Суспільно-політичний устрій і державний лад в Україні в повоєнні роки. Формування державної території УРСР у 40-50-х pp.



Державно-правовий розвиток Української РСР у післявоєнні роки відбувався згідно з новими реаліями внутрішнього та міжнародного життя Радянського Союзу. Спричинений Другою світовою війною перерозподіл сил призвів до нового загострення протиборства політичних систем, відомого під назвою "холодна війна". Небувало інтенсивними темпами здійснювалася відбудова важкої та вдосконалювалося виробництво оборонної промисловості. Обсяг промислової продукції УРСР, яка посідала чільне місце у загальносоюзному воєнно-промисловому комплексі, у 1950 році перевищив довоєнний рівень на 15 %.

Водночас украй тяжким було становище сільського господарства, розореного війною і сталінською системою управління. Вивіз продовольства заради геополітичних інтересів, а також страшна посуха 1946 р. призвели до нового голодомору в українських селах, жертвами якого стали понад 800 тис. чоловік. Започатковані в Москві кампанії "жданівщини", "лисенківщини", "боротьби з космополітизмом" та інші в Україні

доповнювалися звинуваченнями в націоналізмі діячів літератури, мистецтва, науки. Черговим антинародним кроком стала ліквідація в 1946 р. греко-католицької церкви у Західній Україні. 1949 року вона була ліквідована й у Закарпатті.

Після смерті Сталіна (5 березня 1953 р.) боротьба за владу серед вищого партійно-державного керівництва завершилась перемогою М. Хрущова. У вересні 1953 р. він став першим секретарем ЦК КПРС. Відбулися зміни в партійному та радянському керівництві УРСР, областей, районів. У червні 1953 р. першим секретарем ЦК КПУ був обраний О. Кириченко — перший українець упродовж усього часу її існування. У лютому 1956 р. делегати XX з'їзду КПРС заслухали доповідь М. Хрущова про культ особи Сталіна, пізніше було опубліковано Постанову ЦК КПРС від ЗО червня 1956 р. "Про подолання культу особи і його наслідків". Розпочався період десталінізації, чи, за влучним визначенням письменника І. Еренбурга, — "хрущовська відлига"

Як уже зазначалося, ще до кінця війни центральні й місцеві органи державної влади та управління УРСР відновили господарську і культурно-виховну діяльність. 4 вересня 1945 р. припинив свою діяльність ДКО.

Перші післявоєнні вибори до Верховної Ради УРСР, яка офіційно залишалася вищим органом влади в республіці, відбулися 9 лютого 1947 р. Порядок обрання, форми діяльності й структура вищого органу влади не зазнали значних змін. До 21 року підвищився віковий ценз для депутатів ВР. У роки десталінізації дещо розширилася компетенція союзних республік у господарській сфері та законодавчій діяльності. Відповідно до загальносоюзних законів від 11 лютого 1957 р. Верховна Рада УРСР отримала право, крім затвердження бюджету республіки, затверджувати також щорічні народногосподарські плани, самостійно вирішувати питання в галузі землекористування, адміністративно-територіального поділу, будівництва. У її складі стало більше представників робітничого класу, збільшився й відсоток українців. 1959 року прийнято Закон про порядок відкликання депутатів Верховної Ради УРСР і місцевих Рад.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 25 березня 1946 р. Рада Народних Комісарів Української РСР була перетворена, відповідно до перейменування союзного уряду та з урахуванням міжнародної практики, на Раду Міністрів Української РСР. Народні комісаріати УРСР відповідно були перейменовані у Міністерства УРСР. У процесі десталінізації відбувався перерозподіл компетенції між союзними й республіканськими урядовими органами на користь останніх. Зменшувалася кількість загальносоюзних міністерств, а кількість союзно-республіканських збільшилася. Ліквідація зайвих та паралельно діючих установ давала змогу протягом 1954-1956 pp. скоротити апарат управління майже на 100 тис. осіб.

Розширенню повноважень республік сприяв Закон СРСР від 11 лютого 1957 р. "Про віднесення до відання союзних республік розв'язання питань обласного, крайового адміністративно-територіального устрою". З Конституції СРСР було вилучено положення про те, що "до відання СРСР належить затвердження утворених нових областей та країв". За Союзом РСР залишалося лише "затвердження утворених нових автономних республік та автономних областей у складі союзних республік".

Найбільш важливим історичним наслідком Другої світової війни було завершення процесу об’єднання українських земель. Питання про повоєнні кордони України постало ще під час роботи Тегеранської (1943р.) та Кримської (1945р.) конференцій. Радянське керівництво, спираючись на переваги, здобуті в результаті перемоги у Другій світовій війні, рішуче домагалося встановлення кордону по так званій „лінії Керзона”, що гарантувало обєднання українських земель у складі УРСР і юридично закріплювало входження до УРСР західних областей, у тому числі й тих, що перебували в її складі від 1939 року.

У зв’язку з цим підписано цілий ряд договорів із сусідніми з УРСР державами про врегулювання післявоєнних кордонів:

· 29 червня 1945 року – з Чехословаччиною про входження Закарпатської України до складу УРСР;

· 16 серпня 1945 року підписано радянсько-польський договір про державний кордон, за яким: а) лінія кордону пролягала на 5-6 км. від „лінії Керзона” на користь Польщі; б) до Польщі додатково переходила 17-кілометрова територія в районі населенних пунктів Немирів – Ялувка і навіть 30-кілометрова ділянка в районі р.Солонія і м.Крилів (Надсяння, Лемківщина, Холмщина, Підляшшя)*;

· 10 лютого 1947 року підписано радянсько-румунський договір, у відповідності до якого Румунія визнала лінію кордону затверджену у червні-липні 1940 року;

· у 1954 році Президія Верховної ради СРСР прийняла постанову про передачу Кримської області зі складу Російської РСР до УРСР, рішення якої аргументовано спільністю економіки, територіальною близькістю, тісними господарськими та культурними зв’язками між Кримом і УРСР.

Висновок. У 50-ті роки ХХ ст. завершився процес збирання українських земель і формування державної території, відбулося юридичне визнання кордонів УРСР світовим співтовариством.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 866; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!