Особливі клінічні форми бронхіальної астми



 

Аспірінова астма - характерні непереносимість НПЗП, "аспірінова" тріада (астма, поліпозний ріносинусит, непереносимість НПЗП), важкий перебіг, анафілактоїдна реакція після прийому НПЗП або продуктів, що містять високі концентрації саліцилатів (у складі консервантів).

Астма фізичного зусилля характерна для дитячого і молодого віку; ускладнене дихання провокується швидкою ходьбою, бігом, сміхом, переляком; часто розвивається не під час навантаження, а через 5 - 40 хвилин після нього.

Лікування бронхіальної астми

 

Потрібне усунення контакту з провокуючими чинниками.

Медикаментозну терапію хворих з БА проводять з використанням інгаляційного, перорального і парентерального шляхів введення препаратів Перевагу має інгаляційний шлях, який забезпечує виражену місцеву дію лікарських засобів у легенях, не викликає їх небажаного системного ефекту, дає можливість прискорити позитивний ефект лікування за рахунок менших доз препаратів.

Препарати для лікування БА можна розділити на базисні, або протизапальні та бронхолітичні засоби.

Препарати для базисної терапії, які контролюють перебіг бронхіальної астми, застосовують щоденно, протягом тривалого часу, що допомагає досягти та підтримувати ремісію захворювання. До профілактичних, контролюючих перебіг бронхіальної астми, належать протизапальні препарати (найбільш ефективні інгаляційні глюкокортикостероїди) та бета2-агоністи пролонгованої дії.

Препарати швидкої допомоги застосовують для зняття гострого бронхоспазму та інших симптомів бронхіальної астми. Найбільш ефективними і вживаними являються бета2-агоністи короткої дії (сальбутамол).

Незважаючи на те, що бронхіальна астма є хронічним захворюванням, контроль за його перебігом може бути досягнутий у багатьох хворих. Класифікація БА за ступенем контролю представлена у таблиці 1.

Ознаки контрольованого перебігу БА: мінімально виражені (у ідеалі відсутні) хронічні симптоми, включаючи нічні; мінімальні (нечасті) загострення; відсутність станів, що вимагають невідкладної допомоги; мінімальна (у ідеалі відсутня) необхідність у застосуванні b2-агоністів короткої дії; відсутність зниження активності, у тому числі фізичною; варіабельність ПОШвид впродовж доби менше 20 %; близьких до нормальних значень показників ПОШвид; мінімальні (чи відсутні) побічні ефекти терапії.

Таблиця 1. Класифікація бронхіальної астми за ступенем контролю

 

Характеристики Контрольована (усі ознаки) Погано контрольована (будь-яка ознака) Неконтрольована
Денні симптоми Нема (два або менш на тиждень) Більше двох разів на тиждень

Три і

більше симптомів погано контрольованого перебігу в

будь-який тиждень

Обмеження активності Нема Є
Нічні симптоми / пробудження Нема Є
Необхідність у швидко-допоміжних інгаляторах Нема (два або менш на тиждень) Більше двох разів на тиждень
Функція легенів (ОФВ1, ПОШвид) нормальна <80%
Загострення Нема Одно або більше  на рік Одне або більше на  рік

 

Клінічна класифікація БА і ступінчастий підхід до фармакотерапії хворих на БА

Ступінь 1 – БА інтерміттуюча: короткочасні симптоми виникають рідше за 1 раз в тиждень; короткочасні загострення (від декількох годин до декількох днів); нічні симптоми виникають не частіше 2 раз на місяць; нормальні значення показників функції зовнішнього дихання між загостреннями; ОФВ1 або ПОШвид > 80 % від належних; добові коливання ПОШвид або ОФВ1 < 20 %.

Лікування: Інгаляційні b2-агоністи короткої дії у разі потреби (за наявності симптомів).

Сальбутамол (вентолін), інгаляційна доза 100 мкг, по 200 мкг (2 вдихи) не більше 6 раз на добу.

Формотерола фумарат (зофірон) - турбухалер, порошок для інгаляцій, інгаляційна доза 4,5 - 9,0 мкг 1 -2 рази в добу.

Профілактичні інгаляції b2-агоністів короткої дії перед фізичним навантаженням або перед вірогідним впливом алергену.

Препарати кромогліцієвої кислоти. Кромоглікат натрію (інтал)- порошок для інгаляцій, капсули по 20 мг кромогліцієвої кислоти динатрієвої солі, по 4 - 8 капсул на добу, інгалюється через спінхалер у 4 прийоми впродовж 2-х тижнів, потім дозу препарату поступово зменшують на 1 інгаляцію 1 раз на тиждень і потім препарат відміняють або переходять на підтримувальну терапію 1 - 2 інгаляції в добу впродовж 3 - 6 місяців.

Антигістамінні препарати. Кетотифен (задитен)- пігулки по 1 мг, по 1 пігулці 2 рази на добу), курс лікування 2 - 4 місяці.

Антагоністи лейкотрієнових рецепторів. Монтелукаст (сингуляр)- пігулки по 10 мг, доза 10 мг в один прийом на ніч.

Ступінь 2 - Бронхіальна астма легка, персистуюча: симптоми виникають частіше за 1 раз на тиждень, але рідше за 1 раз на день; загострення можуть порушувати активність і сон; нічні симптоми виникають частіше 2 раз на місяць; ОФВ1 або ПОШвид > 80 % від належних; добові коливання ПОШвид або ОФВ1 - 20-30 %.

Лікування: Щоденне тривале лікування протизапальними засобами для контролю симптомів БА. Перевагу віддають призначенню інгаляційних ГКС (беклометазон або будесонід у дозі 200-500 мкг/добу, або флутиказон - 100-250 мкг/добу). Кожного разу після інгаляції рекомендується полоскати порожнину рота содовим розчином. У разі недостатнього контролю перебігу захворювання замість підвищення дози інгаляційних ГКС додатково призначають b2-агоніст пролонгованої дії салметерол у дозі 50-100 мкг/добу або формотерол у дозі 4,5 мкг 2 рази на добу. Перевагу має призначення фіксованої комбінації препаратів b2-агоністу пролонгованої дії салметерола 25 мкг та інгаляційного ГКС флутиказона 50-125 мкг - препарат серетид 25/50 або 25/125 - 1-2 дози 2 рази на добу або будесоніду 100 мкг і формотерол 4,5 мкг - препарат симбікорт 100/4,5 - 1-2 дози 2 рази на добу.

Метилксантини . Менш ефективним є застосування теофіліну (потрібний моніторинг вмісту в сироватці крові), кромонів, модифікаторів лейкотрієнів. Амінофілін (еуфиллін) - пігулки по 0,15 г, по 1 пігулці 3 рази на добу). Теофілін (теотард) - пігулки по 0,3 г, по 1 пігулці 2 рази на добу).

У разі потреби – b2-агоністи короткої дії, але не більше 3-4 раз на добу.

Ступінь 3 - БА середньої тяжкості, персистуюча: симптоми виникають щодня; загострення призводять до порушення активності і сну; нічні симптоми астми виникають частіше за 1 раз в тиждень; необхідність у щоденному прийомі b2-агоністів короткої дії; ОФВ1 або ПОШвид у межах 60-80 % від належних; добові коливання ПОШвид або ОФВ1 > 30 %.

Лікування. Щоденне тривале лікування протизапальними препаратами для контролю симптомів БА. Перевагу має спільний прийом інгаляційних ГКС (беклометазон або будесонід у дозі 400-1000 мкг/добу або флутиказон - 250-500 мкг/добу) та інгаляційних b2-агоністів пролонгованої дії (салметерол у дозі 50-100 мкг/добу або формотерол у дозі 4,5 мкг/добу), або ж фіксованій комбінації сальметерола 25 мкг і флутиказона 125-250 мкг - препарату серетид 25/125 або 25/250 - 1-2 дози 2 рази на добу; будесонід 80 (160) мкг і формотерол 4,5 мкг - препарат симбікорт 80/4,5 мкг або 160/4,5 мкг - 1-2 дози 2 рази на добу.

Альтернативою інгаляційним b2-агоністам пролонгованої дії можуть бути теофілін пролонгованої дії (з контролем концентрації препарату в сироватці крові), модифікатори лейкотрієнів. Проте, ці препарати менш ефективні, чим інгаляційні b2-агоністи пролонгованої дії, і мають більший ризик розвитку побічних ефектів. У разі потреби використовують аb2-агоністи короткої дії (сальбутамол), але не більше 3 - 4 раз на добу.

Ступінь 4 - БА важка, персистуюча: постійна наявність денних симптомів; часті загострення; часті нічні симптоми; обмеження фізичної активності, обумовлене бронхіальною обструкцією; ОФВ1 або ПОШвид < 60% від належних; добові коливання ПОШвид або OФB1 > 30 %.

Лікування. Щоденне тривале лікування великими дозами препаратів для контролю симптомів БА. Призначають інгаляційні ГКС у високих дозах (беклометазон або будесонід - 1000-2000 мкг/добу, або флутиказон - 500-1000 мкг/добу) у поєднанні з інгаляційними b2-агоністами пролонгованої дії (сальметерол) або фіксовані комбінації салметеролу 25-50 мкг і флутиказону 250-500 мкг - препарат серетид 25/250 або 50/500 - 1-2 дози 2 рази на добу. Можливе призначення інгаляційних ГКС 4 рази на добу, що іноді збільшує контроль захворювання. Додатково можуть призначатися теофілін пролонгованої дії, модифікатори лейкотрієнів.

Ксолар (омалізумаб) - гуманізовані рекомбінантні моноклональні анти-IgE антитіла класу IgG1, які вибірково зв'язуються з ділянками молекул IgE, які зазвичай взаємодіють з високоафінними рецепторами мастоцитів і базофілів, чим блокується скріплення IgE і переривається запальний каскад в стінці бронхів. Ксолар знижує кількість вільного IgE. Ксолар приводить до зменшення щільності рецепторів до IgE на эффекторных клітках (мастоцити, базофіли, дендритні клітки і ін.); до апоптозу еозинофілів в бронхіальній стінці; зменшує рівні маркерів запалення (IL-2 -4, -5, -13, кількість Т-лімфоцити і В-лімфоцитів в слизистій оболонці і підслизовому шарі бронхів); пригнічує реакції ранньою і пізньої фази алергічної відповіді при провокації алергенами.

Ксолар застосовують для лікування атопічної бронхіальної астми тяжкого перебігу. 1 флакон ксолара містить: омалізумаб 150 мг. Ксолар застосовують підшкірно. Дозу і частоту введення ксолара визначають на підставі початкової концентрації імуноглобуліну E (IgE) в МОд/мл, виміряної до початку лікування, а також маси тіла пацієнта. Залежно від цих показників рекомендована доза ксолара складає від 75 до 375 мг 1 раз на 2 або 4 тижні. Ксолар випускають у флаконах по 150 мг, вводять п/шк. 1 раз на 2 – 4 тиждня.

Системна ГКС терапія. У разі потреби призначають пероральні ГКС в мінімально можливих дозах для досягнення ефекту, бажано 1 раз на добу, уранці. У такому разі бронхіальну астму вважають гормонозалежною.

Преднізолон - пігулки по 5 мг, добова доза 20 - 40 мг; преднізолону гемісукцинат в ампулах по 30 мг, добова доза 90 - 120 мг.

Метилпреднізолон (медрол) – 4 мг, 16 мг 30 мг, добова доза 12 - 30 мг.

Дексаметазон (дексазон) - пігулки по 5 мг, добова доза 15 - 30 мг; дексаметазону фосфат в ампулах по 1 мл 4 мг, добова доза 4 - 20 мг.

Тріамцинолон (полькортолон) - пігулки по 4 мг, добова доза 8 - 16 мг.

У разі потреби застосовують b2-агоністи короткої дії.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 242; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!