Мета, завдання і зміст правового виховання дітей дошкільного віку.



ПЕДАГОГІКА ДОШКІЛЬНА»

Предмет, мета, завдання, основні поняття дошкільної педагогіки.

Використовуючи загальнонаукові, загальнопедагогічні методи дослідження, черпаючи відомості із психології, анатомії та фізіології людини, дошкільна педагогіка досліджує закономірності й особливості розвитку, навчання та виховання дитини від її народження до вступу до школи.

Потреби суспільства в дослідженні, узагальненні закономірностей виховання з метою його більш ефективного застосування викликали до життя науку педагогіку.

Термін „педагогіка” виник в античні часи. За ним закріпилося два значення: 1) педагогікагалузь практичної діяльності, мистецтво, ремесло; 2) педагогікагалузь наукового знання, наука. У першому значенні слово „педагогіка” стало вживатися набагато раніше, аніж у другому. Педагогіка як наука виникла багато століть пізніше, тому у порівнянні з філософією, медициною, геометрією, астрономією вона досить молода.

Педагогікабагатогалузева наука, яка вивчає закономірності навчання і виховання особистості.

Предметом педагогіки є вивчення закономірностей становлення особистості людини як об’єкта і суб’єкта виховання на різних вікових етапах, починаючи з раннього дитинства.

 Становленню педагогіки як науки передувала практика виховання, як соціальне явище, адже потреба готувати дітей до життя, передавати їм знання виникла у людей давно. Виховання здійснювалося в процесі природного перебігу життя в сім’ях, общинах, коли старші навчали менших.

Однією з галузей педагогіки є вікова педагогіка – наука, що вивчає закономірності навчання і виховання людей різних вікових груп. Значний пласт вікової педагогічної проблематики стосується навчання і виховання дітей дошкільного віку. Саме цим і займається одна із складових вікової педагогіки – дошкільна педагогіка.

Дошкільна педагогіканаука про закономірності виховання і навчання дітей від народження до вступу до школи.

Ядром інтересу дошкільної педагогіки є дитина віком до 6—7 років і. чинники, що впливають на її розвиток у сім'ї, дошкільних закладах, суспільстві загалом. Значущість її досліджень, рекомендацій обумовлена тим, що саме в цьому віці найстрімкіше розвиваються фізичні та психічні якості дитини, формуються контури її як особистості

Об'єктом дошкільної педагогіки є виховання дітей дошкільного віку як цілеспрямований процес, а її предметом — закономірності, суперечності стосунків, технології організації та здійснення виховного процесу, що визначають розвиток особистості. Дошкільна педагогіка вивчає педагогічні факти (відомості про педагогічну діяльність, які засвідчують зміни у розвитку, вихованні та навчанні дитини) та педагогічні явища (те, що відбувається в процесі взаємодії педагогів і вихованців, відображає розв'язання певних педагогічних завдань).

Водночас педагогіка відстежує, аналізує взаємозв'язок між розвитком дитини і вихованням — процесом цілеспрямованого формування особистості дитини. Процес виховання охоплює навчання — передавання і засвоєння знань, умінь і навичок — та власне виховання — формування фізичних, моральних, розумових, естетичних, трудових якостей, а також мотивів поведінки.

Педагогіка як наука оперує такими основними педагогічними поняттями:

Вихованняяк педагогічне явище означає цілеспрямовану, планомірну систематичну передачу підростаючому поколінню наукових знань, вмінь, навичок, а також спеціальний відбір змісту, засобів і методів формування всебічно розвиненої людини. Воно включає освіту, навчання і виховання у вузькому смислі слова тобто розвиток усіх сторін особистості через різну систему навчально-виховних закладів і сім’ю.

Самовихованняце усвідомлена діяльність людини, спрямована на формування й розвиток у собі значущих та корекцію негативних якостей особистості відповідно до вимог суспільства.

Виправлення – це звільнення від певних негативних якостей. Іноді це ціннісна переорієнтація особистості.

Перевиховання – коректування, зміна, звільнення від негативних і формування позитивних якостей, завдяки вихованню.

Освіта – це процес і результат засвоєння людиною системи необхідних знань, вмінь, навичок, узагальнених в науках про природу, суспільство і людське мислення.

Самоосвіта – самостійне оволодіння людиною знаннями, уміннями, навичками, вдосконалення своєї освіченості.

Навчання – процес передачі і засвоєння знань, умінь та навичок, вплив на свідомість і поведінку, розвиток пізнавальної активності і світогляду учнів.

Викладання– діяльність педагога, що являє собою передачу знань, умінь, навичок учням і керівництво їхньою пізнавальною та практичною діяльністю.

Учіння– діяльність учнів спрямована на оволодіння знаннями, уміннями, навичками. Покликане забезпечувати всебічний розвиток дітей, що навчаються.

Педагогічний процес – спеціально організований цілеспрямований, планомірний вплив педагогів на вихованців в навчально-виховних закладах. Організація педагогічного процесу здійснюється на основі розроблених програм навчання і виховання.

Мета, завдання і зміст правового виховання дітей дошкільного віку.

Правове виховання дітей дошкільного віку - це планомірний систематичний вплив на особистість дошкільника з метою формування знань про права дитини та елементарних навичок правової поведінки.

Завдання правового виховання.

1. Створювати соціально-педагогічні умови організації життєдіяльності, які допомагають дитині реалізуватися та самореалізуватися.

2. Ознайомлювати дітей з правилами людини, тобто їхніми особистими правами і обов’язками як основою соціалізації, підготовки до дорослого життя.

3. Формувати у дітей моральні уявлення про права людини, гуманістичне ставлення до навколишнього світу.

4. Розвивати навички правової поведінки. Заохочувати дітей спиратися на свої права в реальному житті, захищати себе, своїх друзів.

5. Виховувати та закріплювати правила культури поведінки в суспільстві, прояви доброзичливості, чесності в спілкуванні з людьми.

6. Формувати навички, що сприяють продуктивній соціалізації та профілактиці шкідливих звичок.

7. Вчити знаходити правильне вирішення ситуацій, що не принижує гідність інших, виховувати співчуття, взаємодопомогу.

8. Формувати уявлення про міжнародні вимоги щодо збереження миру на планеті Земля.

Основними напрямами правового виховання є:

1. Правова освіта та підготовка до реалізації правового виховання дошкільників вихователів та майбутніх вихователів.

2. Правова освіта батьків вихованців.

3. Правове виховання дітей.

Схарактеризуємо ці напрямки.

1. Правова освіта та підготовка вихователів. Захист прав дитини, забезпечення виконання нормативно-законодавчої бази потребує участі кожного педагога. Дуже важливо організувати роботу всіх підрозділів ДНЗ. Вихователь - головна діюча особа всієї роботи. Від його знань, особистої позиції, культури та розуміння проблеми залежить дотримання прав дітей в ДНЗ та родині, якість правового виховання дошкільників та правової освіти їх батьків.

2. Правова освіта батьків вихованців є важливою складовою правового виховання дітей дошкільного віку. Сьогодні 65% молодих батьків не мають ані найменшого уявлення про зміст, завдання, форми і методи виховання дітей у сім’ї, не знають державного законодавства про права і обов’язки батьків у виховання дітей. Це нерідко приводить до приниження гідності дітей і знущання над ними. Унаслідок цього багато дітей залишають батьків і живуть на вулицях, у підвалах, на горищах.

3. Правове виховання дітей дошкільного віку.

Принципи роботи:

- створення відповідного пізнавально-розвивального середовища в груповій кімнаті („Куточок правознавчика” тощо)

- інтеграція різних видів дитячої діяльності;

- активізація власного досвіду дітей;

- формування у дошкільників уміння активно застосовувати в практичному житті здобуті знання;

- враховувати дозування інформації, її співвідношення з самостійною практичною роботою дітей, побудованою на ігрових принципах;

- цілеспрямоване використання народознавчого матеріалу та художніх творів;

- поступове підведення дітей до самостійних висновків та узагальнень.

Форми, методи, прийоми роботи:

- традиційні, комплексні та інтегровані заняття; моделювання та проектування; трудова діяльність, різні види ігор; розв’язання проблемних завдань та ситуацій; спостереження та екскурсії; театралізована діяльність; тренінги; виставки; читання художньої літератури та бесіди за прочитаними творами; рольове програвання бажаної поведінки в різних життєвих ситуаціях; вправи (зокрема на самопізнання); використання „ситуацій успіху”; алгоритми; етюди психогімнастики та пантоміміка; образотворча діяльність; обмірковування та програвання заданих ситуацій; розгадування кросвордів та ребусів; анкетування та діагностика; дні відкритих дверей; перегляд та аналіз фрагментів мультфільмів з послідовним моделюванням нових версій; дискусії; „піраміда запитань”.

Отже, якість правового виховання дітей дошкільного віку залежить від злагодженої систематичної роботи вихователів, методиста, завідувача, практичного психолога та батьків вихованців.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 1327; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!