конституції, а саме в ст. 50, зазначено, що кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація ніким не може бути засекречена. Відповідно до п. 31 ст. 85 Конституції України, до повноважень Верховної Ради України належить затвердження протягом двох днів з моменту звернення Президента України указів про введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях, про загальну або часткову мобілізацію, про оголошення окремих місцевостей зонами надзвичайної екологічної ситуації.

Президент України, відповідно до п. 21 ст. 106 Основного закону держави, приймає у разі необхідності рішення про введення в Україні або в окремих її місцевостях надзвичайного стану, а також оголошує у разі необхідності окремі місцевості України зонами надзвичайної екологічної ситуації – з наступним затвердженням цих рішень Верховною Радою України.


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 138; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!