Поняття та види об’єктів цивільних прав.



Об’єкти цивільних прав - це конкретне благо, яке є підставою виникнення правовідносин або з приводу якого суб'єкти вступають у правовідносини.

Відповідно до Статті 177 ЦК України України існують види об’єктів цивільних прав :

· Речі (ст. 179; ЦК України )

· Гроші ( ст. 192 ЦК України )

· Цінні папери ( 14 глава ЦК України )

· Інше майно ( ст. 190 ЦК України )

· Майнові права ( ст. 190 ЦК України)

· Результати робіт (глава 61 ЦК України);

· Послуги - (зберігання - глава 66 ЦК України; перевезення - глава 64ЦК України; доручення - глава 68 ЦК України тощо), так і і загальні положення про послуги (глава 63 ЦК України)

· Результати інтелектуальної, творчої діяльності -(ст. 199 ЦК України). Разом з тим правове регулювання правовідносин, пов'язаних з результатами інтелектуальної, творчої діяльності здійснюється Книгою 4 ЦК України , а зобов'язальні правовідносини щодо переміщення таких об'єктів регулюються главою 75 ЦК.України

· Інформація (ст. 200 ЦК України );

· Інші матеріальні та нематеріальні блага.

Класифікація речей у цивільному праві.

Річ у цивільному праві — предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки.

Класифікація речей

· нерухомі та рухомі

До нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення (наприклад, будинок). Нерухомими речами також вважаються повітряні та морські судна, судна внутрішнього плавання, космічні об'єкти, а також інші речі, права на які підлягають державній реєстрації.

Рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі (наприклад, меблі).

· подільні та неподільні

Подільною є річ, яку можна поділити без втрати її цільового призначення (наприклад, продукти харчування).

Неподільною є річ, яку не можна поділити без втрати її цільового призначення (наприклад, автомобіль).

· визначені індивідуальними або родовими ознаками

Річ є визначеною індивідуальними ознаками, якщо вона наділена тільки їй властивими ознаками, що вирізняють її з-поміж інших однорідних речей, індивідуалізуючи її (наприклад, предмети мистецтва).

Річ є визначеною родовими ознаками, якщо вона має ознаки, властиві усім речам того ж роду, та вимірюється числом, вагою, мірою (наприклад, зерно).

· споживні та неспоживні

Споживною є річ, яка внаслідок одноразового її використання знищується або припиняє існувати у первісному вигляді (наприклад, будматеріали).

Неспоживною є річ, призначена для неодноразового використання, яка зберігає при цьому свій первісний вигляд протягом тривалого часу (наприклад, сільськогосподарський інвентар).

Поняття та види правочинів.

П равочи́н — дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.

Види правочинів

В науковій літературі розрізняють наступні критерії класифікації і відповідні види правочинів:

· Залежно від числа сторін правочину, вираз волі яких є необхідним для його вчинення, правочини поділяються на: односторонні і дво- чи багатосторонні.

· За характером правовідносин, що виникають на підставі правочину, правочини поділяються на оплатні та безоплатні.

· Залежно від моменту, коли правочин породжує права та обов’язки для сторін, правочини поділяються на консенсуальні і реальні.

· Залежно від значення підстав правочину для його дійсності правочини поділяються на казуальні та абстрактні.

· Правочини також поділяються на умовні та безумовні.

· Окремим видом правочинів є фідуціарні (від лат. fiducia — довіра) правочини, які мають довірчий характер, потребують особливої довіри сторін при їх вчиненні. Прикладами фідуціарного правочину є договір доручення та довіреність. Втрата довіри у вказаному фідуціарному правочині може призвести до відмови від нього (його розірвання). Правочини, що не мають довірчого характеру, є нефідуціарними.

Одностороннім правочином є дія однієї сторони, яка може бути представлена однією або кількома особами. Односторонній правочин може створювати обов'язки лише для особи, яка його вчинила. Наприклад — заповіт.

Односторонній правочин може створювати обов'язки для інших осіб лише у випадках, встановлених законом, або за домовленістю з цими особами. Дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін. Не плутати з одно- й двосторонніми договорами.

 

Умови дійсності правочину

П равочи́н — дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.

 

1) суб'єктний склад.

 

Особи, які укладають правочин, повинні мати необхідну правоздатність і дієздатність. Так, неповнолітня особа віком від 14 до 18 років може укладати лише дрібні побутові правочини. Якщо неповнолітній без згоди батьків чи піклувальника уклав договір піднайму житла, то такий договір може бути визнаний у судовому порядку недійсним. Відповідно, юридична особа може укладати правочини, якщо їх укладення не обмежене її установчими документами чи законом;

2) зміст правочину не повинен суперечити закону.

 

Умови правочину повинні відповідати як вимогам закону, так і підзаконних актів. Так, договір купівлі-продажу кулемета між фізичними особами буде визнано недійсним, оскільки предмет договору вилучено із цивільного обігу. Не буде вважатися дійсним і договір купівлі-продажу донором нирки, оскільки Закон України "Про трансплантацію" передбачає лише безоплатне відчуження трансплантатів за винятком крові та спинного мозку. У п. 1 ст. 203 ЦК також передбачено, що зміст правочину не повинен суперечити "моральним засадам суспільства".

3) форма правочину повинна відповідати закону.

 

Правочини можуть укладатися в усній, письмовій та нотаріальній формі, яку визначають самі сторони. В окремих випадках законодавець вимагає конкретної форми правочину під страхом його недійсності.

4) єдність волі і волевиявлення сторін.

 

Якщо такої єдності немає, може йтися про укладення правочину внаслідок насильства, обману, помилки, збігу тяжких обставин, тобто коли воля сторони відсутня взагалі або ж спотворена.

5) здійсненність правочину.

 

Правочин повинен бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що зумовлені ним.

 


Дата добавления: 2018-09-20; просмотров: 378; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!