Залежність рубок догляду від віку та породи



Види рубок догляду

Вік насадження

Хвойних

Листяних

Дуб,ясен,клен, насіннєвого пох.-ння першої генерації

інші                        дуб,ясен,бук,клен,порослевого

Пох.-ння і послід генерації

41 рік і більше Менше 40 років
Освітлення Прочистки Прорідження прохідні До 10 11-20 21-40 41-і більше До10 11-20 21-41 41-і більше До10 11-20 21-30 31-і більше    До 5 6-10 11-20 21-і більше

 

   Для всіх насаджень застосовується метод рубок догляду,включаючи в себе принципи верхового і низового догляду в основі даного способу класифікація дерев на три категорії: І-кращі або цільові; ІІ- допоміжні (корисні); ІІІ- підлягаючі вирубуванню

  Під час проведення рубок вирубуються дерева третьої категорії.

  До кращих дерев відносяться тільки здорові дерева які мають повно деревний добре очищений від сучків стовбур,сформовані крони,добре укорінені відповідним умовам місце розташування.

   До допоміжних відносяться під гінки і грунтопокращуючі дерева,а також ті які сприяють кращому очищенню від сучків,та формуванню крони та стовбура кращих дерев.

   До дерев підлягаючих до рубки відносяться:

1 сухостійні,буреломні, сніголомні,пошкоджені хворобами та шкідниками.

2 мішаючи росту і розвитку цільових допоміжних дерев.

3 дерева які мають широкі низько опущені крони, та збіжисті стовбури.

Час проведення рубок залежить від умов місцезростання і особливо деревних порід.

  Інтенсивність рубок догляду визначається степінь зрідження деревостану та їх повторюваністю.

   Повторюваність догляду – це проміжок часу через який в насаджені проходив догляд. Залежить повторюваність від стану насадження в чистих насадженнях і повторюваність менша, а в змішаних і складних насадженнях частіша.

Щорічний обєм рубок догляду визначається матеріалами лісовпорядкування.

  Після проведення рубок догляду на сирих і вологих ґрунтах повнота не повинна бути менше 0,8 , а свіжих 0,7.

                                           Освітлення

    Освітлення – це один із видів рубок догляду за лісом. Крім загальних цілей, освітлення має ще одну мету це догляд за складом в змішаних молодняках і знизити загущеність і звільнити від заглушення насіннєвих дерев порослевими в чистих насадженнях.

   Рубка догляду освітлення проводиться в віці насаджень від 5 до 10 років. Період повторюваності 2-3 роки.

   Догляд заключається в тому, що в змішаних насадженнях вирубуються менш цінні породи, що дозволяє головним породам розвивати більш високу якість деревини.

    В Макарівському лісництві переважають соснові насадження, тож при освітленні в змішаних насадженнях в основному вирубуються дерева м’яколистяних порід швидкоростучих такі як береза, осика.

    В чистих насадженнях рубки проводяться з метою кращого вирощування порід. Для передбачення перезволоження в результаті сильного зрідження зімкнутість пологу повинна бути не менше 0,7-0,8 ,а насадження створювати змішані.

  В дубових насадженнях проводиться коридорний спосіб за молодняками

Між коридорні куліси при цьому залишати більш густими.

 

                                       Прочищення

     Рубки догляду направлені на покращення породного складу насаджень, підвищення якості деревини збільшення її виходу з одиниці площі, підсилення захисних та інших функцій лісу.

   А також за допомогою прочистки ми також вирішуємо особливі завдання притаманні даному виду догляду. Це догляд за складом в змішаному насадженні. На відміну від освітлення, поряд з доглядом за складом забезпечують рівномірне розташування дерев головної породи по площі, формується майбутній деревостан по структурі і регулюють кількісне співвідношення між окремими деревами.

     Прочищення проводиться в віці від 11 до 20 років. Період повторюваності прочистки становить 3-5 років.

   При прочищення проводиться догляд за головними породами: сосна, дуб,а також супутніми породами. Вирубуються малоцінні породи.

   При проріджуванні деревостанів також вирубуються відсталі в рості, пошкодженні, двійчаки, дерева із зламаними вершинами, криві, пошкодженні хворобами та комахами.

  На 2012 рік в Макарівському лісництві планувалося провести прочищення на площі 42,3 га об’єм деревини при цьому складатиме 3                                

 

                                    Прохідна рубка

     Прохідна рубка-це догляд направлений на збільшення приросту кращих дерев і підвищення товарності насаджень.

   Продовжується покращення складу, структури, підвищується стійкість насадження із збереженням другого ярусу.

  Проводяться прохідні рубки у хвойних і твердолистяних породах насадженнях насіннєвого походження в віці 41 рік і більше в мяколистяних і твердолистяних насадженнях порослевого походження в віці 31 рік і більше

   При прохідних рубках дозволяється загущені групи дерев з залишенням між кронами дерев невеликі просвіти.

   Дерева другого ярусу при прохідних рубках зберігаються незалежно від породи і якості стовбурів. Вирубування їх дозволяється тільки в санітарних цілях. Підлісок зберігається повністю.

  Період повторюваності прохідних рубок рівний 10-15 років, а закінчується прохідні рубки за один клас віку до рубок головного користування.

Виникнення рубок догляду викликало в основному економічними умовами і господарськими вимогами.

   В зв’язку з цими рубками догляду служать нам прийоми вивчення насаджень і як прийоми користування лісом в період вирощування.

  Відвід лісосік, перелік дерев закладка пробних площ в молодняках проводиться в літньо-осінній період, коли дерева знаходяться в об листяному стані, за рік до початку рубки.

    Попередній набір площ під рубки догляду проводяться по матеріалах лісовпорядкування з наступним оглядом в натурі лісничим, або по його розпорядженню помічником лісничого.

   Площа відведена в рубки обмежується візирами. По кутках відведених лісосік установлюються стовпи висотою 0,75 м. і діаметром 12-16 см. на щоці обернуто в середину по діагоналі, масляною краскою записують номер кварталу, номер відділу, вид рубки, рік проведення і площа.

   На освітленнях і прочистках для опре ділення кількості деревини підлягаючій вирубуванню в топічних місцях закладають одну або декілька пробних площ.

   В залежності від однорідних насаджень загальна площа проб повинна мати 3-5% загальної площі ділянки.

   На пробних площах проводиться рубка дерев і кущів підлягаючих вирубці, укладання і обмір їх в склад очні метри, перевід в щільні, метри кубічні . За кількістю прийнятої на пробній площі деревини визначають запас деревини, поступаючої в рубку на всій площі, і оформляють актом відводу лісосіки, який є основним для виписування лісоруб очного квитка.

    Дерева товщі 8 см. підлягають переліку з вимірюванням діаметра на висоті грудей і клеймуванням.

При прорідженні і прохідних рубках намічені в рубку дерева з діаметром на висоті грудей 8 см. і вище позначають різцем і клеймуються біля кореневої шийки.

        Дерева при переліку розбиваються на ділові,на пів ділові, дров’яні. При переліку ведеться польова перелікові відомість.

      По даних переліку складаються матеріально-грошова оцінка з використанням сортиментних таблиць і також на лісопродукцію.

     Основною формою організації праці на прорідженні і прохідних рубках є бригади в складі 3-5 чоловік.

На освітленнях і прочистках роботи проводяться з венами в складі 2-3 чоловік.

  На кожну ділянку складається технологічна карта в якій вказується схема розробки лісосік, характеристика лісосіки, підготовчі роботи, механізми при валці і розкрижуванні, трелюванні, обрубці сучків також вказується змінне завдання на бригаду, кількість машин механізмів. Очистка лісосік проводиться складанням ліквідного хворосту і поруб очних решток.

Перед початком робіт всі робочі проходять інструктаж по техніці безпеки, технології виробництва робіт, видається бригаді наряд завдання на виконання робіт.

По закінченню всіх робіт на лісосіці (не пізніше 20 днів) по закінченню робіт комісією проводиться огляд виконаної роботи і складання акту освідетельствовання.

    Контроль за проведенням рубок догляду систематично здійснюється інженерно-технічними працівниками держлісгоспу.

      Приймання робіт проводить майстер лісу, помічник лісничого, або лісничий. При цьому клеймуються дерева в комлевій частині а в верхній частині краскою клеймуються сорт і діаметр.

       Дані заносяться в щоденник приймання лісопродукції з підписами особи що здає, та особи що приймає продукцію.

     Реалізація лісо продукції проводиться по нарядах лісгоспу в конторі лісництва.

                                  Санітарні рубки.

      Санітарні рубки направлені на оздоровлення лісу, запобігання заорювань і пошкоджень лісу. При санітарних рубках видаляються дерева сухостійні, відмираючи, вітровальні, буреломні, зігнуті більш ніж наполовину висоти стовбура і кутом нахилу більше 45°.

   В процесі санітарних рубок вказані категорії дерев що вирубуються в один прийом, якщо при їх видаленні повнота середньовікових насаджень не знижується менш як 0,7,а пристигаючих і стиглих 0,6 в інших випадках частину пошкоджених дерев залишають.

    В випадку якщо ця вимога не може бути виконана відповідно правил, насадження назначається в суцільну санітарну рубку. Дерева призначені в вибіркову санітарну рубку підлягають клеймуванню біля кореневої шийки і нумерацією краскою на висоті грудей.

  Результати заносяться в санітарну відомість з у казанням причин вибирання кожного окремого дерева. Такі рубки виконуються за один прийом. Розмір їх залежить від санітарного стану насаджень.

    Підготовка площ під санітарну рубку, проводиться в рік проведення рубки.

   Площа санітарної рубки встановлюється по сумі площ таксаційних відділів.

  Для відводу ведеться ознайомлення з ділянками по документах, робиться викопировка з планшету, виписка з таксаційного опису. Оглядається у часток в натурі і робиться відбір дерев в рубку. Лісосіки для санітарних рубок не відводяться. В лісництві робиться матеріально-грошова оцінка лісосіки.

    При відводі участків в рубку робиться бусольна зйомка відведених участків. Потім по даних зйомки складається накладка ділянок відведених в рубку.

Проводяться санітарні рубки на протязі всього року. До санітарних рубок відносять також і очищення насаджень від захаращень.

 

              Ділянки пройдені рубками догляду

     Після закінчення рубок догляду на ділянках що проводилися проводиться освидетельствованіє рубок догляду.

        Для цього аналогічно прийманню заготовленої деревини визначається кількість рубок пройдених на даний час.

     Робиться їх викопіровка із абрису, встановлюється місцезнаходження ділянок. Після того комісія приступає до засвідчення мест рубок. Проводиться огляд рубок в натурі. Встановлюється кількість заготовленої деревини і порівнюється з кількістю вказаних в лісоруб очному квитку. Встановлюють кількість заклеймованих але не вирізаних дерев, вирубаних, але не заклеймованих. Вказується кількість пошкоджених дерев при валці, трелюванні, очистці лісосіки. Скільки збережено підросту. Встановлюється спосіб очистки лісосіки. В кінці всього дається оцінка проведення даних робіт.

Для засвідчення місць рубок і отримання вищевказаних даних закладаються пробні площі, площею 5-10% від площі лісосіки. Кількість підросту залежить від площі лісосіки 5 га. -30 площадок 5-10 га. 50 площадок.

По закінченню огляду участків складається засвідчення площ рубок догляду з вказуванням всіх видів претензій до лісокористувача. Дається загальна оцінка роботи. Акт підклеюють до лісоруб очного квитка, після засвідчення місць рубок роблять замітки в таксаційному описі, книзі рубок догляду, в планшетах лісництва.

.

 

 

                          

 

4.Лісонасінева справа


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 391; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!