Мета, завдання і зміст екологічного виховання дітей дошкільного віку.



Екологічне виховання — процес активного формування системи знань та уявлень про взаємини всіх природних факторів та їх взаємозалежність у відповідній єдності із природоохоронними моральними установами.

Мета екологічної освіти і виховання дошкільників— формування системи наукових знань, поглядів, переконань, які закладають основи відповідального та дієвого ставлення до навколишнього природного середовища.

Мета екологічного виховання:

● виховання любові, чуйності, доброзичливого ставлення до об'єктів природи;

● виховання потреби у спілкуванні з природою, уміння спостерігати й відчувати її красу й гармонію;

● розвиток інтересу, прагнення до пізнання природи;

● виховання культури поведінки, відповідальності за свої вчинки у природі;

● формування здатності та вмінь піклуватися про природні об'єкти та своє здоров'я;

● екологічно спрямована діяльність.

Зміст екологічного виховання має декілька послідовних стадій, кінцевою метою яких є особистість Із сформованою екологічною культурою.

Отож формування у дошкільників відповідального ставлення до природи досягається за умови їх участі в різноманітних навчальних та життєвих ситуаціях, де необхідно приймати екологічно правильне рішення.

Психологічна природа екологічних поглядів і переконань, які впливають на формування відповідальності, включає три основні компоненти:

- інтелектуальний (екологічні знання та інтелектуальні вміння світоглядного характеру, володіння прийомами причинно - наслідкового мислення);

- персональний (мотивація,відношення і оцінка, віра в необхідність охорони природи тощо);

- внутрішню готовність (бажання, намір, потреба реалізації своєї позиції у вчинках діяльності по охороні природи

. завдання екологічного виховання, а саме:

● виховування гуманного ставлення до природи;

● o формування системи екологічних знань та уявлень про природу;

● o розвиток уміння бачити і відчувати красу, привабливість кожного елемента довкілля; милуватися і захоплюватися ними;

● o включення у посильну еколого-зорієнтовану діяльність.

Вирішення цих завдань забезпечить активне спілкування дошкільнят з природним довкіллям і сприятиме їх соціалізації.

Отже, екологічне виховання - це систематична педагогічна діяльність, спрямована на розвиток в дітей екологічної культури.

Контроль за нервово-психічним розвитком дітей раннього віку в ДНЗ.

Контроль за фізичним і нервово-психічним розвитком дітей ранньоговіку – складова частина системи оздоровчо-виховної роботи з дітьми в ДНЗ. Мета контролю – визначити рівень розвитку кожної дитини, вікової групи і дошкільного закладу в цілому.

Завдання контролю: 1) раннє виявлення відхилень у розвитку і станові здоров’я дитини;

2) вчасне проведення оздоровчого лікування і профілактики хронічних захворювань;

3) вивчення умов життя і виховання дітей з метою правильної організації навчально-виховного процесу.

Є два види контролю: 1) контроль за повсякденним станом здоров’ядитини та її поведінкою; 2) контроль за динамікою розвитку.

Перший вид контролю здійснює вихователь і медсестра ДНЗ під час прийому дитини вранці, бесід з батьками і спостережень за дитиною протягом дня. Він допомагає вчасно помітити стомлюваність дитини чи початок захворювання.

Об’єктивними показниками стану здоров’я дитини є: сон; апетит; характер неспання і рухової активності; настрій; температура тіла; стан шкіри; слизових оболонок рота, зіву; характер випорожнень; частота мочіння. Якщо дитина здорова вона гарно їсть, засинає протягом 15-20 хвилин, сон спокійний, тривалість його 1,5 – 2, 5 год. (в залежності від віку). Відомості про дитину вихователь занотовує у щоденник групи, а медсестра – в історію розвитку. Вирішуючи завдання контролю за повсякденним станом здоров’я дитини, необхідно кожного дня дотримуватися правильного проведення оздоровчих, профілактичний, виховних заходів, коректувати режим харчування, загартування, проведення масажу і гімнастики, тривалість прогулянки на свіжому повітрі, враховувати індивідуальні особливості дітей. Другий вид контролю передбачає: огляд; антропометрію з оцінкою фізичного розвитку; визначення рівня нервово-психічного розвитку.

Контроль за нервово-психічним розвитком дитини здійснюється за прийнятими стандартами (показниками). Такими показниками є вміння, які сформовані у дитини під час навчально-виховного процесу. Щоб виявити ці вміння і прослідкувати за ступенем їх сформованості беруть до уваги лінії нервово-психічного розвитку дитини кожного вікового етапу.

Так, в період новонародженості перевіряють ступінь зрілості зорового і слухового аналізаторів, сформованість перших слухово-зорових орієнтовних реакцій.

З кінця першого місяця до трьох – подальший розвиток слухово-зорових орієнтовних реакцій, емоційно-позитивні голосові і рухові реакції. Від 4 до 6міс. – вищеперераховані вміння й початок лепету, перші прояви активності під час годування.

В період від 7 до 12 міс. – подальший розвиток загальних рухів, розвиток дій з предметами, розуміння мови дорослого і активне мовлення, елементи сенсорного розвитку, навички під час годування і користування горшком, спілкування з ровесниками, спостереження за діями інших.

На другому році життявиявляють – розвиток розуміння мови і активне мовлення дитини, сенсорний розвиток, розвиток гри і дій з предметами, розвиток загальних рухів, формування навичок самостійності.

На третьому році життя оцінюється рівень розвитку дитини по таких лініях: розвиток активного мовлення, сенсорний розвиток, розвиток гри і дій з предметами, формування зображувальної діяльності і конструктивних дій, розвиток загальних рухів, виховання навичок самостійності.

Методи контролю за нервово-психічним розвитком дитини: 1) метод опитування матері; 2) метод спостереження за поведінкою дитини в групі; 3) метод діагностики психічного розвитку.

Контроль за нервово-психічним розвитком проводиться на 1 році – кожного місяця, на другому році життя – раз на три місяці; на 3 році життя – раз на 6 місяців (в терміни близькі до дня народження + – 2-3 дні для 1 року життя і + – 5 днів для 2-3 років життя).


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 1270; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!