Історичне краєзнавство у школі.



Важлива складова системи історичного краєзнавства в школі - зміст краєзнавчих знань. Можна умовно говорити про їх блоки:1. Мій дім. Родовід сім'ї.2. Рідна школа. її історія і традиції.3.Село (місто): минуле, сучасність, перспективи розвитку.4. Історія району, області.5. Історія регіону.

Інші блоки тем: історія нашої вулиці, кварталу тощо. Важливо, щоб і вчителі і учні розуміли необхідність прозорості меж, необхідність інтеграції блоків, постійного переходу від одного блоку до іншого, доцільність постійного зв'язку минулого з сьогоденням.

Рівні пізнавальної краєзнавчої роботи учнів.1 - отримання «готових» знань про край із слів учителя, з навчальних посібників і засобів масової інформації. 2 -самостійне здобуття знань, що забезпечує умови для активізації пізнавальної діяльності учнів. 3 -вивчення школярами історії рідного краю в ході поглибленогодослідницького пошуку, що представляє науковий інтерес → учні виступають в ролі юних учених-дослідників.

Історичне краєзнавство нерідко ділять на три напрями: навчальне(уроки, факультативні заняття), позаурочне (заняття краєзнавчих гуртків, учнівських клубів і товариств в школах) і позашкільне(що проводиться під керівництвом установ позашкільної освіти).

Краєзнавство сприяє вирішенню задач соціальної адаптації вихованців школи, формуванню у них готовності жити і працювати в своєму селі, районі, брати участь в їх розвитку, соціально-економічному і культурному оновленні. Це одна з актуальних соціально-педагогічних задач нашого часу.

 

Традиційна та інноваційна системи навчання. Порівняльна характеристика.

Система навчання - це детермінований соціальними цілями комплекселементів, який динамічно функціонує і включає вчителів, учнів, зміст навчання, соціально-матеріальнесередовище, а також взаємозв’язки між елементами.

Традиційнасистема навчанняпов’яз. з класно-урочною формою навчальної діяльності,пояснювальною діяльністю вчителя, з авторитарним стилем керівництва навчальною діяльністю. Мета навчання в традиційній системі - засвоєння суми знань з предмету. Зміст навчання -система історичних фактів, система теоретичних положень, висновків і узагальнень.       

Зміст навчанняпов’язується із знаннями - спочатку знання, які є фундаментом на якому будуються переконання, ініціативи. Вчитель– суб’єкт взаємодії, джерело інформації. Контролер, реалізує авторитаризм в навчанні - вводить свої правила. Основна форма навчання -урок.

Недоліки: 1) зорієнтованість навчання на подання учням знань.2) перевага пасивного сприймання інформації над осмисленим і практичним використанням.3) недостатня увага до особистості учня, до розв. особистості в цілому і до творчих здібностей зокрема.4) переваження колективної роботи над груповою та індивідуальною.5) одноманітність методів навчання, що призводить до зниження пізнавальної діяльності учня.6) панування уроку як основної форми навчання.7) обмеженість діалогічного спілкування між учнем і вчителем, авторитарність вчителя.8) вербалізм навчання - захоплення словесними методами.9) розрахованість на абстрактного (середнього) учня.

Інноваційні системи:мета навчання -розвиток особистості учня. Зміст навчання - набуття досвіду, щось пережите, осмислене. Наголос на тому, щоб навчити учнів вміти робити висновки, проводити виважені роздуми. Учасники навч. процесу -вчителі і учні, але головною дійовою особою є учень. Функція вчителя -організація і стимулювання навчальної діяльності учня для його розвитку. Вчитель несе відповідальність на результати навчання івиховання.Грунтусться на мотивації досягнень - хочу чогось досягти, самореалізуватися.                

Організаціянавчання – суб’єкт-суб’єктна взаємодія. В інноваційному навчанні учні як правило не порівнюються з іншими. Виставлення оцінок відбувається шляхом порівняння учня з ним самим (його прогрес за певний час). Проблеми інноваційного навчання: 1) протиріччя між зорієн гованістю навчання на майбугне і реаліями нашого часу. 2) субєктивність інновааційного навчання. 3)непідготовленість до інноваційного навчання педагогічного середовища.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 234; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!