Організація інформаційного забезпечення обліку, контролю та аналізу.



ЕКЗАМЕНАЦІЙНИЙ БІЛЕТ № 13

A. Тестові завдання

1. На найвищому рівні управління підприємством більше уваги має приділятись:

а) аналізу;

б) плануванню;

В) контролю.

2. Аналіз є складовою частиною:

а) адміністративного контролю;

б) бухгалтерського контролю;

в) кошторисного контролю.

3. Строки зберігання звітно-статистичної документації залежать від:

а) виду документів;

б) того чи надходять документи підприємства до державного архіву;

в) від інформації, що відображається в документах.

4. Валовий прибуток розраховується як:

а) різниця між чистим доходом від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) і виробничою собівартістю реалізованої продукції;

б) алгебраїчна сума прибутку від операційної діяльності, фінансової та іншої діяльності;

в) виручка, що надходить на підприємство.

5. Квартальна фінансова звітність надається не пізніше:

а) 15 числа, місяця наступного за звітним кварталом;

б) 25 числа, місяця наступного за звітним кварталом;

в) 30 числа, місяця наступного за звітним кварталом.

В. Практичне завдання.

Організація обліку витрат з податку на прибуток.

Для обліку податку на прибуток від звичайної діяльності та від надзвичайних подій Планом рахунків передбачено рахунок 98 "Податок на прибуток".

На рахунку 98 ведеться облік належної заданими бухгалтерського обліку суми податку на прибуток від звичайної діяльності та надзвичайних подій.

За дебетом рахунка відображається нарахована сума податку на прибуток, за кредитом - включення до фінансових результатів на рахунок 79 "Фінансові результати".

Рахунок 98 "Податок на прибуток" має такі субрахунки:

981 "Податок на прибуток від звичайної діяльності";

982 "Податок на прибуток від надзвичайних подій".

На субрахунку 981 "Податок на прибуток від звичайної діяльності" ведеться облік нарахованої суми податку на прибуток від звичайної діяльності, що визначається від прибутку, відображеного в бухгалтерському обліку (незалежно від суми прибутку для цілей оподаткування) і у Звіті про фінансовий результат за звітний період.

На субрахунку 982 "Податок на прибуток від надзвичайних подій" ведеться обпік нарахованої суми податку на прибуток від надзвичайних подій.

Як уже зазначалось, згідно з податковим законодавством об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду на собівартість реалізованих товарів (робіт, послуг) та суму інших витрат звітного податкового періоду.

Достовірність розрахунку податкового прибутку характеризується трьома чинниками:

- дотримання податкового законодавства щодо складу доходів і витрат суб'єктів господарювання;

- дотримання податкового законодавства при розрахунку податкової бази, доходів, витрат, активів і зобов'язань суб'єкта господарювання;

- об'єктивністю інформаційної бази, за даними якої складається декларація з податку на прибуток.

Перелік доходів і витрат, що враховуються при обчисленні податку на прибуток та особливості їх визначення наведені в підрозділі підручника.

Доходи, визнані в бухгалтерському обліку, як правило, визнаються доходами і витратами в податковому обліку, але відмінність може бути в результаті того, що вони не збігаються по звітних періодах, оскільки момент визнання доходу в бухгалтерському і податковому обліку можуть бути різні. Крім того, встановлені різні підходи до визнання доходів і витрат за окремими операціями, які визнаються в бухгалтерському обліку і не є такими в податковому обліку.

Шляхи удосконалення бухгалтерського обліку і Україні з урахуванням міжнародного досвіду.

Сучасний бухгалтерський облік в Україні має ряд особливостей порівняно з традиційною практикою облікових записів та їх систематизації:

1.На організацію обліку на підприємстві значно впливають умови зовнішнього економічного середовища.

2.Чітко визначається тенденція ведення обліку і складання звітності в прогностичних цілях.

3.Бухгалтерська інформація в сучасному виробництві відіграє важливу організуючу роль, і тому може реєструватися як реальна цінність (нематеріальний актив, ноу-хау). Однак такою вона стає не автоматично, а в результаті пристосування її до потреб конкретних користувачів облікової інформації.

4.В Україні на сьогодні бухгалтерський облік спрямований на дотримання норм податкового законодавства [2].

В сучасних умовах в Україні необхідно організувати нову систему бухгалтерського обліку. Це дасть можливість:

- своєчасно надавати докладну, достовірну і змістовну інформацію і внутрішнім, і зовнішнім її користувачам;

- здійснювати докладний і повний облік усіх операцій;

- забезпечити єдність підходів до ведення бухгалтерського обліку.

Але співробітництво України з міжнародними організаціями, фінансовими установами, діяльність на валютних фондових та інвестиційних ринках потребують відкритості та прозорості інформації з економічних питань, зокрема з питань бухгалтерського обліку, відповідності міжнародним стандартам. Отже, виникла чергова потреба в організації системи обліку.

Таким чином, в області організації і регулювання бухгалтерського і податкового обліку в наший країні склалося положення, що вимагає усунення ряду недоліків. В цілях приведення національної системи бухгалтерського обліку у відповідність з вимогами ринкової економіки і міжнародних стандартів фінансової звітності, тому реформу слід проводити по наступних основних напрямах:

- вдосконалення нормативно-правового регулювання. Мета нормативного регулювання бухгалтерського обліку полягає в забезпеченні доступу всіх зацікавлених користувачів до інформації про діяльність господарюючих суб'єктів. При цьому необхідно забезпечити несуперечність національної системи бухгалтерського обліку загальновизнаним в світі підходам, сформувати модель співіснування і взаємодії системи оподаткування і системи бухгалтерського обліку. Необхідно ввести процедури коректування бухгалтерської звітності у зв'язку з інфляцією, переглянути допустимі способи оцінки майна і зобов'язань, створити механізми забезпечення відвертості бухгалтерської звітності. Дані процедури передбачені Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, проте на практиці застосовуються досить рідко;

- вдосконалення методичного і кадрового забезпечення. У сучасних умовах бухгалтер повинен з "лічильника", що фіксує факти фінансово-господарської діяльності і що підраховує її підсумки, перетворитися на аналітика, брати участь в управлінні фінансами підприємства, доводити до зведення керівника очікувані фінансові наслідки по майбутніх договорах, рекомендувати шляхи поліпшення фінансового стану підприємства.

На нашу думку, для нормального функціонування в будь-якій структурі ринкової економіки конче необхідно, щоб учасники, приймаючи рішення, мали правдиву й об‘єктивную інформацію про майно, грошовий та фінансовий стан, результати роботи (прибуток, доход або збитки), а також про систему їх формування. Таку інформацію надає система обліку. Але ця інформація повинна бути зрозумілою не лише тій людині, яка її зібрала, а й іншим: потенційним інвесторам та податковим органам. Для цього використовуються стандарти бухгалтерського обліку, а оскільки Україна працює на світовому ринку, то вона має відносини з закордонними інвесторами та партнерами, а отже є необхідність у тому, щоб вони теж могли "прочитати" цю інформацію.

Отже, чинні методологія та організація бухгалтерського обліку в Україні недосконалі. І тому доцільно використати досвід зарубіжних країн з урахуванням національних особливостей. Зокрема, одним із шляхів узгодження податкового і бухгалтерського обліку є запровадження максимально однотипного обчислення прибутку до оподаткування в податковому і бухгалтерському обліку або розробка певної перехідної таблиці, яка б дала змогу перейти від балансового прибутку до прибутку в податковому обліку. Реалізація запропонованих заходів сприятиме вдосконаленню методології та організації бухгалтерського обліку й аналізу в Україні та наближенню їх до міжнародних.

В. Практичне завдання.

Виявлена нестача кондиціонера первісною вартістю 5000 грн і зносом — 2000 грн.
Нестача відображається записами, відповідними до умов виявлення нестачі.
І. У випадку, коли нестача й винна особа встановлені в одному звітному періоді, розмір збитку Рз визначається за наведеною формулою:
Рз = [(5000 – 2000) · 1,002 + (3003 · 20 %) + 0] = 7208 грн.
Таблиця


Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн

Д-т К-т
13 Відображається списання зносу нестачі кондиціонера 131 “Знос основ­них засобів” 106 “Інструменти, прилади, інвентар” 2000
14 Відноситься на винну особу залишкова вартість кондиціонера 375 “Розрахунки за відшкодування завданих збитків” 106 “Інструменти, прилади, інвентар” 3000
15 Донараховується на винного різниця між сумою збитку, яка підлягає відшкодуванню (згідно з п. 2 Порядку № 116), і залишковою вартістю нестачі (7208 – 3000) 375 “Розрахунки за відшкодування завданих збитків” 719 “Інші доходи від операційної діяльності” 4208
16 Відображається сума відшкодування збитку, яка підлягає сплаті до бюджету: штрафні санкції ПДВ 719 “Інші доходи від операційної діяльності” 719 “Інші доходи від операційної діяльності” 642 “Розрахунки за обов’язковими платежами” 641 “Розрахунки за податками” 3507 701

Закінчення табл.


Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн

Д-т К-т
17 Отримано відшкодування від винної особи 301 “Каса” 311 “Поточний рахунок” 661 “Роз­рахунки з оплати праці” 375 “Розрахунки за відшкодування завданих збитків” 7208
18 Перераховується до бюджету: — сума збитку (штрафні санкції), — сума ПДВ 642 “Розрахунки за обов’язковими платежами” 641 “Розрахунки за податками 311 “Поточний рахунок у національній валюті” 311 “Поточний рахунок у національній валюті” 3507 701

 

ЕКЗАМЕНАЦІЙНИЙ БІЛЕТ № 14

 

А. Тестові завдання

1. Потреби користувачів в економічній інформації визначають методом:

а) анкетування;

б) експертної оцінки;

в) інвентаризації;

г) усіма переліченими методами.

2. Величина порогу суттєвості визначається:

а) П(С)БО;

б) іншими нормативними документами держави;

в) самим підприємством.

3. Інвентарні картки по списаним об’єктам основних засобам зберігаються в архіві підприємства протягом:

а) одного року;

б) трьох років;

в) п’яти років;

г) зовсім не зберігаються.

Б.Дайте відповіді на теоретичне питання.

Організація інформаційного забезпечення обліку, контролю та аналізу.

Інформаційне забезпечення обліку - сукупність вхідних даних, система бази даних, їх обробка й одержання вихідної інформації. Основним об’єктом обліку на різних етапах технології обліку в цілому і технології розв’язання кожного облікового завдання зокрема є облікова інформація. Так, на певній стадії облікового процесу облікова інформація є метою, результатом вирішення одного облікового завдання і разом з тим використовується для розв’язання іншого облікового завдання, виступає як інформаційне забезпечення його вирішення.

Організація інформаційного забезпечення обліку покладена, в основному, на працівників бухгалтерії, а також підрозділів (складів, цехів) підприємства, що здійснюють первинний облік. За умов використання ПК значну частину роботи з організації інформації виконують працівники обчислювального центру, спеціалісти з обробки інформації.

Проте такі питання, як організація системи облікових номенклатур, формування складу бази даних та режиму функціонування автоматизованого банку даних (АБД), порядок збереження облікової інформації, вони не завжди можуть кваліфіковано вирішувати без участі спеціалістів обліку. До компонентів інформаційного забезпечення відносять: дані, необхідні для вирішення завдань обліку, методи і засоби подання облікових даних, систему уніфікованих документів, систему та методику створення баз даних, інформаційну взаємодію завдань обліку, засоби формалізації запису даних, організації потоків облікової інформації, методи і засоби розподільної інформаційної системи обробки інформації, інформаційну послідовність виконання завдань обліку.

До складу інформаційного забезпечення відносять: поточні й групувальні дані про виробничо-господарську діяльність, нормативно-довідкову та вихідну інформацію, а також таку, яка надходить з інших підсистем. Методи і засоби подання облікових даних включають засоби описання інформаційних взаємозв’язків даних, організації баз даних на машинних носіях, достовірності інформації, правила документування первинних даних і т. ін.

 Важливим елементом організації інформаційного забезпечення є розроблення форм видання вихідної інформації (машинограм, відеограм). Вихідні форми мають містити квінтесенцію необхідної інформації. Дуже важливим з погляду підвищення ефективності управління, проте складним з позиції організації, є створення вихідної інформації за відхиленнями (від норм витрат матеріалів, палива, оплати праці тощо) із зазначенням причин і винуватців цих відхилень. Вхідна інформація для розв’язання аналітичних завдань контролю має бути максимально аналітичною. Для досягнення цієї мети для кожного завдання слід установити рівень аналітичності вхідної інформації, а також визначити шляхи підвищення даної ознаки завдяки застосуванню прогресивних методів нормування, обліку (наприклад упровадження нормативного методу обліку затрат і калькуляції собівартості продукції) тощо.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 193; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!