Категорії відповідальності конструкцій і їх елементів
Залежно від наслідків, які можуть бути викликані відмовою, розрізняють три категорії відповідальності конструкцій та їх елементів:
А – конструкції та їх елементи, відмова яких може призвести до повної непридатності до експлуатації будівлі в цілому або значної її частини.
Б -- конструкції та їх елементи, відмова яких може призвести до ускладнення нормальної експлуатації будівлі, або до відмови інших конструкцій, які не належать до категорії А.
В -- конструкції, відмови яких не призводять до порушення функціонування інших конструкцій або їх елементів.
Категорії відповідальності встановлюються проектувальником і мають бути наведені у проектній документації.
У складі категорії А можуть виділятися конструкції категорії А1 (головні несучі конструкції), відмова яких може стати безпосередньою причиною аварійної ситуації з прямою загрозою для людей або довкілля. При проектуванні таких конструкцій передбачаються спеціальні заходи.
Категорії конструкції ураховується у їх розрахунках при визначенні коефіцієнта надійності за призначенням (за відповідальністю) γn., якій надається уу табл.. 5 ДБН В. 1.1.2-14=2009 «Загальні принципи забезпечення надійності та конструктивної безпеки будівель,споруд, будівельних конструкцій та основ». Категорії відповідальності різних типів конструкцій (18 груп) надано у табл.. В.1 ДВН В.2.6—163:2010 « Сталеві конструкції. Норми проектування, виготовлення і монтажу»
|
|
Категорії конструкцій за напруженим станом
Залежно від можливості та причин досягнення граничних станів,а також виходячи з умов руйнування (від утомленості чи крихкого руйнування), слід розрізняти три категорії конструкцій та їх елементів за напруженим станом:
I – конструкції та елементи, у яких досягнення граничних станів можливе в результаті безпосередньої дії динамічного рухомого чи вібраційного навантаження (наприклад,підкранові балки, талі і кран-балки, головні балки і ригелі рам при динамічному навантаженні);
II -- конструкції та елементи, у яких досягнення граничних станів можливе лише при поєднанні несприятливих чинників – динамічного чи вібраційного навантаження концентраторів напружень, зон напружень розтягу тощо (наприклад, гальмові балки, ферми і ригелі при статичному навантаженні, вузлові фасонки ферм, горизонтальні торцеві в'язі в рівні покрівлі, прогони);
III -- конструкції та елементи, у яких руйнування від утомленості чи крихке руйнування неможливо через відсутність несприятливих чинників або через їхній незначний вплив(наприклад, головні та другорядні балки робочих площадок при статичному навантаженні, ребра жорсткості балок, колони виробничих будівель, стійки робочих і технологічних площадок) .
|
|
Категорії за напруженим станом для різних типів конструкцій (18 груп) надано у табл. В.1 ДВН В. 2. 163:2010. Цей показник ураховується при виборі марок сталей для будівельних конструкцій (табл. В .2 ДВН В.2. 6—163:2010 «Сталеві конструкції. Норми проектування, виготовлення і монтажу»)
Вибір марок сталей для будівельних конструкцій
Вибір марок сталей для будівельних конструкцій здійснюється відповідно до табл. Е.1 ДВН В.2.6—163:2010 залежно від групи конструкцій. Розрізняють чотири групи конструкцій. До першої групи належать конструкції, які працюють у особливо важких умовах, четверта група об'єднує другорядні та допоміжні елементи. При визначенні групи конструкції враховують показники п'ятьох чинників.
S1 -- клас відповідальності будівлі: I--СС3 (4 бала), II—СС2 (0 балів), III--СС1 (0 балів).
S2 -- категорія за призначенням (відповідальності) конструкції: А (11 балів), Б (4 балі), В (1 бал).
S3 – категорія конструкції за напруженим станом: I (8 балів), II (5 балів), III (1 бал).
S4 – наявність розтягувальних напружень від розрахункового навантаження: є (7 балів), немає (2 балі).
|
|
S5 – несприятливий вплив зварних з'єднань: є (6 балів), немає (2 балі).
Групи конструкцій слід приймати залежно від суми балів окремих показників S = S1 + S2 + S3 + S4 + S5:
при S > 26 -- конструкція належить до групи 1;
при 23 ≤ S ≤26 -- конструкція належить до групи 2;
при 19 ≤ S ≤22 -- конструкція належить до групи 3;
при S ≤18 -- конструкція належить до групи 4.
Класифікація конструкцій з зазначенням категорії за призначенням та за напруженим станом надано у табл. В.1, показники окремих чинників у балах приймаються відповідно до табл. В.2 ДВН В.2.6—163:2010 «Сталеві конструкції Норми проектування, виготовлення і монтажу».Для 1-ої групи конструкцій із маловуглецевих сталей слід застосовувати стали спокійні. Для 2-ої групи конструкцій слід віддавати перевагу сталям напівспокійні, можна також застосовувати стали спокійні. Для 3-ої і 4-ої груп конструкцій краще застосовувати сталі киплячи, але можливо також застосування більш дорогих напівспокійних і спокійних сталей.
Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 403; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!