Написати твір-мініатюру на тему «Яке значення має мова в житті суспільства та людини?»




ЕКЗАМЕНАЦІЙНИЙ БІЛЕТ № 6

Протокол, реквізити документа

Протокол – документ, у якому фіксуються хід і результати певної події, як правило, проведення засідань, зборів чи нарад.

Протоколи бувають трьох видів:

· короткі – записують питання, які обговорюють (порядок денний), прізвища доповідачів і виступаючих в обговоренні, а також прийняті рішення;

· повні – містять, крім порядку денного й прийнятих рішень, короткий запис виступів;

· стенографічні – весь хід засідання записують дослівно.

У тих випадках, коли текст доповіді додають, виступ не записують, а після прізвища доповідача вказують: «Текст доповіді додається».

Реквізити протоколу:

1. назва (Протокол);

2. Номер;

3. Заголовок до тексту

4. Дата(зліва)

5. Місце проведення(справа)

6. ПІБ голови, секретаря, присутніх

7. Порядок денний

8. Текст склад. з 3 частин до кожного з питань порядку денного:

І. СЛУХАЛИ:

ВИСТУПИЛИ:

УХВАЛИЛИ:

ІІ. . . . . . .

. . . . . .

. . . . . .

9. Підписи голови і секретаря

 

Вимоги щодо оформлення протоколу.

Протокол оформлюють на загальних бланках формату А4. Датою протоколу є дата засідання. Протоколи нумерують у межах календарного року. Текст протоколу складають із двох частин: вступної та основної. Вступна частина має постійну інформацію (голова, секретар, присутні) та змінну (ініціали та прізвища голови, секретаря, присутніх).

¨ Слова: «Голова», «Секретар», «Присутні» пишуть від лівого поля.

¨ Прізвища присутніх і запрошених пишуть за абеткою. Якщо їх число перевищує 15, до протоколу додають список присутніх, а у вступній частині протоколу вказують загальну кількість: «Були присутні 130 чоловік».

¨ Вступну частину протоколу закінчують порядком денним. Слова «Порядок денний» друкують від лівого поля. Кожний пункт порядку денного нумерують і записують з нового рядка. Найбільш важливі питання ставлять першими.

 Основну частину тексту протоколу складають із розділів, які відповідають пунктам порядку денного.

¨ Текст кожного розділу будують за схемою:

СЛУХАЛИ:

ВИСТУПИЛИ:

УХВАЛИЛИ (ВИРІШИЛИ):

¨ Після двокрапки з абзацу пишуть прізвища й ініціали виступаючих; через тире – короткий виклад тексту виступу.

¨ Протокол, складений у ході засідання, редагують, при наявності стенограми – розшифровують і друкують. Підписують його голова та секретар або стенографістка (якщо засідання стенографують).

Прочитати документ, відредагувати текст, дописати відсутні реквізити

Протокол №95

загальних зборів студентів ІІкурсу, 23 групи ТЕККНТЕУ

11.10.1997.                                                                                                           м.Київ

Голова: Панченко О.Г.

Секретар: Заверуха Н.М.

Присутні: декан факультету професор Зеленов В.П.,

             доцент Кравець І.В.,

             студенти ІІ курсу (список додається)

Порядок денний:

1.Підготовка студентів до зимової сесії.

2.Дисципліна та успішність студентів II курсу.

 

СЛУХАЛИ:

Декана факультету професора Зеленова В.П. про підготовку студентів до зимової сесії

ВИСТУПИЛИ:

Адаменко О.І. з’ясувала про додаткові консультаційні пари

Шевчук І.О. з’ясував про тривалість зимової сесії

УХВАЛИЛИ:

1. До 20.12.97 р. ліквідувати всі негативні оцінки

2. До 20.12.97 р. здати звіт про успішність

3. Про стан успішності відстаючих студентів повідомити батьків

Голова                      (підпис)                   Панченко О.К.

Секретар                   (підпис)                   Заверуха Н.М.

Написати твір-мініатюру на тему «Чому важливо знати мову професії?»


ЕКЗАМЕНАЦІЙНИЙ БІЛЕТ № 7

1. Специфіка мовлення фахівця. Мовний етикет. Групи мовного етикету.

Будь-який виступ оратора, розрахований на переконання аудиторії, має містити в собі оригінальну ідею, достатню аргументацію, яскравий стиль, оптимальне емоційне забарвлення та досконалу техніку мовлення. Під технікою мовлення розуміється вміння оратора володіти голосом, інтонувати виступ та управляти аудиторією.

Приступаючи до вивчення проблем техніки мовленні», звернемося до головної мети спрямованих на це зусиль: навчитися говорити так, щоб оратора не можна було не зрозуміти. Звісна річ, це стосується на сто відсотків і техніки мовлення, бо тут простежується одна закономірність: неправильно взятий тон спотворює думку, аудиторія може зрозуміти її у перекрученому вигляді. Отже, техніка публічного виступу повністю підпорядковується думці, змісту виступу; опанування технікою мовлення, таким чином, не можна звести до механічного оволодіння голосом або іншими суто «технічними» навичками оратора. Саме думка, яку прагне висловити оратор, спричиняє дію мовного апарата. Тому опанування технікою мовлення потрібно підкорити вмінню мислити вголос, тобто говорити розмірковуючи.
Техніка мовлення — невід'ємна частина мистецтва звучної мови, ораторського мистецтва. І коли йдеться про неї, зважають не тільки на «техніцизм», «віртуозність», а й на технічні павички, без яких ораторського мистецтва не існує.
В понятті «техніка мовлення» відбиваються три відносно самостійні проблеми: володіння голосом, інтонування, управління аудиторією. Що стосується останньої, то ми на ній зупинятися в повному обсязі не будемо, оскільки значну частину прийомів управління аудиторією ми уже проаналізували попередньо: це дидактичні (композиційні), стилістичні (мовні), психологічні. В цій темі розглянемо лише інтонаційні. Зауважимо лише, що коли мова іде про управління аудиторією, то це означає, що, як писав Емерсон, «дійсне красномовство не має потреб ні в колокольному дзвоні, аби скликати народ, ні в поліції, аби підтримувати порядок. Оратор цього досягає вмінням проголошувати промову. Існує думка, що є три категорії ораторів: «Одних можна слухати, інших неможливо слухати, третіх не можна не слухати». В певній мірі це залежить від техніки мовлення, від нашого голосу, адже голос — це ми і наші думки. За невеликим виключенням, кожна людина має від природи голос, який може стати чітким, сильним і багатим відтінками. І все ж більшість людей часто ковтають окремі звуки, їх голос стає монотонним, невиразним.
Доведено, що на стосунки з іншими ніщо так не впливає, як враження від вашого голосу і нічим люди так ва ішнажають і ніщо не потребує такої постійної уваги, як голос. Це дуже важливо для професійної діяльності. Тому звернемо увагу на те, що молодіжний вік є критичним не тільки з точки зору формування інтелектуальних і професійних навичок, але й дуже важливий для придбання вміння володіти голосом, правильною вимовою, жестами, рухами тіла. Техніка мовлення у вузькому сенсі складається з трьох (аспектів: дикції, дихання, голосу (практично вони неподільні). Будова мовного апарата, властивості голосу людини, мовне дихання, артикуляція звуків, дикція, логічна пауза і логічний наголос, інтонація, мовні ноти, гігієна голосу оратора, особливості виступу перед великими і малими аудиторіями — це основні поняття, що вивчаються у техніці мовлення.
Дикція у перекладі означає «вимова» (лат. dicere — вимовляти; dictio — вимова), а під бездоганною дикцією вважається правильна, чітка вимова кожного голосного і приголосного звуків окремо, а також слів і речень в цілому. Виразна вимова для оратора є обов'язковою, бо її недосконалість заважає сприйняттю та розумінню сутності «озвученої» промови.
Робота над диханням складається з того, щоб правильним способом знайти найбільш прийнятний, здоровий тип дихання, який сприяє подоланню технічних мовних вад, що трапляються у промовців.

Найскладнішою є робота над голосом, так звана постановка голосу, під якою розуміється найповніший і всебічний розвиток голосових даних, таких, як збільшення обсягу діапазону голосу, розвиток сили, звучності, гнучкості голосу. Спеціальні вправи допоможуть позбутися очевидних голосових вад (гугнявість, горловий звук тощо). Голос має деякі ознаки: силу звуку, висоту тону і тембр. Всі ці якості голосу неважко відшукати в будь-якій промові, що виголошується, їх наявність пояснюється самою природою, будовою і функцією мовного апарата людини.

Мовний етикет - це сукупність прийнятих у суспільстві стереотипів мовної поведінки. В даний час неможливо точно встановити час появи поняття «етикет». Культурний і освічена людина повинна знати загальноприйняті норми поведінки, вміти правильно вести себе в суспільстві, щоб легко знайти порозуміння з іншими людьми.

Мовний етикет - це сукупність правил мовної поведінки, які репрезентуються в мікросистемі національно специфічних стійких формул і виразів у ситуаціях установлення контакту зі співбесідником, підтримки спілкування в доброзичливій тональності. Ці засоби ввічливості "орієнтовані на вираження поваги до співрозмовника та дотримання власної гідності. Вони є органічною частиною культури спілкувальних взаємин, соціальної культури загалом",3.

Мовний етикет являє собою сукупність правил, що дозволяють вживати мовні звороти в тій чи іншій мовної ситуації. Мовному етикету починають навчати ще дітей з раннього дитинства. Їх вчать говорити слова подяки, привітання, вибачення («вибачте, вибачте»). У міру дорослішання дитина починає вчитися різним тонкощам спілкування, вмінню правильно оцінювати мовну ситуацію, грамотно викладати свої думки.

Щоб уславитися цікавим співрозмовником, необхідно бути достатньо освіченим. Для цього потрібно багато читати літературних творів для поповнення свого словникового запасу, слухати музику різних напрямків. Тоді при спілкуванні людина не буде відчувати незручність і скруту, а буде відчувати в собі впевненість і вести себе невимушено при розмові.

Мовний етикет бере на себе комунікативну функцію. Знаючи правила, людина швидко досягне взаєморозуміння зі співрозмовником. Мовний етикет роз'яснює, як слід почати, продовжити і закінчити розмову.

Будь-яка розмова варто починати з привітання. Обов'язково потрібно дотримуватися черговість: чоловік першим вітає жінку, молодший - старшого за віком, за посадою; дівчина - чоловіка старше себе. Дляпочатку бесіди слід привітатися з людиною і представитися. Можна сказати майбутнього співрозмовника комплімент, попросити про допомогу чи сказати банальну фразу про погоду.

Для продовження розмови можна ставити співбесідникові деякі питання щодо його захоплень, щоб знайти спільне коло інтересів з ним. Не варто соромитися задавати питання, відповіді на які ви не знаєте. Співрозмовник із задоволенням поділиться інформацією. Потрібно уважно слухати його, не перебиваючи, але вставляючи емоційні фрази, щоб він відчував ваш інтерес до розмови.

Важливо вміти тактовно закінчувати розмову. Коли розмова буде вичерпано, рішучим, але ввічливим тоном можна сказати: «Приємно було поспілкуватися». Слід дати зрозуміти співрозмовнику, що ви обмежені за часом, поглядаючи на годинник, прямуючи до виходу. Потрібно обов'язково відповісти на останню репліку співрозмовника.

 

2. Книжковий магазин, виголошувати порядок денний, багато численні документи, передвиборча агітація, протягом місяця, дев’ятиповерхова будівля, гарантійний лист, оперативне рішення питань, свідчення очевидців, тактовне ставлення до підлеглих, воєнна катастрофа, по-сучасному освітлювати проблему, дипломатична пошта, гармонійні відносини, дисциплінований службовець, авторитетний учений, наступного дня, здібний до навчання, високий показник продуктивності праці, звільнення від роботи, виключний випадок, відмінити заняття, здобувати освіту, пред’являти претензії, великі підприємства, за помірними цінами.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 360; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!